Кіровоградській області виповнилося 80 років. Навіщо її утворили?

  • 24 січ. 2019 20:02
  • 1651
    • Новина Кіровоградській області виповнилося 80 років. Навіщо її утворили? Ранкове місто. Кропивницький
     
    Кіровоградщину утворили для оптимізації адміністрування суспільно-політичного життя і розвитку територій — Олег Бабенко
     
    Під час Другої світової війни, 10 січня 1939 року Верховна рада СРСР видала указ про створення трьох областей на території України: Сумської, Кіровоградської та Запорізької. Одним рішенням Кремль утворив Кіровоградщину та перейменував місто Кірове на Кіровоград, призначивши його обласним центром. Метою адміністративних змін було покращення господарської діяльності. Про це в інтерв’ю кореспонденту «Первой городской» розповів директор Державного архіву Кіровоградської області Олег Бабенко. 
    — Пане Олеже, розкажіть, з чого почалося утворення Кіровоградської області?
     
     — Після того, як утворилася Українська радянська соціалістична республіка, її адміністративний поділ був дуже недосконалий. По суті п’ять колишніх губерній Російської імперії стали Україною. Губернський поділ був недосконалий за своїми великими розмірами, центр яких знаходив дуже віддалено від окремих повітів, які на той час існували. Мета тодішньої реформи — зменшити величину губерній. Таким чином була утворена Кременчуцька губернія, яка проіснувала декілька років і довела свою неспроможність. Радянська влада думала над покращенням територій, щоб з одного боку, правильно вести господарство, а з іншого, щоб швидше реагувати на збройну боротьбу та на виклики сьогодення. Стала інша система — окружна, але так званих округ на території України існувало більше 300. 
     
    На території нашої області були Олександрійська, Кіровоукраїнська та Первомайська округи. Частина області належала до Уманської округи. Було незручно керувати. Тим більше, окружними центрами були іноді не дуже великі населені пункти, які не могли утримувати інфраструктуру влади. Через це дійшли висновку, що потрібно створити області. І наші три області, які утворені відповідно до рішення Верховної Ради Радянського Союзу від 10 січня 1939 року, були не першими областями. Вже існували Київська та інші, які по суті повторювали контури губерній, і їх потрібно було зменшувати. 
     
    Створення Кіровоградської, як і Сумської чи Запорізької областей, передусім було пов’язане з народногосподарськими завданнями, планами соціально-економічного розвитку територій. Це можна ілюструвати навіть на прикладі нашої Кременчуцької ГЕС. Незважаючи на те, що її будівництво почалося в 1954 році, перші роботи з проектування були проведені в 1938-му і посилилися в 1939 році. Кременчуцьку ГЕС мали будувати до Другої світової війни. Вона не дала реалізувати ті амбітні плани. 
    — Навіщо була потрібна Кременчуцька ГЕС?
     
    — Для того, щоб територію від Дніпра і майже до Бугу забезпечити електроенергією. Її в принципі вистачало (у Гайвороні та Гайворонському районі було декілька невеликих електростанцій), але щоб створити потужну промислову інфраструктуру, була потрібна електроенергія. Створення Кіровоградщини та плани будівництва ГЕС — це пов’язані між собою речі. Єдиний план розвитку господарства. Таким чином Кіровоградщина стала єдиним живим господарським організмом, в якому вироблялася сільськогосподарська продукція і тут же перероблялася. Країна, яка жила з думкою про Всесвітнє панування пролетаріату потребувала і розвиток важкої промисловості. 
     
    В зв’язку з будівництвом Кременчуцької ГЕС тільки у Світловодську поставили такі промислові гіганти, як завод твердих сплавів та плавких металів, завод чисті метали, завод “Калькулятор”, радіозавод зі своїми ливарними цехами. Подібні підприємства були створені і в Олександрії. Це все виконано за планом 1939 року і втілилося лише в післявоєнні роки. Саме це зумовило створення цієї області. Така обласна система дала можливість певним територіям рівновіддалено їздити до обласного центру. 
     — Чи є сенс зараз переділяти обласний адміністративний устрій?
     
    — Сьогодні перед державою постали інші виклики та інша методика розвитку територій. Ми маємо території та територіальні громади, і адміністративна реформа торкнеться районів, але областей вона торкатися не буде. Саме та система обласного поділу в Україні є однією з найдосконаліших у світі.
     
    Нагадаємо, минулого тижня у Кіровоградському обласному художньому музеї відбулося відкриття виставки живописних робіт «Степова Еллада. Живописна ода рідному краю». Експозиція була присвячена 80-річниці з дня заснування міста та області. 
     
    Дмитро Семенюк