Як святкують Різдво мешканці різних країн?

  • 31 груд. 2019 10:47
  • 1288
    • Новина Як святкують Різдво мешканці різних країн? Ранкове місто. Кропивницький
     
    Із настанням грудня наближення до зимових свят стає помітним. Адже майже кожен заклад харчування чи магазин прикрашають свої вітрини та приміщення, відбуваються ярмарки, тематичні заходи тощо. Традиції у різних країнах формувалися протягом багатьох століть. Але є дещо, що об’єднує всіх, – дух Різдва. Тож, як святкують Різдво у різних куточках світу, дізнавалися журналісти «Первой городской».
     
    Німеччина
    Розпочати ми вирішили з країни, яка вже декілька років поспіль займає перші місця у найкращих різдвяних ярмарках Європи. У Німеччині зимові свята – родинні. Вся сім’я збирається за столом й обмінюється подарунками, а ця церемонія називається Бешерунг. Незамінний атрибут – вінок із чотирма свічками у будинку. А перед Різдвом кожен тиждень Адвенту (піст) німці запалюють одну зі свічок. Майже в кожному будинку є дерев’яні ясла, в яких народився Ісус.
     
    Великобританія
    Англійці завчасно готують святковий пудинг, який містить 13 складових, що символізують Ісуса Христа і Його Апостолів. Листи до Святого Миколая діти кидають у комин і вірять, що дим підніме їх до неба. А от урочистий обід – смажена індичка із соком журавлини, пудинг із фруктами та торт із твердим, як камінь, цукром. Квітку пуансетії британці дарують своїм близьким, називаючи її “Віфлеємською зіркою”.
     
    Нідерланди
    У цій країні Святий Миколай приносить подарунки 6 грудня. Нідерландці виставляють чобітки. Білому коневі Миколи залишають сіно. У перший день Різдва всі запалюють вогники на ялинці. Після служби сідають за стіл, декорований білими, зеленими і червоними квітами. Головні страви для гостей – дичина, зокрема зайчатина, а також індичка або качка. Обов’язково має бути святковий хліб, а на десерт – різноманітні пудинги. Після цього голландці колядують і читають розповіді про Різдво.
     
    Ірландія
    Святкування Різдва починають богослужінням. На свята печуть деруни, тістечка, паштети з рубленого м’яса і пудинги. У багатьох районах зберігся звичай запалювати на вікні свічку, яка символізує освітлення дороги Святій Сім’ї і стомленим мандрівникам, які заблукали вночі.
     
    Канада
    Ця країна розділена на англійську і французьку частини, у французькій частині більше уваги приділяють Святій вечері. Близько опівночі, перед урочистою Літургією, в кожному будинку під ялинку ставлять ясла. Після богослужіння сім’я сідає до святкового столу, і його головною стравою є м’ясний пиріг. На десерт – шоколадний корж. Діти шукають подарунки у великих шкарпетках. Канадці англійської частини більше святкують 25 грудня. Вранці обдаровують один одного подарунками, йдуть до обідні. Повернувшись, влаштовують святковий обід. Зазвичай, це запечена індичка, волове м’ясо і пудинг.
     
    Росія
    Різдвяним ранком всією сім’єю належало відвідати церкву. Увечері всі збиралися за столом, на який виставляли кутю (вівсяний кисіль). Під час вечері господар відчиняв двері або вікно і запрошував мороз покуштувати куті, щоб вмилостивити його, і тоді заморозком навесні не поб’є яровий хліб, капусту і огірки. Не можна було цього дня робити важку і брудну роботу, віддавати борги, щоб не робити цього аж рік. Зате належало одягатися у все нове і навіть багато разів переодягатися, щоб увесь рік бути з обновами.
     
    Швеція
    Різдвяний обід подають опівдні, і він аж ніяк не пісний: шинка печена, сушена риба, квасоля, рисова каша з молоком, мигдалем і корицею, медові пряники, гаряче вино з прянощами. Ввечері з-під ялинки кожен дістає свій подарунок. Наступного дня – гості, бали, взаємні вітання. Святкування триває до 13 січня. У цей день усі танцюють навколо ялинки, знімають з неї прикраси і виносять з дому.
     
    Японія та Китай
    Ті, хто потрапляє на Різдво до Китаю, помічають, перш за все “Дерева Світла” – аналог нашої ялинки. Вони прикрашені по-східному яскравими і вишуканими ліхтариками, квітами, гірляндами. Ці ж прикраси китайські християни використовують у святковому вбранні своїх будинків. А традиційне різдвяне меню японців – рис, боби, гриби і бамбук. І, звичайно, улюблений веселий напій саке. Ще на Різдво японці біля своїх будинків розвішують на високих жердинах пучки соломи і підпалюють їх, щоб відлякати злих духів. У Китаї Новий рік святкують не відразу після Різдва, а за східним календарем, наприкінці січня – початку лютого. Основна відмінність китайської новорічної традиції – поклоніння предкам. Їхні портрети належить розвішувати в кімнаті, де проходить свято.
     
    Україна
    Починають святкувати Різдво Христове в ніч з 6 на 7 січня. Напередодні – 6 січня – кожна християнська родина збирається за столом до Святої вечері, а господиня готує 12 пісних страв, які символізують 12 апостолів Ісуса Христа. Раніше вважалося, що чим багатша кутя, тим багатшим буде врожай у новому році. Кутя буває різною: пшеничною, рисовою, ячмінною і з різними наповнювачами. Зерно – символ воскреслого життя, мед – символ солодкого життя і благополучного побуту, мак символізує багатство. Інші страви мають бути пісні: без м’яса, молока, яєць та жиру. Тільки на олії. Так, на Різдво крутять голубці з пшоном, готують заливну рибу, вінегрет, корейську моркву, салат із квашеної чи свіжої капусти, тушкують капусту з грибами тощо. У Різдвяний святвечір не прийнято їсти до першої зірки. У церквах у вечірній час триває урочиста служба, а ті, хто не пішов на богослужіння, готувалися до сходу зірки вдома.
     
     
    Летиція Курята