Місто, що дивує... У музеї Осмьоркіна розповіли, чому ми маємо пишатись нашим містом (ФОТО)

  • 16 вер. 2021 16:32
  • 774
    • Новина Місто, що дивує... У музеї Осмьоркіна розповіли, чому ми маємо пишатись нашим містом (ФОТО) Ранкове місто. Кропивницький
     
    Сьогодні у Кропивницькому у будинку архітектора Якова Паученка - в художньо-меморіальному музеї Осмьоркіна - з нагоді День народження міста відкрилась фотовиставка, присвячена архітектурі нашого міста. Фотовиставка має назву "Архітектурна мандрівка Кропивницьким", яка присвячена також 155-й річниці з дня народження архітектора Якова Паученка, який зробив великий внесок у розвиток архітектури тодішнього Єлисаветграду.
     
    Експозицію виставки представляє собою понад 50 кольорових та чорно-білих світлин з музейного зібрання відомих в місті фотографів - заслуженого журналіста України Ігоря Демчука та членів Національної Спілки журналістів України Олександра Коломінова та Олександра Шулешка.
     
     
     
    На фото зображені архітектурні пам’ятки та будівлі XVIII-IXX століть, які зберегли свою архітектуру до наших часів. Як зазначили спеціалісти, присутні на виставці, нашому місту повезло, що історичні будівли не були знесені, як у Харкові чи інших українських містах. Тому наша задача полягає в тому, щоби популяризувати красу нашого міста на весь світ, а також зберігати її та вивчати.  
     
    Заслужений художник України Андрій Надєждін зауважив:
     
    -  Нам вдалося розкрутити цю "архітектурну історію", адже жодному місту степової України не повезло зберегти свою архітектуру так, як нашому. Наприклад, центр Харкова був повністю знесений заради сучасних будівль. Тож нам потрібно берегти те, що є, доповнювати і робити нові відкриття. 
     
    Як виявилося, відомі мистецтвознавці і архитектори навіть не знають, що у Кропивницькому є чудові і цікаві по своїй архітектурі будівлі.  
     
    Працівники кілька років тому домоглися від місцевої влади перейменувати вулицю Леніна на честь Якова Паученка, це сталося у 2016 році.
     
    Якову Васильовичу Паученку судилося стати одним з тих зодчих, які створили неповторний модерновий архітектурний ансамбль історичного центру міста Єлисаветграда. За його проектами було збудовано лікарню Червоного Хреста Св. Анни (міська лікарня № 2), лікувальні Гольденберга (міська лікарня № 3), Вайсенберга (обласне управління охорони здоров'я), Мейтуса (дитяча музична школа № 1 ім. Нейгауза), Міжнародний кредитний банк (вул. Леніна, 17), Гостинний двір (приміщення СБУ), театр "Ілюзія" (школа мистецтв), числені приватні будинки. Всього - понад 20 зафіксованих об'єктів, і це - за 48 років життя. Єлисаветградська газета "Голос Юга" 1914 року писала: "... целый ряд воздвигнутых им построек очень ярко говорят о нем, как о талантливом художнике-архитекторе... Несомненной заслугой является то, что он первый в нашем городе дал образцы художественной архитектуры...
     
    Яків Васильович робив все, що було в його силах, аби привнести в провінційне місто дух культури і мистецтва, а опорою цієї діяльності завжди був його будинок (нині - художньо-меморіальний музей Осмьоркіна), збудований за власним проектом у 1899 році. Ця споруда стала своєрідною візитною карткою архітектора і є високопрофесійним зразком поєднання провідних стильових напрямків архітектури того часу - "цегляного" та "неоруського". Будинок не лише відображав сутність його творця, але й уособлював в собі найвищу істину мистецтва - свободу вибору. Тут відбувалися музичні і театральні вечори, тут же складалися проекти майбутніх архітектурних споруд. В цій атмосфері виховувався племінник Я.В.Паученка Сашко, який згодом став відомим художником, професором живопису Олександром Олександровичем Осмьоркіним. Помер Яків Васильович Паученко 25 жовтня 1914 року і був похований на Петропавлівському кладовищі, якого зараз не існує. Могила його зникла під фундаментами новобудов, але зосталося його місто, в якому ми живемо...
        
    У 2002 р. Кіровоградською обласною радою засновано обласну премію в галузі архітектури, геральдики та вексилології і декоративно-прикладного мистецтва імені Якова Паученка.