Кіровоградщина відзначає 182 річницю з дня народження Марка Кропивницького (ВІДЕО)

24 мая 2022 14:17 576 0 Культура
Кіровоградщина відзначає 182 річницю з дня народження Марка Кропивницького (ВІДЕО)
 
З ім’ям Кропивницького пов’язана ціла епоха! Цьогоріч відзначаємо 182 річницю засновника українського професійного театру.
Він був актором, драматургом, режисером, письменником, композитором, співаком, публіцистом, громадським діячем, благодійником.
 
У час, коли більшість населення України була неписьменною і не могла читати твори Тараса Шевченка, Марка Вовчка, Івана Франка та інших українських письменників, Театр Кропивницького багато років був одним із головних джерел культурного відродження уярмленої нації, займаючись просвітницькою місією і закликаючи українців не втрачати свою національну свідомість.
 
 
 
 
Кропивницький Марко Лукич народився 22 травня 1840 в селі Бежбайраки на території сучасної Кропивницької області, помер 21 квітня 1910 в Херсонській області. Український театральний діяч, актор і драматург, один з видатних знавців і популяризаторів козачого побуту.
 
Частиною української історії Кропивницький став як видатний драматург, режисер і актор, один із засновників українського театру. За своє життя він написав близько 40 п'єс, з них багато стали широко відомими. Свого часу з-під пера Кропивницького вийшли драматургічні твори «Дай серцю волю, заведе в неволю», «Доки сонце зійде, роса очі виїсть», а також «Глитай, або ж Павук» і «По ревізії».
 
Як режисер Кропивницький створив реалістичну школу сценічного мистецтва, засновану на щепкінських вимогах до театру. Під керівництвом Кропивницького свого часу почали творчий шлях такі корифеї українського сценічного мистецтва, як Микола Садовський, Марія Заньковецька, Панас Саксаганський.
 
В золотий фонд українського театру увійшли і образи, створені Кропивницьким на сцені. У безсмертної «Наталці Полтавці» Котляревського він зіграв Виборного, в «Тарасі Бульбі» - роль Тараса Бульби, в своїй п'єсі «Глитай або ж Павук» актор виконав роль Бичка. Сучасникам Кропивницький запам'ятався також у багатьох інших ролях.
 
Крім того, Кропивницький відомий як автор пісень. Талант його виявився під час створення ліричних пісень «За сонцем хмаронька пливе», «Де ти бродиш, моя доле» та «Соловейко». Багато з його вокальних творів популярні і зараз, через багато років після смерті їхнього творця.
 
П'єси, написані Кропивницьким, відрізняються соціальною значимістю, в них присутня художня сила, ідейний вага. Для українського театрального мистецтва переоцінити значення творчої діяльності Кропивницького неможливо. Його акторський талант став легендою серед українських лицедіїв.
 
Вдячні нащадки називають Кропивницького «українським Шекспіром» і «українським Мольєром». За своє життя він виконав від 500 до 700 ролей. Крім того, Марко Лукич став автором близько 50 п'єс, керував сценічними постановками десятків драматургічних творів. За довгий час роботи в театрі Кропивницький став учителем і ідейним натхненником для сотень послідовників.
 
В Україні Кропивницький став батьком професійного театрального лицедійства. У Великобританії на професійний рівень це мистецтво вивів Шекспір, який в рідній країні відзначається на державному рівні. Україна має повне право пишається своїм засновником театру. Історія показала, що для України в цілому театр, створений Кропивницьким у вкрай важкі часи, мав величезне значення.
 
Заслуги Марка Кропивницького перед Україною.
Життя і творчість Кропивницького припали на важкий для України час. В середині 19 століття театр і драматургія знаходилися в глибокій кризі, багато в чому викликаній політикою царської влади. Одним з головних акцентів царської політики було знищення будь-яких проявів українського духу. У 1817 році була закрита Київська академія, єдиний на той час в Україні ВНЗ, в подальшому видано Валуєвський циркуляр і Емський указ.
 
Незважаючи на перешкоди, національний театр Кропивницького зумів встати в один ряд з кращими театральними школами Європи. В цілому особистість Кропивницького з точки зору його творчості і заслуг перед Україною умовно можна розділити на кілька іпостасей:
 
 В театральному мистецтві ім'я Марка Кропивницького є символом цілої величезної епохи. Він виступав актором, режисером, драматургом, активним громадським діячем і засновником українського театру.
 
Сам Марко Лукич виховав цілу плеяду зірок світової сцени, театр Кропивницького увійшов в число кращих національних театрів Європи і здобув світову славу. Театральна трупа режисера з незмінним успіхом давала гастролі не лише по всій території Росії, але і в Мінську, Варшаві, Тифлісі, Галичині, на території Австро-Угорщини;
 
 Просвітитель Кропивницький максимум зусиль доклав для того, щоб якомога більше українців могли самостійно ознайомитися з творами Тараса Шевченка, Івана Франка, Марка Вовчка та інших талановитих письменників. Завдання було непростим, оскільки більшість населення на той час була неписьменною.
 
Протягом довго часу саме театр Кропивницького служив одним з головних джерел культурного відродження пригнобленої нації. Займаючись просвітницькою діяльністю, він ніс в народ правду. Театральна трупа Кропивницького стала імпульсом, який викликав подальший розвиток української культури. З упевненістю можна назвати театр одним з базисів, на яких потім було побудовано незалежну Українську державу.
 
 
Комментарии
Ничего не найдено.

Оставить комментарий