Вакцинація дітей та дорослих проти кору. Основні запитання

  • 31 трав. 2019 20:13
  • 2055
    • Новина Вакцинація дітей та дорослих проти кору. Основні запитання Ранкове місто. Кропивницький
     
     
    — Яка на сьогодні ситуація із захворюваністю на кір в області?
     
    — З початку року на кір захворіло 383 жителів Кіровоградщини (260 дорослих та 123 дітей). Наш регіон не входить до переліку областей з найвищими показниками захворюваності.
     
    — Який рівень вакцинації необхідний в області для попередження спалахів кору? 
     
    — Необхідно 95% та більше. Рівень охоплення щепленнями КПК в області залишається  незадовільно низьким, зокрема, першу дозу вакцини КПК за графіком отримали лише 75% дітей.
     
    — Чи можливе захворювання на кір у вакцинованих дітей?
     
    — Дитина може захворіти на кір, але перебіг захворювання буде легким, без ускладнень, така дитина не загине від захворювання. Близько 2-5% дітей після вакцинації не мають імунітету від кору, тому цих дітей має захищати колективний імунітет.
     
    — Чому важливо досягти максимального охоплення вакцинацією?
     
    — Наприклад, у США рівень вакцинації складає більше 95%, тому протягом року у них зафіксовано приблизно 200 випадків кору при населенні 321 000 000 у країні. Та це не є випадки завезеного кору.
     
    — Чому від кору вакцинують двічі: в 1 рік та у 6 років?
     
    — Вважається, якщо ви отримали дві дози вакцини, то захищені на все життя. У всьому цивілізованому світі перша вакцинація проводиться в 1 рік, тому що дитині передаються материнські антитіла до кору під час грудного вигодовування та в останній місяць вагітності. Це буває тільки тоді, коли мати отримала повну вакцинацію, але перехворіла на кір. Ці антитіла в організмі дитини зменшуються поступово та не дають виробити свій імунітет на вакцину, якщо її зробити раніше. Тому, першу дозу ми вводимо у рік. Вона спричиняє продукцію антитіл до кору у 85% вакцинованих дітей, але існує 15%, котрі не дадуть позитивної відповіді на перше введення, тому ми вводимо дві дози вакцини, що сприяє пожиттєвому та стійкому захисту від кору, паротиту й краснухи.
     
    — Чи не навантажуємо ми свій організм вакцинацією?
     
    — Імунна система людини створена для того, щоб протягом всього життя постійно виробляти антитіла на все, що потрапило до організму. Ви тільки уявіть: зі скількома вірусами, бактеріями, різними паразитами ми стикаємося протягом доби у транспорті, на вулиці, в приміщенні. І на все це наша імунна система дає відповідь. Вакцинація — це невелика кількість вірусів та бактерій, які потрапляють до нашого організму. Та ви пам’ятайте, що у вакцини КПК знаходиться живий вірус, але послаблений. Імунна система працює у звичайному режимі, без навантаження, виробляючи захисні антитіла на склад вакцини, формуючи імунологічну пам’ять, яка у подальшому захистить ваш організм від цього захворювання.
     
    — Якими вакцинами проводиться щеплення проти кору?
     
    — На даний час вакцини в Україні закуповуються ЮНІСЕФ. В області вакцина Пріорикс є в наявності в усіх кабінетах щеплень. Пріорикс — вакцина, виробник якої компанія GlaxoSmithKline, Belgium, до складу якої входить послаблерий вірус кору, епідемічного паротиту, краснухи.
     
    — Як застосовувати вакцини у період вагітності?
     
    — Вагітних жінок не можна вакцинувати із застосуванням вакцини Пріорикс. Проте не було виявлено випадків завдання шкоди плодові при введенні вакцини вагітним жінкам для профлактики кору, епідемічного паротиту чи краснухи.
    Навіть, якщо теоретичний ризик не може бути виключений, жодного випадку синдрому вродженої краснухи не зареєстровано при спостереженні за понад 3500 сприйнятливими жінками, котрі, не знаючи про вагітність, були вакциновані на ранніх  термінах вакцинами, що містили компонент для профілактики краснухи. Тому ненавмисна вакцинація вагітних жінок, які не знали про свою вагітність, вакцинами для профілактики кору, епідемічного паротиту та краснухи не повинна бути причиною для переривання вагітності. Слід уникати вагітності не менш ніж 1 місяць після вакцинації. Жінкам, які планують завагітніти, рекомендовано відкласти вагітність.
     
    — Які обмеження до вакцинації Пріориксом?
     
    — Через те, що ця вакцина складається з живих послаблених вірусів, пацієнти, котрі мають діагноз Первинний або Вторинний імунодефіцит, не можуть вакцинуватися нею, це:
    пацієнти з безсимптомним перебігом ВІЛ-інфекції;
    дефіцитом субкласу IgG;
    вродженою нейтропенією;
    з хронічним гранулематозом та дефіцитом комплементу;
    діти, які тривало отримують гормональні препарати.
     
    — Чим небезпечний для дитини кір?
     
    — Кір — це висококонтагіозне (заразне) захворювання, яке не має специфічного лікування. Початок кору схожий на звичайний перебіг вірусного захворювання: підвищення температури тіла, нежить, кон’юнктивіт. Потім з’являється висипка, що має етапність: обличчя — тулуб — кінцівки. Але, крім цього, у кору є ускладнення: корова пневмонія, енцефаліт, що мають тяжкі наслідки та тривале лікування, відновлення також є тривалим.
     
    — Якщо дитину щойно вакцинували, чи є вона носієм кору?
     
    — Вона не є носієм хвороби. У вакцинованих, справді, вдавалося виділити зі слини вірус краснухи, але не доведено, навіть спростовано, що вакцинований є джерелом інфекції. Так, можна виділити вірус, але передати його іншій людині — ні. Тому у світі вакцинованих проти кору, краснухи та «свинки» не ізолюють від невакцинованих, навіть від людей, котрі мають дуже тяжкі порушення імунітету, яким «жива» вакцина — протикорова, протикраснушна, проти епідемічного паротиту протипоказана, їх не ізолюють і їм дозволено контактувати, бо можна виділяти вірус, але ж передачі немає, тобто вакціновані не є джерелом інфекції. 
     
    — Які наслідки вакцинації?
     
    — 98% не відчувають жодних наслідків, окрім того, що може трохи боліти саме місце ін’єкції. Але це не пов’язано із вакциною — це пов’язано з ін’єкцією. Так само, коли ви загнали скалку в палець, ви відчуваєте певний дискомфорт від рани. Дуже незначний відсоток — це 1-2% — можуть мати, не раніше четвертого дня, підвищення температури, що за добу минає. В 1-2% може з’явитися висипка, не раніше четвертого дня, що за добу минає. Це дуже низька ціна за те, щоб не хворіти протягом кількох тижнів, не мати ускладнень і не померти від кору.
     
    — Які обстеження треба проходити перед вакцинацією?
     
    — Жодних, просто йти і робити щеплення.
     
    Шишканова Наталія Валентинівна, 
    головний позаштатний дитячий імунолог ДОЗ ОДА
     
    Нагадаємо: На Кіровоградщині 29 чоловік захворіли на кір