У Гаївці розквітне «Квітка папороті»

  • 12 лист. 2017 10:28
  • 2057
    • Новина У Гаївці розквітне «Квітка папороті» Ранкове місто. Кропивницький
        
    У селі Гаївці Кіровоградського району місцевий краєзнавець Василь Доценко за підтримки Гаївської сільської ради планує встановити інсталяцію «Квітка папороті» в пам’ять про академіка Григорія Доленка, батьки якого заснували село Гаївку. Сам Григорій все життя досліджував походження та закономірності залягання покладів нафти і газу. 
     
    —  Цього року ми відзначали сторіччя академіка Доленка. Була серія заходів — виступи на конференціях, ми писали статті, перейменували у селі одну вулицю на Академіка Доленка. У нас є проект «Невстановлені пам’ятники Гаївки», задум якого виник три роки тому, а реалізовувати ми починаємо його лише зараз. Доленко заклав основи промислової потужності України, досліджував теорію походження і розміщення нафти. Він фактично підняв в Україні два потужних родовищних регіони, — розповідає автор проекту Василь Доценко. 
    «Квітка папороті» — це інсталяція, що презентує вулицю академіка Григорія Доленка. Вона передбачає кілька активностей. Одна з них — це інформаційна дошка, створена у формі мінералу рубіна, який вказує на те, що Григорій Назарович є вченим геологом–мінералогом. Молоток геолога унизу інфодошки підкреслює, що академік був практик геології: він першовідкривач багатьох родовищ нафти й газу у Європі, Західному Сибіру та інших місцях. Також молоток є на гербі Інституту геології і геохімії горючих копалин у Львові, який Доленко очолював у 1963 — 1982 роках. Доленко все життя досліджував походження та закономірності залягання покладів нафти й газу. Два коні у верхній частині щита із головами у вигляді нафтових насосів — алюзія на скульптури британського митця Джейсона Тейлора, що звертає увагу на вплив викопного палива на екологію. 
     
    — Тексти інсталяції пояснюють, хто такий академік Доленко — «корифей нафтогазової геології», показують час життя вченого: 09.03.1917 — 16.12.1990. Академік народився в Гаївці, селі, яке заснували його батьки. Тексти пояснюють, що академік провів дитинство у Гаївці, ходив до школи, яку будували його батьки. Далі продовжу про зображення. Рубін — інфощит для папороті також є вазоном. Чарівна квітка папороті є народним символом мудрості, знань, успіху, щедрості й багатства, у тому числі земних надр. У сяйві цвіту папороті золотий силует дитяти, — пояснює Доценко.
    Краєзнавець каже, що проект передбачає можливість поетапного втілення. Зокрема, це створення дизайну, виготовлення та встановлення інфодошки «Квітка папороті», де можна отримати інформацію про людину, на честь якої названо вулицю, покласти квіти, поставити свічку у певні дати, сфотографуватися на початку села і вулиці; а також це  встановлення лавочки — посидіти, відпочити, поспілкуватися, любуючись краєвидами Лозуватої балки, інсталяцією; вимощення бруківки — за будь–якої погоди можна дістатися, гарно впорядкувати місце. І на завершення — створення паркового насадження довкола — впорядкований в’їзд у Гаївку. Загальна вартість проекту «Квітка папороті» — 16869 грн.
     
    — Григір Долинка народився в Гаївці, тому Гаївка, і лише Гаївка–мама має право на зображення академіка у такому віці. Все життя Григорія Доленка, незважаючи на непросте ХХ століття, було наповнене сяйвом цвіту папороті: мудрістю, знаннями, успіхом, багатством і щедрістю, чим завжди ділився з людьми академік. І нині діти, які народжуються в Гаївці, так само як Доленко, несуть у собі сяйво цвіту папороті. Ця інсталяція може увійти до списку унікальних місць, які варто відвідати… Лише у Гаївці є шанс встановити інсталяцію, що є пам’ятним знаком академіку Доленку, геологам та геології, мінералам та коштовностям, цвіту папороті та талановитим дітям, щедрості й успіху, — підсумовує Василь Доценко.
    У Гаївській сільській раді додають, що подібна інсталяція стане окрасою для їх невеличкого села.
     
    — Ми обома руками «за»! Ми підтримуємо проект і будемо робити все можливе, щоб його втілити! Я буду звертатися до соціально відповідального бізнесу — фермерів, підприємців, щоб нам допомогли! — каже сільський голова Віта Примак.
    До того ж автор проекту Василь Доценко та сільська рада закликають всіх, у кого є можливість, підтримати інсталяцію «Квітка Папороті» та допомогти фінансово. Рахунок для перерахування коштів: 5168 7554 0545 5680 (Василь Доценко).
     
    Вікторія Семененко
     
    Нагадаємо: Вулиця Ксенії Ерделі названа на честь видатної арфістки з Кіровоградщини