Великодній аукціон у Кропивницькому зібрав 120 тис грн на допомогу онкохворим дітям

  • 17 квіт. 2023 17:01
  • 4259
    • Новина Великодній аукціон у Кропивницькому зібрав 120 тис грн на допомогу онкохворим дітям Ранкове місто. Кропивницький

    Останнім часом збором коштів українців не здивуєш. На ЗСУ донатить кожен, хто себе поважає. Та у Кропивницькому вирішили, що турботи широкого загалу потребують не лише воїни-захисники, але й малеча. Тому і влаштували Великодній аукціон, на якому зібрали понад 120 тисяч гривень на допомогу 12 діткам з дитячої обласної лікарні, що страждають на онкологію.

    12 квітня у Кропивницькому відбувся Великодній аукціон. Провели його у Музеї мистецтв, представивши публіці 76 різноманітних лотів. Продати вдалося 53 з них. Усього було зібрано 123 тисячі 750 гривень.

    Які лоти надали

    Відібрані для аукціону лоти представляла директорка музею Тетяна Ткаченко. Це були не лише картини, але й різні інші цінні речі. Зокрема, сіль із підприємства «Артемсіль» чи ігристе вино з Бахмута. Виготовлені вони були, звісно, ще до війни.

    Стартова ціна предметів на продаж кардинально різнилася. Найдешевший експонат коштував 100 гривень, а найдорожчим стала жирафа за 15 тисяч. Лот №27 викликав найбільше цікавості з боку учасників аукціону. Жирафа виготовили художники з обласного театру ляльок. Нічим не поступилася ростовій ляльці за ціною і картина Федора Лагна «День народження».

    Кропивничанка Катерина Миронюк, дізнавшись про проведення аукціону, відразу ж відібрала чотири власні картини і віднесла до музею, бо сильно хотілося допомогти хворим діткам.

    Олені Ожиговій припала до вподоби картина Людмили Демиденко «Польові квіти». Стартова ціна лота складала 3 тис. грн. Під час торгів вона зросла до 7200 гривень. Кропивничанка залишилася вдоволена – і гарну річ отримала, і малечі допомогла.

    Над картиною «Благовіщенський янгол» працювало відразу шестеро людей, що зголосилися допомогти відділенню онкогематології. Під керівництвом професійного художника Анатолія Кімнатного малювали п’ять учасниць майстер-класу.

    Наставник пригадав, що подібне колективне мистецтво практикують уже не перший раз. Розпочали з третього аукціону. У 12-му заході теж взяли участь. Вирішили виставити початкову ціну на колективний лот у тисячу гривень.

    Як формуються ціни на лоти

    Окрім картин Андрія Хвороста, Анатолія Дворського, Віктора Перепичая, Олега Рудого на аукціони були представлені ще й керамічні вироби. Особливо привертали погляд ляльки, зроблені руками робітників обласного лялькового театру. Триметрова жирафа увійшла до числа найбільш дорогих лотів. Є ще книга Сергія Жадана «Псалом авіації» з особистим автографом автора. Не обійшлося й без листівки з «рускім воєнним корабльом».

    Деякі автори самі призначають початкову ціну своєї роботи. Є й такі, що передають цю прерогативу організаторам. Траплялися випадки, коли з однієї гривні вартість лота підскакувала до кількох сотень. Нерозпродані лоти іноді дарують лікарні, щоб милували око й налаштовували пацієнтів на позитивний лад.

    Куди підуть зібрані кошти

    Усі зібрані гроші організатори Великоднього аукціону передадуть онкохворим дітям, запевнила Ольга Присяжнюк, яка керує благодійним фондом «Янгол життя». Обласна лікарня конче потребує кардіомоніторів. Ці прилади встановлять біля кожного ліжка, і вони забезпечать контроль за дитиною під час хіміотерапії. Щойно виникне якесь ускладнення, лікар відразу отримає відповідний сигнал.

    Історія Великоднього аукціону

    Великодній аукціон 2023 – не перший подібний захід, що проводиться у Кропивницькому. Подібне дійство відбулося в обласному центрі 12-й раз, починаючи з 2009 року. У 2021 році за представлені лоти вдалося зібрати 100 тисяч гривень на придбання дефібрилятора.

    Виключенням стали 2014 і 2020 роки. Тоді у Музеї не збиралися. Навесні 2022 року через повномасштабне вторгнення росіян теж було не до аукціонів. У серпні трішки оговталися й провели збір на потреби ЗСУ. Продали художніх предметів на 150 тисяч гривень. За 12 років вдалося зібрати загалом понад 1,5 мільйона гривень.

    Першого разу лотами були виключно картини, надані художниками і власниками з особистих колекцій. Тоді вдалося зібрати 27700 гривень. Кошти пішли на придбання меблів і техніки для дитбудинку «Наш Дім».

    Чому потребує допомоги гематологічне відділення

    Коли почалася активна фаза війни, благодійні внески на потреби хворих дітей знизилися до мінімуму. Працівники гематологічного відділення перебували у розпачі, не розуміючи, що слід робити – можливо, вивозити хворих за кордон. Але далеко не всі перебували у стані, за якого дозволене транспортування.

    Лікарням виділяється фінансування на проведення хіміотерапії. Але ж зазвичай подібні процедури викликають супутні захворювання, на лікування яких гроші з бюджету не виділяються.

    А пацієнтам додатково необхідна підтримка печінки, вживання антибіотиків тощо. Кожна дитина потребує 3-10 тисяч гривень щотижня на подібну терапію. Необхідне також придбання спеціалізованих засобів догляду, витрати йдуть і на дотримання відповідної дієти. Все це повинні придбати батьки.

    На гематологічну онкологію страждають нині 12 маленьких пацієнтів, яким і буде надана допомога – не особиста для кожного хворого, а на онкологічне відділення в цілому, щоб можна було допомагати багатьом діткам.

    На жаль, для пацієнтів гематологічного відділення дитячої обласної лікарні нині існує подвійна трагедія – війна і хвороба. І дуже добре, що знаходяться люди, здатні організувати подібний масовий захід. Митці надали власні зразки творів, а кропивничани придбали уподобані речі. У підсумку виграли всі.

    Анета Цегельник

    Здійснено за підтримки Асоціації «Незалежні регіональні видавці України» та WAN-IFRA в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів