У Кропивницькому розпочалися церковне новоліття та святкування іменин міста

  • 15 вер. 2018 12:40
  • 990
    • Новина У Кропивницькому розпочалися церковне новоліття та святкування іменин міста Ранкове місто. Кропивницький

    14 вересня (1 вересня за Юліанським календарем) починається Богослужбовий церковний рік. Православна Церква святкує церковне новоліття, або інакше - початок індикта. Він складається з двох паралельних кіл: нерухомого, з фіксованими датами свят і рухомого, тобто свят, залежних від дати Великодня, яка змінюється щорічно.

    Зараз мало хто знає, що навчання дітей починалося раніше саме з початком церковного року -1 вересня за Юліанським календарем. Стиль змінили, але православна традиція залишилася і наші діти, студенти та школярі починають навчання саме 1 вересня ...

    1 вересня 312р. імператор Костянтин Великий здобув за допомогою Божою і силою Хреста Господнього, що явився йому на небі, перемогу над своїм супротивником - язичником Максентієм. Незабаром він, ставши правителем Римської імперії, дарував християнам, які зазнавали гонінь протягомблизько 300 років, повну свободу сповідувати свою віру. Святі отці Першого Вселенського Собору в 325р.в пам'ять про це визначили починати новий церковний рік 1 вересня, як з дня, який був початком «свободи християнської».

    Від часів Київської Русі в нашій Батьківщині новий рік відзначався 1 вересня, аж до часів царювання Петра I, який в 1700р. переніс початок громадянського нового року на 1 січня ...

    17 вересня виповнюється 5 років з дня прославлення першого святого нашого міста - блаженного старця Даниїла Єлисаветградського. Це є день прославлення великого сина українського народу, святителя Іоасафа (Горленко), єпископа Білгородського, і обретєнія його нетлінних, сятих мощей (1911р). Цей день є і днем тезоіменитства митрополита Іоасафа, який вже майже 8 років керує Кіровоградською єпархією Української Православної Церкви. Маючи наувазі нещодавно відкриті нові історичні факти, багато родичів святителя Іоасафа Бєлгородського, онука гетьмана Данїила Апостола, брали участь, разом з іншими гетьманськими козаками, в будівництві фортеці святої Єлисавети.

    А 18 вересня наше рідне місто відзначає свої іменини (день імені), тому що носить назву на честь святої праведної Єлисавети, пам'ять якої, разом з її супругом св'ятим пророком Захарією, відзначається православною церквою цього дня. З набуттям нашою країною незалежності, промислом Божим з'явилася традиція святкувати день міста в третю суботу і неділю вересня, які є найближчими до дня пям'яті праведної Єлисавети, матері Іоанна Хрестителя.


    Візитною карткою нашого города і всього краю є фортеця Святої Єлисавети. Це унікальне земляне спорудження для всієї України і навіть для всієї Європи. Це наше надбання, наша історія, наша неповторність. Її треба відновити, почавши з облаштування церкви (Святої Трійці) як це було на початку будівництва фортеці в 1754-1755рр.

    У фортеці кожне укріплення(бастіони, равеліни, шанець) названі на честь святих угодників Божих і навіть три в'їзди мають назви - Троїцькі, Пречистенські і Всесвятські врата. Є в фортеці і бастіон святого Архістратига Михаїла (диво якого відбувалося в IV столітті у Хонех. 
    Свята Церква згадує і святкує це чудо 19 вересня).

    18 вересня відзначає своє престольне свято наш Свято-Єлисаветінський 
    чоловічій монастир. Новий величний собор цього монастиря, є не тільки прикрасою, но і особливим Бжиїм благословінням нашого обласного центру.

    Зі святом вас, з новоліттям, з іменинами нашого рідного міста. Нехай Господь допомогає в усіх добрих справах і дарує мир нашій українській землі.

    Протоієрей Євгеній Назаренко.