Великоандрусівська ОТГ півтора року — політ нормальний

  • 11 черв. 2018 12:32
  • 1994
    • Новина Великоандрусівська ОТГ півтора року — політ нормальний Ранкове місто. Кропивницький
     
    «Я жодного разу не пошкодувала про те, що зініціювала створення Великоандрусівської об’єднаної територіальній громади!» Так розпочала розмову з учасниками прес–туру на тему «Успішні практики розвитку громади та напрямки стратегічного розвитку Великоандрусівської сільської ОТГ», організованого Асоціацією міст України, голова Ніна Іващенко.
     
    Головою Великоандрусівської ОТГ її обрали у грудні 2016 року, і відповідно до законодавства, із січня 2017 громада перейшла на прямі міжбюджетні стосунки і отримала усі повноваження, що дає реформа децентралізації. Сам процес створення ОТГ був складним і не обійшовся без політичних маніпуляції, тим не менш, об’єднавши дві сільські ради Великоандрусівську і Подорожнянську, до складу яких входять сім сіл (Велика Андрусівка, Вищепанівка, Калантаїв, Сніжкова Балка, Подорожнє, Бабичівка, Нагірне), територія отримала поштовх для розвитку. 
     
    — Коли ми об’єднались, то по суті об’єдналось дві громади  —  дві близнючки: по кількості населення нас розділяє 200 чоловік всього, по кількості діток  — на 20 чоловік, бюджету кожної території до об’єднання 1 100 і 1 200.  Навіть історично і Андрусівка, і Подорожнє, і Калантаїв, і Нагірне —  це всі переселенці із затоплених при створенні Кременчуцького водосховища сіл, території обох сільрад майже однаково залиті водою. А наступного року у нас в кожній зі шкіл буде по двадцять одному  першачку. Тобто сказити, хто з нас кращій, а хто гірший, не можна. Ми однакові, —  говорить Ніна Іванівна і жартує: — Це як шлюб рівних.
    Створення ОТГ найсуттєвіше відбилось на бюджеті, і територія отримала поштовх для розвитку. Бюджет двох сільських рад до об’єднання не перевищував 2,5 мільйона гривень, а вже у 2017-му
    майже 17 мільйонів 940 тисяч гривень. У рамках цього бюджету Великоандрусівська громада не просто вижила, а й змогла зробити те, про що мріяли роками. 
     
    Так, 15 лютого об’єднану територіальну громаду відвідав Надзвичайний і Повноважний Посол Королівства Швеція в Україні Мартін Хагстрьом. До Великої Андрусівки пан Мартін завітав із почесною місією — запустити оновлену систему опалювання у місцевій школі, яка була реконструйована із використанням енергоефективного обладнання шведської компанії «Осtopus». Це був перший в Україні досвід співпраці шведської компанії з маленькою територією, ще у рамкам соціального проекту. 
     
    — Оновлена система опалення — це один з кроків на шляху реконструкцій андрусівської школи. До того замінили всі вікна і двері на пластикові, до кінця нинішнього року планують провести утеплення фасадів,  — зазначає заступник голови ОТГ Вадим Туманов.
     
    На балансі громади  усі інфраструктурні об’єкти території: дві школи, будівлі двох амбулаторій і двох ФАПів. У плані ще капітальний ремонт у Подорожненській амбулаторії. Проектно–кошторисна документація вже виготовлена, наразі проводяться необхідні перерахунки. Там також будуть нові вікна, двері, зробимо пандус — все заради тепла і комфорту. 
     
     
    Єдина  проблема — катастрофічна нестача ліцензованого лікаря – керівника, а краще сімейної пари лікарів, які б могли взяти на себе обслуговування населення у комунальній медичні установі. Поки їх шукають і «заманюють», в громаді вже знають, де облаштують їм житло. Головне — знайти. Наразі за рахунок громади вирішили питання обслуговування майбутніх мам. Закупили сертифікати, вартістю 3 200 грн на кожну породіллю у першому пологовому будинку міста Кременчука, бо у Світловодську таких сертифікатів немає. Та й звикли тутешні породіллі їздити у Кременчук — це регіональна особливість.  
     
    — Мета реформи — забезпечити якісне надання послуг. Тож ми повинні довести, що децентралізація  —  одна з найуспішніших реформ в Україні. Ми все зробили, аби так і було, довідки як видавали і в Подорожньому, і в Андрусівці, так і видають. Тепер до нас приїздять і проводять прийом фахівці з Пенсійного фонду, служб зайнятості, соціального захисту. Люди вже до цього звикли і тільки телефонують, щоб перепитати, хто конкретно буде в той чи інший день. Крім тих установ, що в нас працювали і працюють, відкрились нові. Тепер у нас є «Центр обслуговування закладів та установ ОТГ», а першого лютого 2018–го  у нас запрацював Територіальний центр, який забезпечує обслуговування людей похилого віку або тих, то потребує допомоги, і на нього ж покладено функції центру дітей, сім’ї та молоді. Всього там працює 12 чоловік, які обслуговують всю територію громади, — говорить Ніна Іващенко.
     
     
    Загалом апарат Великоандрусівської сільської ради складається з 18 осіб. І на їх утримання витрачається лише 12,9% бюджету із 20 дозволених. Одразу після виборів було виготовлено два набори гербових печаток, які є у двох селах. Вони відрізняються лише індексом.
     
    — Штати не «роздували», в раді працюють 13 посадових осіб органів місцевого самоврядування, у виконкомі створили всього два відділи: розвитку інфраструктури ОТГ та соціально–гуманітарний. Територіальний відділ обслуговування людей похилого віку, він же виконує функції центру соціальних служб для сім’ї та молоді, базується у селі Подорожньому в адмінбудинку, сюди купили комп’ютер, забезпечили необхідною технікою, плануємо провести опалення, підвести воду, зробити каналізацію, нині силами самих працівників косметично оновлюємо фасад, — розповідала голова ОТГ.
     
    Відмінною особливістю Великоандрусівської ОТГ є природний ландшафт. Площа об’єднаної тери
    торіальної громади: 556,63 кв.км, із них майже 400 кв. км  — водне плесо. Тут неймовірні краєвиди, є місце для відпочинку для любителів зеленого туризму, а якщо хочеться комфорту, то й такі умови можна знайти.
    Вода — і горе, і гордість, і перспектива розвитку Великоандрусівської громади. Для переселенців береги Кременчуцького водосховища  —  нагадування про складну історію родин. Подекуди з води ще виглядають дерева чи кущі, і по них орієнтуються, де була хата діда—прадіда.
    Для сьогоднішнього покоління вода — це шанс розвитку території. Тут ще є достатньо можливостей для створення нових робочих місць для обслуговування любителів відпочинку, як наслідок для залучення ресурсів.
     
    Окремий привід пишатись: вода, що подається централізовано у будники місцевих,  — вона  найкраща за показниками якості у всьому регіоні. Тепер завдяки будівництву водонапірної башти, приміром, у Нагірному питання цілодобового водопостачання повністю знято з порядку денного.
     
    — Перебої бувають у весняно–літній період, коли поливають городи. Сваримось, вивішуємо графіки, але це частина життя. Я не втрачаю віри в людей. Хтось дивиться у вікно і бачить калюжу, я бачу віддзеркалення неба, —  посміхається Ніна Іващенко.
     
     
    Серед досягнень перших півтора року роботи: будівництво нової асфальтної дороги та так званого білого шосе у Подорожньому, вдале альтернативне вирішення конфлікту навколо юридичного статусу навчальних закладів, організація роботи позашкілля та планів ще більше. Про деякі, вже запущені в роботу, проекти у Великій Андрусівці воліють промовчати до моменту реалізації. 
     
    Валентина Остапчук 
     
     
    Нагадаємо: Соколівська громада першою серед ОТГ  відкрила центр надання адміністративних послуг