Коли обривається трос, або Як вижити при падінні ліфта

  • 14 серп. 2019 19:15
  • 2367
    • Новина Коли обривається трос, або Як вижити при падінні ліфта Ранкове місто. Кропивницький
     
    Четвертого серпня у Гайвороні на Кіровоградщині обірвався трос вантажного ліфта в місцевому магазині. Як раніше повідомлялося, на момент падіння у кабіні підйомника перебувало двоє людей.
     
    Постраждалі у Гайвороні
     
    Ситуацію кореспондентові газети «Первая городская» прокоментував т.в.о. начальника Управління Держпраці у Кіровоградській області Віталій Заніздра.
     
    — У Гайвороні впав не ліфт, а самовільно встановлений саморобний підіймальний пристрій, –наголошує Віталій Заніздра. — Власники не провели жодного організаційно-технічного заходу для перевірки безпечності його експлуатації. На момент падіння у цьому саморобному пристрої було двоє чоловік. Унаслідок падіння травмувався один чоловік. Я не можу назвати його працівником, оскільки власниця цього самовільно встановленого пристрою зареєстрована як фізична особа підприємець без найманої робочої сили у фонді соціального страхування від нещасних випадків. Потерпілий, який отримав травму, —законний чоловік цієї власниці. Він травмував п›ятку та ногу. Зараз перебуває в лікарні. 
     
    Т.в.о. начальника Управління Держпраці повідомив, що другий чоловік отримав забій м’яких тканин і після огляду лікаря одразу поїхав додому.
     
    — Тобто у нього не було втрати працездатності більше, ніж на добу. Це по-перше, –констатував Віталій Антонович. — По-друге, ця подія не підпадає під положення Про порядок розслідування та ведення обліку нещасних випадків, бо торгівельний центр встановив самовільно та незаконно цей підіймальний пристрій. Якби ж там було проведено організаційно-технічні заходи, зокрема випробування канату, яким підіймався і опускався цей саморобний ліфт, то напевно, цього можна було б і уникнути. 
     
    Цією справою займатимуться слідчі органи.
    — Єдине, що  ми можемо зробити — поставити у план перевірок на 2020 рік цей об’єкт, —завершив чиновник.
     
    Стан ліфтового господарства на Кіровоградщині
     
    На території області експлуатується близько 1500 ліфтів, як пасажирських так і вантажних. Із них 800 відпрацювали свій термін експлуатації — 25 років. Це близько 60% від усіх робочих підйомників області. А через декілька років цей відсоток сягатиме 100.
     
    — Взагалі стан ліфтового господарства перебуває в не дуже задовільному стані. Останні ліфти, які монтувалися в нас, вводилися в експлуатацію в 1975-90-х роках. Звичайно, за цей термін їхня експлуатація навіть за ідеальних умов обслуговування та своєчасних виконаннях всіх організаційно-технічних заходів для їхнього використання, підходить до завершення. Все одно є зношення металу. Будемо відверті, що не завжди ліфти обслуговуються якісно через відсутність тих необхідних запасних частин. А найголовніше те, що ліфти, які вже відпрацювали своє, не замінюють на нові, — констатує   Віталій Заніздра.
     
    На Кіровоградщині обслуговуванням та ремонтами ліфтів займається вісім профільних компаній. 
    Віталій Заніздра відзначає, що в Кіровоградській області є капітально відремонтовані ліфти, але їх дуже малий відсоток. 
    Через страшну ситуацію у місті Суми, коли на початку цього року в ліфті загинула двомісячна дитина, державна служба з питань праці прийняла рішення провести позапланові заходи усіх ліфтових компаній, які займаються ремонтом та обслуговуванням ліфтів по всій країні.
     
    — На сьогодні всі ці перевірки заплановані й у нас. Зокрема, у серпні відбудеться перевірка одного з найбільших підприємств області. Результати перевірки по інших компаніях задовільні. Люди, які займаються цією справою — навчені, тестовані, а персонал підготовлений, — пояснює Віталій Заніздра. 
     
    Він додає: кошти на ремонт ліфтів, які експлуатуються, мають виділяти ті, у кого вони на балансі. Якщо це підіймач, який належить комунальному господарству — то кошти повинні виділятися з місцевих бюджетів.
    А от крадіжок ліфтових частин у області поменшало. 
    — Раніше люди більше зверталися, що ліфт не працює. А останній час не чути такого. Бувають, звичайно, випадки, але вони поодинокі, —зазначає співрозмовник.
     
    Що робити, коли падає ліфт?
     
    Якщо ліфт швидко рухається вниз, натисніть кнопку «Стоп» і намагайтеся прийняти безпечне положення. Краще лягти на підлогу, максимально захистити обличчя і голову від можливих уламків. Якщо є м›які предмети, сумка, тепла куртка, ними можна захистити голову. Основний удар приймуть м›які тканини, з огляду на ці фактори, фахівці МНС стверджують, що це оптимальний шанс вижити в цій ситуації.
     
    Існує ще кілька версій, багато хто радить під час падіння ліфта підстрибнути. Подібна стратегія порятунку може привести до невдалого приземлення, або до сильного удару головою об стелю ліфта, що ще більше посилить травми. Логіка говорить про те, що в аварійній ситуації неможливо правильно розрахувати момент зіткнення ліфта з землею.
    Під час падіння ліфта не можна стояти прямо, бо це може привести до важких травм. Багато хто вважає, що необхідно згрупуватися, як в стрибку з парашута, зігнувши ноги в колінах. Теоретично, під час зіткнення ліфта з землею ноги самі почнуть згинатися, і це тільки збільшить шанс травми ніг.
     
    На думку експертів, максимально розслаблене, нерухоме тіло людини має більше шансів на порятунок, якщо підйомник почав падати, не вагаючись лягайте на підлогу. Якщо в кабіні, крім вас, є люди, сядьте на підлогу, намагайтеся прийняти максимально розслаблену позу, підкажіть це іншим, в такому положенні сила удару буде значно менше.
    А тепер гарна новина! Згідно зі статистикою, ймовірність загибелі в ліфті мінімальна, навіть якщо обірветься канат, а їх там декілька, спрацює обмежувач швидкості і кабіна зупиниться.
     
    Читайте також: Небезпечна поїздка у ліфті завершилась трагічно.
     

    В управлінні Держпраці Кіровоградської області прокоментували падіння ліфта у Гайвороні.

     
    Аліна Кулик