До держпродспоживслужби надходять звернення громадян стосовно використання пестицидів

  • 7 черв. 2019 10:03
  • 781
    • Новина До держпродспоживслужби надходять звернення громадян стосовно використання пестицидів Ранкове місто. Кропивницький
     
    Сільське господарство, в тому числі вирощування картоплі та овочів на присадибних ділянках, в умовах сьогодення не обходиться без застосування пестицидів та агрохімікатів. Вони дозволяють підвищити врожайність сільськогосподарських культур шляхом знищення бур’янів і шкідників та захистити рослини від хвороб.
     
     
    Проте за останні роки збільшилася кількість скарг та звернень громадян області до органів влади саме через застосування пестицидів та внаслідок цього заподіяння шкоди здоров’ю людей, рослинам, тваринам, зокрема бджолам.
     
    За один тиждень до Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області надійшло близько 10 таких звернень. Загалом вже розглянуто або ж знаходиться на розгляді 31 звернення щодо порушень під час застосування пестицидів та агрохімікатів.
     
    Варто зазначити, що використання пестицидів регулюється законами України «Про пестициди та агрохімікати», «Про захист рослин» та Державними санітарними правилами «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві» ДСП 8.8.1.2.001-98.
     
    Відповідно до цих нормативних актів у суб’єктів, які застосовують пестициди та агрохімікати в своїй господарській діяльності, є певні зобов’язання щодо безпечного їх використання. Найчастіше суб’єкти господарювання при проведенні хімічних обробітків нехтують своїми обов’язками щодо сповіщення населення та власників суміжних земельних ділянок про місце, терміни та методи застосування пестицидів, встановлення попереджувальних знаків, дотримання відстані до житлових забудов, використання пестицидів у вечірні та ранкові години в безвітряну погоду.
     
    Щодо викладених у зверненнях фактів, на практиці вони не завжди підтверджуються. Особливо складно визначити шкоду, завдану здоров’ю людини, оскільки скаржники зазвичай не звертаються до медичних закладів за допомогою та встановлення лікарем погіршення самопочуття від отруєння пестицидами. Без фактичного підтвердження своїх тверджень довести власну правоту дуже складно. Непоодинокі випадки надходження звернень на кшталт: «Я бачив, що вносять отрутохімікати, вони мають неприємний запах». А виявляється, що вносять мінеральні чи органічні добрива.
     
    Левова частка звернень, що надходять, торкаються питань заподіяння шкоди пасічникам. Однак при детальному вивченні ситуації може з’ясуватися, що сам заявник порушив законодавство і не знає своїх обов’язків щодо утримання пасіки. Часто бджолярі не реєструють свої пасіки за місцем проживання або знаходження їх на кочівлі, чим порушують статтю 13 Закону України «Про бджільництво».
     
    Окремо слід виділити звернення громадян щодо застосування сусідами пестицидів на своїх присадибних ділянках. Жителі скаржаться на сильний запах, пошкодження своєї городини та саду, порушення меж застосування препаратів, забруднення води в колодязях та річках, ставках тощо. Зазначене питання регулюється Земельним кодексом України і підпадає під поняття добросусідських відносин. У випадку виникнення спору щодо додержання громадянами правил добросусідства для вирішення питання найперше слід звертатися з заявою до відповідного органу місцевого самоврядування (сільська, селищна або міська рада, об’єднана територіальна громада).
     
    Якщо ваші права дійсно порушено або вам завдано шкоди і конфлікт мирно не вирішується - збирайте доказову базу (акти обстежень, експертні висновки, тощо) і звертайтеся за захистом своїх прав до суду.
     
    Пам’ятаймо, що у всіх сторін є права і обов’язки, але лише взаємодіючи та поважаючи одне одного та природу, ми зможемо зберегти довкілля і своє здоров’я та матимемо гарні врожаї.
     
    Головне управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області ще раз наголошує на правилах використання пестицидів та агрохімікатів як у сільськогосподарських підприємствах, так і в приватних домоволодіннях. Ознайомитися з ними можна на нашому сайті за цим посиланням.
     
    Читайте також: Обрізати чи ні? Що думають експерти та депутати стосовно «омолоджувальної» обрізки дерев Кропивницького?