Нацбанк планує скасувати ліміт зняття гривні

  • 31 бер. 2022 15:14
  • 650
    • Новина Нацбанк планує скасувати ліміт зняття гривні Ранкове місто. Кропивницький
     
    Перша частина новин з круглого столу «Фінансове життя українців за кордоном: нова реальність» («Фінансовий клуб»)
     
    Обмінний курс гривні за кордоном стабілізувався 
    Перші біженці в Європі могли обміняти гривню на інші валюти майже за безцінок.
     
    - Багато людей писали в особисті повідомлення, що в Румунії за 100 тис. грн пропонували $1800, а в Польщі - $1600. А за курсом в Україні це повинно було бути $3500. Тому НБУ звернувся до регуляторів, ми звернулися до регуляторів асоціацій, банків. І зараз в Польщі, Румунії, Молдові, Словаччині та в інших країнах банки-агенти приймають гривню. Наприклад, в Польщі, коли українці починали намагатися обміняти, курс був 120 грн за один злотий, зараз це 14 грн, - розповіла голова ради Незалежної асоціації банків України Олена Коробкова.
     
    Офіційний курс НБУ на сьогодні встановлено на рівні 6,943 грн/злотий.
    «Курс був і 20, і 120 грн за злотий. І шукали шляхи вирішення», - підтверджує директор департаменту роздрібних клієнтів Кредобанку Олександр Супрунович.
     
    Українці поїхали в Європу з гривневою готівкою, тому що ухвалювали хаотичні фінансові рішення.
     
    - В перші дні війни в людей була паніка, навіть ті, хто в найперший день не поїхав, намагалися зняти якомога більше готівки. Тому що люди не розуміли, що буде відбуватися, - розповів радник заступника голови правління з роздрібного бізнесу ПУМБ Дмитро Коваль.
     
    Нацбанк планує скасувати ліміт зняття гривні
     
    Національний банк розглядає можливість скасування обмежень зняття готівкової гривні з банківських рахунків українців.
    Про це повідомив директор департаменту відкритих ринків Національного банку Олексій Лупін:
     
    - Враховуючи те, що з гривнею у нас все нормально, Національний банк вже думає над тим, щоб зняти ліміт щодо зняття готівкових коштів у гривні, - заявив Олексій Лупін.
     
    В перший день війни НБУ обмежив зняття готівки з рахунку - 100 тис. грн на день.
    До такого кроку НБУ може перейти, враховуючи позитивні дані. 
     
    - Ця криза на відміну від інших не супроводжувалася відтоком коштів фізичних осіб з банківської системи. Ми спостерігали невеликі відтоки на самому початку воєнних дій - наприкінці лютого. Але з початку березня кошти фізосіб в гривні збільшилися на 43 млрд грн і з початку року - на 45 млрд грн. Залишки в гривні збільшуються, - запевняє пан Лупін.
     
    Лише відтік валюти з карткових рахунків не зупиняється. «В іноземній валюті є невелике зменшення: з початку року - на $920 млн, з початку березня - $114 млн. Це, мабуть, переважно витрати наших біженців за кордоном», - вважає представник НБУ.
     
     
    За кордоном можна розрахуватись будь-якими картками
    Українські банки тимчасово скасували «термін дії» платіжних карток, щоб українці, які виїхали за кордон, не опинилися без доступу до своїх рахунків.
     
    - ПУМБ скасував перевірку строку дії картки, тобто за всіма операціями за картками наразі строк дії картки не перевіряється. На рівні процесингового центру не буде відмови по транзакції, незалежно від того, чи це онлайн, купівля в магазині чи зняття готівки, - розповів радник заступника голови правління з роздрібного бізнесу ПУМБ Дмитро Коваль.
     
    Банкіри попереджають, що в деяких випадках операції можуть не проходити. «Якщо ситуація відмови трапляється за кордоном, вона може виникати на рівні банку-еквайра, або на POS-терміналі. Якщо ви картку даєте співробітнику магазину і він бачить, що вона вже не дійсна, він може відмовитися проводити цю операцію. В такому випадку зі співробітниками магазину краще домовлятися і просити все одно провести транзакцію», - сказав Дмитро Коваль.
     
    Платежі можуть не пропускати низькі ліміти 
     
    - Кожна картка має певні ліміти. Якщо картка пенсійна і пенсіонер лише гривню знімав з банкомату, то, можливо, що в нього інші ліміти на розрахунок в торговельній мережі. Можуть бути на мінімальних лімітах, через що картка може не спрацьовувати за кордоном. Потрібно лише збільшити ліміти, - зазначив директор департаменту відкритих ринків НБУ Олексій Лупін.
     
    Деякі банки продовжили термін дії карток на квартал
     
    - Ми, як і, сподіваюсь, більшість банків продовжили термін дії карток. Ми зробили це до кінця травня. Якщо буде потрібно, продовжимо і далі, фактично розуміючи, що вся ця історія буде підв'язана під воєнний стан, - сказав заступник голови правління ТАСкомбанку Артур Муравицький. «І ми продовжили термін дії своїх карток», - зазначив директор департаменту роздрібних клієнтів Кредобанку Олександр Супрунович.
     
    Редакція ІА "Фінансовий клуб"