Торгівля людьми — сучасне рабство

  • 22 серп. 2018 15:39
  • 1890
    • Новина Торгівля людьми — сучасне рабство Ранкове місто. Кропивницький
     
    Нещодавно на Кіровоградщині працівники Служби безпеки України викрили міжнародний канал торгівлі людьми. Молодих громадянок заманювали для «роботи» до Польщі. Насправді ж — для надання інтимних послуг іноземцям.
     
    Лише за 2017 рік в країні було виявлено 346 фактів торгівлі людьми. У статистиці постраждалих 161 — чоловік, 184 — жінки та 22 — неповнолітні. Із кожним роком таких випадків стає все більше. За даними МВС, у 2016 році було зареєстровано 115 таких випадків, у 2015-му — 111, а в 2014-му — 109.
     
    Здавалося б у століття максимального вираження свободи, у час стрімкого розвитку людства та в еру технологій ще й досі існує рабство — злочин, який має довге історичне коріння. Наприкінці XX століття це явище набуло форми сучасного рабства та стало йменуватися «більш цивілізовано» — торгівлею людьми.
     
    За повідомленням Головного територіального управління юстиції в області, найчастіше жертвам торгівлі людьми обіцяють працевлаштування, високі заробітки, покриття витрат на проїзд та оформлення документів.
     
    — Протягом шести місяців цього року працівники Національної поліції України виявили 186 фактів торгівлі людьми. Основними факторами, що призводять до цього, є використання нових способів вербування, погіршення економічної ситуації в країні, необізнаність і складне матеріальне становище. Команда обласного управління юстиції інформує мешканців Кіровоградщини, як протидіяти торгівлі людьми й не стати жертвою злочинців, під час вуличних інформувань, — повідомляє начальник Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області Вадим Гуцул.
     
    Найчастіше жертвами стають найменш захищені категорії людей, зокрема жінки та діти. 
    То як же убезпечити себе від можливого попадання до рук торговців людьми?
     
    Щоб уникнути проблем і не стати жертвою злочинців, головне теруправління юстиції в області закликає дотримуватися таких рекомендацій:
     
    1. Переконайтеся, що робота за межами України має законний статус. До моменту виїзду слід отримати саме робочу візу, а не туристичну.
    2. За жодних умов не віддавайте свій паспорт потенційним роботодавцям. Якщо ви випадково втратили ідентифікаційний документ або у вас його відібрали примусово, одразу зверніться за допомогою до посольства чи консульства України.
    3. Зробіть копії паспорта, візи та страхового полісу. Зберігайте їх окремо від оригіналів.
    4. Запишіть усю можливу контактну інформацію установ, які надають мігрантам підтримку. Якщо ви потрапили в скрутну ситуацію, зверніться до консульства або неурядових профільних організацій.
     
    Якщо ви потрапили в скрутну ситуацію за кордоном, слід звертатися за допомогою до посольств чи консульських установ України; державних, міжнародних або ж громадських організацій, які надають підтримку мігрантам; місцевих правоохоронних органів; організацій української діаспори. 
     
    Якщо у вас примусово забрали документи, представники консульської установи мають докласти зусиль для того, щоб встановити особу постраждалого і якнайшвидше повернути його в Україну. Цей процес можна пришвидшити в тому випадку, якщо в мігранта залишився при собі закордонний паспорт. 
     
    Якщо ж громадянина таки піймали на торгівлі, його можуть покарати позбавленням волі та конфіскацією майна.
    — Законодавець передбачив у статті 149 Кримінального кодексу України лише один вид основного покарання — позбавлення волі на певний строк. Частини друга та третя статті 149 Кримінального кодексу України передбачають у якості додаткового покарання конфіскацію майна, — додає у коментарі Вадим Гуцул.
     
    Що робити рідним, які підозрюють, що їхня близька людина потрапила до рук торговців людьми?
    У таких випадках рідні повинні одразу звернутися до компетентних правоохоронних органів, органів державної влади, українських і дипломатичних установ.
    Національна гаряча лінія надає консультації з питань попередження торгівлі людьми, включаючи допомогу жертвам, інформацію з безпечного працевлаштування за кордоном, перевірку фірм-посередників тощо.
     
     
    Номери гарячої лінії: 8-800-500-22-50, 8-800-505-50-10 (зі стаціонарного телефону), 527 (з мобільного). Всі дзвінки на ці номери у межах України безкоштовні.
    Національна гаряча лінія громадської організації «Ла Страда — Україна» з протидії торгівлі людьми: 0-800-500-225 або 386 з мобільного (безкоштовно).
     
    Із 2000 року функціонує гаряча лінія Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини за телефоном 044-254-75-89.
     
     
    Аліна Кулик