Що має знати та зробити кропивничанин перед виборами?

  • 29 бер. 2019 20:45
  • 1265
    • Новина Що має знати та зробити кропивничанин перед виборами? Ранкове місто. Кропивницький
     
    Перший тур виборів Президента України відбудеться 31 березня цього року. Право голосувати має кожен громадянин держави, який досяг повноліття. 
     
    Як віддати свій голос, коли цього дня потрібно їхати у відрядження (в інше місто або країну)? Що робити, коли бачимо порушення виборчого процесу? На ці запитання в інтерв’ю кореспондентові “Первой городской” відповіла координаторка спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами  у Кіровоградській області Зоя Лебідь.
     
    — Що потрібно зробити виборцю перед днем виборів?
     
    — Кожному виборцю бажано себе перевірити у списку виборців до 25 березня. Тобто за п’ять днів до 31 березня закінчується час, коли можна внести зміни до списку виборців. Це можливо зробити в електронній формі, зайшовши на сайт Державного реєстру виборців. Там потрібно зайти в особистий кабінет, надіслати запит та подивитися, чи зареєстровані ви на своїй дільниці і чи правильно написане ваше прізвище, ім’я та по батькові. Інший спосіб — коли з 21 березня будуть адресно доставляти запрошення. Його вам мають принести і там потрібно перевірити, чи правильно вказані прізвище, ім’я та по батькові. Також можна зайти в будь-який день у своєму населеному пункті у відділення Державного центру виборців і перевірити себе там у списку. Для цього потрібно мати паспорт або військовий квиток, або тимчасове посвідчення. 
     
    — Що робити, якщо в день виборів потрібно їхати в інше місто, а голосувати треба?
     
    — Якщо людина планує голосувати не за місцем своєї реєстрації (в іншому місті на іншій дільниці), треба змінити місце голосування. Для цього потрібно прийти в Державний реєстр виборців (ДРВ) з паспортом та з документом, який підтверджує ваше перебування в день виборів в іншому місці (квиток на літак, бронювання в санаторії, документ з роботи про відрядження тощо). Також людина мусить знати номер дільниці, на якій хоче перереєструватися. В ДРВ ви власноруч напишете заяву, де вкажете дільницю, на якій хочете голосувати, і ваше місце голосування зміниться, але зробити це треба до 25 березня. 
     
    — Якщо виборець летить за кордон, чи зможе він проголосувати в іншій країні?
     
    — Якщо людина голосуватиме в іншій країні, то потрібно дізнатися, чи є в цій країні українська виборча дільниця. Зазвичай вона розташована в консульствах. Якщо це так, то так само потрібно документально підтвердити, що ви там будете перебувати. Потрібно в ДРВ назвати цю дільницю, і вас перенесуть в інший список виборців, за кордон. 
     
    — Якщо не встигли перевірити дані в ДРВ або перенести місце голосування?
     
    — Якщо ви не встигли внести уточнення в список виборців або перенести місце голосування до 25 березня, то  це можливо зробити і після цієї дати, але вже на вибори 21 квітня (другий тур президентських виборів). 
     
    — Які порушення є найбільш поширеними в день голосування?
     
    — Таких порушень є кілька. Зокрема голосування без паспорта (або іншого документа), фотографування бюлетеня, виніс бюлетеня за межі дільниці. Також це агітація в день виборів, бо вона цього дня заборонена. Також слід зазначити, що доволі часто люди старшого віку звертаються за допомогою, щоб пройти до виборчої кабінки або заповнити бюлетень. Вони мають на це право, але допомагати члени виборчої комісії та спостерігачі їм не мають права. Це можуть робити тільки такі ж самі виборці цієї дільниці.
     
    — Що робити громадянину, якщо він став свідком цього або інших порушень?
     
    — Потрібно зафіксувати це порушення (сфотографувати або зняти на відео). Після цього подати заяву в поліцію. В день виборів працюватиме гаряча лінія УМВС та гаряча лінія Громадської мережі ОПОРА, за якими можна зателефонувати та повідомити про порушення.
     
    Дмитро Семенюк
     
    Хто з кандидатів на пост Президента відвідав Кіровоградщину у березні?