У Кропивницькому Музей мистецтв представляє віртуальну виставку «Привіт, Спасе! Літо, прощавай!»

  • 15 серп. 2022 14:36
  • 557
    • Новина У Кропивницькому Музей мистецтв представляє віртуальну виставку «Привіт, Спасе! Літо, прощавай!» Ранкове місто. Кропивницький
     
    14 серпня відзначається Медовий або Перший Спас.
     
    Маковія — перший Спас, який також має назву Спас на воді (мокрий Спас), Макотрус та Маковея. В цей день християни вшановують пам'ять семи мучеників Маккавеїв та відзначають походження чесних древ Животворчого Хреста.
     
    Саме до першого Спасу збирають свіжий мед, новий урожай фруктів, овочів, горіхів та маку. Звідси й пішла назва Маковія. Свято першого Спасу дає початок Успенському посту, що триває з 14 до 28 серпня. 
     
     
    В Україні до цього свята пекли пироги та коржі з маком. Традиційні букети на свято називалися маковійками. Їх носили до церкви дівчата, перед цим ситно поснідавши – щоб наступний рік був врожайним. Освячену макову головку клали під подушку дітям, які погано засинають або неспокійно сплять. Освячені на Маковія квіти й трави зберігали за іконами як цілюще зілля, яке давали хворій худобі. А освячений у церкві мак використовували для охорони житла, худоби, двору від нечистої сили.
    Висушений маковійчик краще всього поставити на підвіконня. У старовину також вірили, що на Маковія жінкам прощаються всі незамолені гріхи, якщо вони самі себе пробачать і помоляться про прощення.
     
     
    На Маковія суворо заборонено сваритися чи бажати зла, проводити галасливі гуляння, виконувати важку роботу. Вважається, що неприємності, які побажаєш в цей день, повернуться до тебе сторицею. Також забороняється шити, прати, прибирати, прасувати, копати й будувати.
     
    У віртуальній експозиції «Привіт, Спасе! Літо, прощавай!» представлені мистецькі твори художників-земляків із фондового зібрання Музею мистецтв.
    Розпочинає виставку картина видатного художника–земляка Володимира Федорова (1920-1986) «Букет на Маковія» (1986). Митець був всебічно розвиненою особистістю, людиною з енциклопедичними знаннями, заядлим театралом, який до того ж захоплювався історією, літературою, світовим мистецтвом, музикою, був літописцем та документалістом своєї епохи. Його реалістичний живопис є безцінним спадком сучасної України. Але і не менш яскраві його натюрморти. Ми це спостерігаємо і в даному творі. У своїй техніці мазками митець вдало передає реалістичність зображення. Маковійчик, мабуть вже після освячення, зайняв своє почесне місце у кімнаті. Володимир Олександрович використовує коричневі та зелені відтінки, завдяки яким робота яскрава та водночас спокійна. Також зазначу, що саме ця робота була написана незадовго до смерті видатного митця Степової Еллади.
     
    Дуже цікаві роботи Володимира Плітіна (1956 р.н.) «Маковія» (1991) та «Натюрморт. Із святом Маковія» (1990). Твори виконані майже в одній кольоровій гамі. Головними кольорами виступають блакитні та жовті відтінки. У своїх картинах художник зобразив елементи звичаїв та традицій, а також працелюбність українського народу.
     
    У своїй роботі «Маки» Іван Марченко зобразив букет літніх квітів у глечику, основою яких є маки. Митець використав яскраві кольори та зумів майстерно передати спокійний, теплий, літній день. Споглядаючи цей твір мимоволі повертаєшся у село, у бабусину хатинку, де лише спокій та безтурботність.
     
     
    І завершує експозицію ще одна яскрава робота художника Володимира Остроухова (1947 р.н.) «Квіти». Володимир Остроухов – відомий український художник зі складною долею. Його творчість важко віднести до конкретного напрямку в живописі. Вона є проявом глибокого внутрішнього світу та постійного пошуку нових засобів розкриття художнього образу. Багато зображує людей в різних відтінках. Дуже полюбляє писати пейзажі, особливо соняхи. А на сьогоднішній виставці вашій увазі представлена робота – «Квіти». Яскравий літній букет на синьому фоні. Художник у своєму стилі виділяє окрему кожну квітку. Картина передає бурхливі емоції, як прохолодний вітерець у спекотний день.
     
    Команда Музею мистецтв вітає з Маковієм. Бажаємо солодкого життя, як мед. Усім здоров’я, мирного неба та перемоги!!!
    #разом_до_Перемоги #Музей_мистецтв