Україна витратила 40 мільярдів доларів на підтримку курсу: В НБУ прокоментували зміцнення гривні

  • 13 лют. 2019 09:02
  • 1388
    • Новина Україна витратила 40 мільярдів доларів на підтримку курсу: В НБУ прокоментували зміцнення гривні Ранкове місто. Кропивницький
     
    В ток-шоу "Ехо України" на «Прямому» каналі заступник голови Національного банку України Олег Чурій прокоментував зміцнення курсу української гривні на світовому ринку валют.
     
    – Те, що гривня зміцнюється, тобто за долар треба менше давати гривень, – це ознака чого?
    Перш за все, це ознака плаваючого курсу. Я хотів би сказати, що коли гривня зміцнюється або послаблюється – це не є ні зрадою, ні перемогою. А це ознака того, що 4 роки тому ми перейшли на плаваюче курсоутворення, і воно необхідне для функціонування нашої економіки. Тому що ми маємо досвід вкрай негативний так званого фіксованого курсу, який створював примару стабільності, але який дуже дорого коштував українській економіці і українським громадянам.
     
    Наприклад, декілька фактів. З 2008 по 2014 рік Національний банк витратив на підтримку фіксованого курсу 40 мільярдів доларів. На сьогодні, хочу нагадати, державні борги в іноземній валюті складають приблизно десь 47 мільярдів доларів. Тобто ми витратили 40 мільярдів доларів, просто щоб утримати курс на якомусь неприродному рівні, витратили резерви, набрали боргів. І маємо те, що маємо.
     
    – Ви так сказали, що це нічого не означає, а тільки плаваючий курс… Але люди кажуть, що гривня зміцнилась. Це ж краще, ніж, наприклад, було б 60 гривень за долар, правда?
     
    - Курс повинен відповідати якимось фундаментальним факторам і економічним реаліям. Є попит і пропозиція. Попит іде від імпортерів, які завозять продукцію імпортну в Україну. Попит іде від тих позичальників, які у свій час взяли кредити в іноземній валюті. Вони купують іноземну валюту для того, щоб розрахуватись з кредиторами. А пропозиція йде від експортерів, пропозиція йде від нових кредитів, нових залучень. І ми маємо курс, який складається від попиту і пропозиції, як і любий інший товар.
     
    Нагадаємо, головними причинами зміцнення гривні та падіння курсу іноземних валют є рішення Федеральної резервної системи США не підвищувати ключової ставки та падіння світових цін на енергоресурси.