Етнолабораторія "Баба Єлька" презентувала новий проєкт (ФОТО)

19 мая 2022 17:50 385 0 Культура
Етнолабораторія "Баба Єлька" презентувала новий проєкт (ФОТО)
 
Сьогодні, 19 травня, до Дня вишиванки Етнолабораторія "Баба Єлька" представила нову експозицію і презентувала новий проєкт, який полягає у випуску книги, яка розповідатиме про автентичну вишивку нашого краю, саме Кропивниччини. Проєкт буде реалізовуватись у співпрації з майстернею "Вільна птаха горобчик", яку очолює Анна Баранова. Пані Анна - харків’янка, але родом з нашого краю:
 
- Кропивниччина настільки важко пережила часи російської окупації, мала величезні втрати, що до нас дійшло дуже мало типових старовинних сорочок. По тій виборці, що ми зараз маємо, складно зробити однозначні висновки - що це сорочка з Кропивницького, а це - з іншого регіону. Потроху інформація збирається, сорочки знаходяться. Поступово виокремлюються риси, за якими можна впізнати нашу сорочку. Тож виникла ідея опрацювати ті експонати, що маємо, і видати книгу-альбом, присвячений сорочкам Кропивниччини, щоб люди могли в будь-який момент взяти і відтворити орнамент вишивки з нашого краю.
 
І це потрібно саме зараз, коли російська навала руйнує наші міста, наші музеї і культуру. Все, що ми маємо, потрібно максимально зберігати і поширювати. Поки будемо жити ми - доти буде жити наша культура, історія, наша Україна!
 
Родзинкою оновленої виставки стала вишита сорочка, яка була знайдена у лютому 2022 року у Кропивницькому на смітнику біля хлібозаводу. Дослідниці з етнолабораторії дали нове життя вишиванці, адже це є дуже символічним - українська сорочка, як і Україна, повстане з небуття і оживе по-новому, заграє новими кольорами. Розглядаючи орнамент, можна вгледіти і квітки, у яких середина вишита синьо-жовтими кольорами, так наші бабусі ховали у сорочках національні кольори нашого народу.
 
 
Як розповідає голова ГО "Баба Єлька" Інна Тільнова:
 
- Вишиті сорочки, які представлені в нашій лабораторії, а це близько сорока артефактів, привезені з експедицій по нашій області. Дівчина-волонтерка випадково знайшла вишиванку на сміттєзвалищі і принесла її до школи "Крок", де містяни плетуть захисні сітки. Так унікальна сорочка потрапила до етнолабораторії. Це вбрання було зшите не так давно, у 50-і роки минулого століття. Наша культурна спадщина буде врятована нашими руками.
 
 
Ще однією зіркою колекції є домотканна весільна сорочка з села Диминого Новоукраїнського району. Вона додільна, пошита з конопляного полотна, вишита у брокарівській техніці, її візерунок не є автентичним, але демонструє прагнення людини прикрасити своє життя при мінімумі ресурсів. Ця сорочка зберігалася у школі села Димине, її працівники подарували цю перлину етнолабораторії "Баба Єлька".
 
 
 
Є серед інших експонатів виставки і фрагмент чоловічої сорочки XX століття. Його не прали, аби відвідувачі могли бачити, як іноді українці зберігають і цінують власну культурну спадщину. Є плани відтворити це вбрання при допомозі Анни Баранової.
 
 
Є остання робота - вишита сорочка - Олени Рибалкіної, яку вона вишила у 2008 році. Ім’я майстрині, яка мешкала у селі Розсохуватка Маловисківського району, і дало назву етнопроєкту - "Баба Єлька". Сучасна сорочка теж має право на місце в експозиції. 
 
Влаштували дослідниці і своєрідну барокамеру, де кожен охочий може поринути у світ наших прадідів, відчути атмосферу української світлиці у час зелених свят. У кімнаті пахне зеленню і лунають народні колискові.
 
Виставка працюватиме до 26 травня.
 
Олена Скочко
 
 
 
 
 
 
 
Комментарии
Ничего не найдено.

Оставить комментарий