Віряни святкують річницю Хрещення України-Русі

  • 27 лип. 2020 15:30
  • 831
    • Новина Віряни святкують річницю Хрещення України-Русі Ранкове місто. Кропивницький
     
     
    Істинний шлях
     
    Не тільки у грандіозних та угодних Богу історичних подіях, але й в житті окремих праведних людей початок великих справ покладається і благословляється Самим Господом, а виконуються вони вже самими людьми за сприяння Божої благодаті. Підтвердження цього - Хрещення Київської Русі святим рівноапостольним князем Володимиром. Бог призначив Своєму майбутньому служителю звершити епохальну подїю - позбавити свій народ від темряви язичництва і просвітити його Світлом Христовим.
     
    Величезне значення для князя Володимира мав приклад його бабусі, святої рівноапостольної Ольги, котра задовго до його народження прийняла Хрещення. Решту свого життя княгиня Ольга проводила в благочестивих подвигах, намагаючись посіяти перші насіння християнства в серцях онуків. Проповіддю Євангелія св. Ольга визначила Хрещення Русі, тому княгиня і вшановується як рівноапостольна.
     
    Володар Київської Русі був глибоко мудрою людиною і ясно розумів, що залишаючись в язичництві, руський народ виявиться чужим в спільноті європейських християнських народів. І розсудливий онук прийняв віру своєї святої бабусі - просвітив нею предків наших, і почила на ньому благодать Божа.
     
    Хреститель Русі, Володимир Великий, Володимир Красне Сонечко - з такими визначеннями увійшло в історію ім'я князя Володимира. Охрестивши в 988 р. своїх синів і жителів Києва, всюди на Русі, від древніх міст до далеких цвинтарів, князь Володимир повелів будувати церкви...
     
    Після Києва і його околиць свята віра поширилася в Новгороді і Ростові. Успішному розповсюдженню віри Христової серед північних слов'янских народів, особливо сприяло те, що вона поширювалася здебільшого мирними засобами - проповіддю, переконанням (а не вогнем і мечем, як це нерідко робилося на Заході) і до того ж завдяки святим Кирилу і Мефодію, рідною слов'янською мовою.
     
    Для утвердження віри в народі потрібні були освічені люди і почали відкривати школи для їх підготовки. Також святий Володимир твердою рукою продовжував стримувати на рубежах ворогів, будувати міста і фортеці. Ним була побудована перша в руській історії «засічна смуга» - лінія оборонних пунктів проти кочівників.
     
    Звернення князя Володимира до Христа було справжнім і глибоким. Князь не тільки сам прийняв Христа, але і, як государ, дбав про навернення свого народу. Віра поклала початок руській писемності, живопису, архітектурі. Віра внесла в сім'ю і суспільство гуманні принципи. Віра прославила сонми святих угодників - наших співвітчизників, які моляться перед Богом за нашу землю, за наші православні народи.
     
    15 липня (28 липня по н.ст.) 1015 року в селищі Спас-Берестові, після 37 років правління, князь Володимир відійшов до Господа. Його подвиг віри продовжували благочестиві сини і онуки.
     
    Через сорок років після Хрещення киян Господь поставив нових виконавців Своєї волі в особі преподобних Антонія і Феодосія Печерських, що заснували колиску руського чернецтва - Києво-Печерську обитель, яка надалі перетворилася в Лавру. Звідти, з третього уділу Божої Матері на Землі, через віки виливається і не меркне променисте полум'я Православ'я.
     
    Віддамо ж велику честь і хвалу рівноапостольному князю Володимиру, і блаженній княгині Ользі, і преподобним Антонію та Феодосію Печерським, завдяки яким Київська Русь знайшла істинну Віру, яку з допомогою Божою зберегла навіть в роки відступу багатьох наших співвітчизників від Церкви. І піднесемо безмірну подяку Пресвятій Трійці, яка вказала нам, грішним, шляхи до життя вічного. Прославим і Пресвяту Богородицю, молитвеницю й покровительку нашу.
     
    День 28 липня став червоним днем календаря нашої Української Православної Церкви. Зараз це святкування пам’яті Хрещення Київської Русі, день пам'яті рівноапостольного великого князя Володимира, собор Київських святих. І цей день, за ініціативою Блаженнішого митрополита Володимира (Сабодана), був визначений 12 років тому як Державне свято!
     
     
     
    Протоієрей Євгеній Назаренко