У Кропивницькому побував доктор філологічних наук, професор Глухівського педуніверситету Анатолій Новіков

  • 14 жовт. 2017 16:03
  • 1641
    • Новина У Кропивницькому побував доктор філологічних наук, професор Глухівського педуніверситету Анатолій Новіков Ранкове місто. Кропивницький
    Просвітницька місія професора Новікова 
     
    Днями в обласному центрі побував доктор філологічних наук, професор Глухівського національного педагогічного університету імені Довженка Анатолій Новіков. 
     
    Професор докладно вивчає життя і творчість Марка Кропивницького, а також театр корифеїв зокрема. Науковець провів лекцію в будинку–музеї Марка Кропивницького та низку зустрiчей в місті, зокрема і з студентaми тa виклaдaчaми педуніверситету iмені Винниченкa. Всi охочi мали змогу дiзнaтися про Кропивницького бiльше.
    Додaтком до зустрiчi стaли двi екскурсiї — пiшa до будинку–музею Кропивницького (гiд Юрiй Митрофaненко), у якому мешкaв Мaрко Лукич, тa його дiти; тa ексурсiя будинком, в якому збереглися унiкaльнi документи тa особистi речi М. Кропивницького (провели прaцiвники музею). 
     
    Захоплені відгуки про ці зустрічі з’явились у соцмережах вже наступного дня. Так, професор ЦДПУ імені Винниченка Григорій Клочек написав у Фейсбук:  
    «Скажу про одне своє спостереження: сумно було спостерігати, як чимало людей, з вигляду цілком інтелігентних, щиро зізнавалися, що погано знають, хто такі Марко Кропивницький, Тобілевичі, театр корифеїв. Щось про них чули, але конкретних знань та уявлень — ніяких… 
     
    І від того стає сумно саме тому, що розумієш, наскільки окраденою є історична і культурна пам›ять нашого народу. Люди, які виростали в радянські часи, знають добре, хто такий Павлік Морозов, Зоя Космодем’янська, Олександр Матросов, 28 героїв–панфіловців, хоч «подвиги» всіх цих названих і неназваних персонажів є цілком міфічними, придуманими радянськими пропагандистами — зараз немало фактів, котрі це підтверджують.
    А тим часом і Кропивницький, і брати Тобілевичі (Карпенко–Карий, Садовський, Саксаганський), і Марія Заньковецька — це гроно геніальних митців, котрі мають бути гордістю нашого народу.
    Кафедра української та зарубіжної літератури запросила професора Анатолія Новікова як спеціаліста, котрий знає про театр корифеїв все, чи майже все, і який може багато цікаво розповісти не тільки студентам, а й зацікавленій громаді міста багато цікавого про театр корифеїв як видатне явище нашої культури. Його приїзд у наше місто носив багато в чому просвітницьку місію».
    Сам же професор Новіков розповів про свої враження та «бездоганну організацію» поїздки на малу батьківщину Марка Кропивиницького. 
     
    "Навіть не думав, що шанувальників засновника театру корифеїв прийде на нашу зустріч так багато. У залі не було принаймні жодного вільного місця. Все це є свідченням того, що мешканці Кропивницького цікавляться життям і творчістю свого великого земляка".
     
    Звичайно, за ті півтори чи дві години, упродовж яких тривала наша зустріч, не можна розповісти все, що хотілося сказати про Людину, яку сучасники ще за життя шанобливо називали «батьком українського театру», яку чи не найавторитетніший тогочасний театрознавець і водночас невиправний українофоб Олексій Суворін визнав, по суті, кращим режисером у Російській імперії, яку запрошували на дуже вигідних умовах перейти працювати в уславлений Александринський театр.
    Наостанок хочу повідомити, що працюю над новою книгою про Марка Кропивницького, яка орієнтовно буде завершена в лютому — березні наступного 2018 року. Це буде розгорнута, детальна біографія цієї неординарної постаті».
     
    Людмила Макей
    Нагадуємо: До художнього музею на екскурсію завітали співробітники обласної лікарні.