Кращому льотчику-асу, який захищав Харківську область, виповнилося б 98

12 июня 2018 12:31 329 0 Общество
Кращому льотчику-асу, який захищав Харківську область, виповнилося б 98
 
Кращому асу серед льотчиків всіх країн-учасниць Другої Світової війни Івану Кожедубу днями виповнилося б 98 років. Він народився 8 червня 1920 року у селі Ображіївки Глухівського повіту Чернігівської губернії – зараз село в Шосткинському районі Сумської області. Вів повітряні бої над Кіровоградською областю, зокрема над селами Іскровка в Петровськомсу районі та Куцеволівка у Онуфрієвському районі. Також воював над Сумською, Дніпропетровською, Вінницькою, Луганською, Черкаською, Полтавською та Харківською областями, вів бої в небі над Росією, Румунією, Латвією, Німеччиною.
 
Всього за час Великої Вітчизняної війни Іван Кожедуб збив 66 літаків. Але дослідники архівів стверджують, що перемог Кожедуба може бути набагато більше – збиті літаки противника він часто «списував» на молодих льотчиків, повідомляє polk.inter.ua. «Точний маневр, приголомшлива стрімкість атаки і удар з гранично короткої дистанції», – так Кожедуб визначав основу повітряного бою.
 
 
Літаком Іван Кожедуб володів віртуозно, міг керувати ним навіть із заплющеними очима. Всі його польоти були каскадом всіляких маневрів – розворотів і змійок, гірок і пікірування. Всім, кому доводилося літати з Кожедубом у парі, нелегко було втриматися в повітрі за своїм командиром.
 
Перші кроки в авіації зробив, займаючись в Шосткинському аероклубі. У 1941 році закінчив Чугуївську військову авіаційну школу льотчиків, в якій почав службу на посаді інструктора.
Після початку війни разом з авіашколою був евакуйований в Середню Азію. 6 липня 1943 року під час 40-го бойового вильоту 23-річний пілот відкриває бойовий рахунок. У складі ескадрильї вступив в бій з 12 ворожими літаками і здобуває першу перемогу – збиває пікірувальник Ju-87. За три місяці війни Кожедуб здійснив 146 бойових вильотів і особисто збив 20 літаків супротивника, за що був удостоєний звання Героя Радянського Союзу. Друге звання Героя отримав в серпні 1944 року за 48 збитих машини противника і 256 вильотів. А до кінця війни майор Іван Кожедуб мав на своєму рахунку вже 62 знищених в повітрі противника, і отримав ще одну медаль «Золота зірка», ставши тричі Героєм Радянського Союзу.
 

Помер 8 серпня 1991 року. Бронзовий бюст героя встановлено в його рідному селі Ображіївка. Також ім'ям Івана Кожедуба названий парк в Сумах, а біля входу встановлено пам'ятник льотчику. Ім'я тричі Героя Радянського Союзу Івана Микитовича Кожедуба носить Харківський університет Повітряних Сил та Шосткинський хіміко-технологічний коледж. 8 травня 2010 р пам'ятник Кожедубу відкрито в Парку Слави в Києві.
 
Про ветеранів Великої Вітчизняної війни телеканал «Інтер» видав три томи фотоальбому «Люди Перемоги», в кожному – історії 100 фронтовиків. Серед героїв третьої книги троє – з Кіровоградської області. Двом з них на момент початку війни виповнилось 15 років. Своїми спогадами про війну поділились Євген Безродний (народився в селі Злинка Маловисківського району, 92 роки), Марія Майданюк (Кропивницький, 92 роки) та Микола Кириченко (хутір Дача Онуфріївського района, 93 роки). Унікальне видання «Люди Перемоги» можна придбати на сайті polk.inter.ua або замовити за безкоштовним телефоном 0 (800) 508 650.
 
Комментарии
Ничего не найдено.

Оставить комментарий