Свято на нашій вулиці. Чи будують житло для переселенців?

  • 24 лют. 2019 09:48
  • 953
    • Новина Свято на нашій вулиці. Чи будують житло для переселенців? Ранкове місто. Кропивницький
              
    Чотири роки тому, коли на Кіровоградщину почали прибувати вимушені переселенці з Луганської та Донецької областей, при облдержадміністрації створили штаб для допомоги цим людям. Координувала його діяльність Валентина Кулачко, яка раніше очолювала управління в райдержадміністрації в Лутугіно Луганської області. Сьогодні, коли штаб реорганізовано в робочу групу при облдержадміністрації, Валентина Веніамінівна продовжує опікуватись питаннями вимушено переміщених осіб. До списку її посадових обов’язків додалась посада радника міського голови. Місце зустрічі залишилось незмінне: кімната №12 на першому поверсі адмінбудівлі на Площі Героїв Майдану. 
     
    — Я весь час на зв’язку, — каже Валентина Кулачко (на фото — ліворуч). — Ось, наприклад, сьогодні чотири родини приїхали до Кропивницького з окупованої території. Треба допомагати поселитись, облаштуватись. Загалом, за чотири роки побільшало клопоту. Додались проблеми побутового характеру: майнові питання, поховання. Та найбільш болючою проблемою залишається відсутність житла. Та не думайте, що ми сидимо склавши руки! Навпаки, використовуємо кожну можливість, стукаємо в будь-які двері. 
     
    Дізнавшись про візит журналіста, Валентина Веніамінівна запросила до свого кабінету директора регіонального управління Фонду сприяння молодіжному будівництву Артема Погребняка. 
     
    — З ним разом ми щодня буквально по міліметру просуваємось далі на шляху поліпшення житлових умов вимушених переселенців, — каже вона.  
     
    — Внаслідок трагічних подій на Сході нашої держави і в Криму у вітчизняному законодавстві з’явилася нова категорія громадян, які потребують першочергової уваги держави, — вимушені переселенці й учасники АТО, — вступає в розмову Артем Погребняк. — Саме на підтримку їхньої потреби мати власне житло зроблено акцент у програмах Фонду протягом останніх двох років. Питання дійсно складне, але поступово вирішується. Прийнята державна соціальна програма «Доступне житло» для ВПО і для учасників АТО. Вона створена для того, щоб зазначені громадяни отримали квартиру чи будинок на пільгових умовах. 
     
    Половину коштів на придбання дає держава, а решту сплачує вимушений переселенець. Для цього потрібно стати на чергу в регіональному управлінні Фонду сприяння молодіжному будівництву, здати відповідні документи й чекати, коли програма буде профінансована. 
     
    Сьогодні в черзі на отримання житла в рамках соціальної державної програми «Доступне житло» на Кіровоградщині стоїть понад 150 осіб. Щодня охочих отримати житло стає дедалі більше. 
     
    Торік уперше за декілька років цю програму профінансувала держава, виділивши 100 млн грн. Кіровоградська область отримала 2,5 млн грн.
     
    Втім, представникам робочої групи довелось зіштовхнутися з низкою перепон у реалізації цієї важливої ініціативи. Наприклад, жоден банк не хоче видавати кредит вимушеним переселенцям. Та й потенційних інвесторів треба шукати днем з вогнем. 
      
    — Програма передбачає купівлю житла в готових новобудовах або які перебувають в процесі будівництва і будуть здаватися, — пояснює Артем Погребняк. — Але немає забудовників, які б виявили бажання взяти у цій програмі участь. Більше півроку ми шукали інвесторів, готових будувати. Та вони не погодились працювати на умовах, які пропонує держава. П’ятеро забудовників (у Світловодську, Олександрії, Кропивницькому) відмовились від участі у державній соціальній програмі «Доступне житло» по Кіровоградській області. Ми спілкувалися з київськими забудовниками, які готові працювати, але й тут виникли непереборні обставини.
     
    — Ми обговорювали цю тему з громадськістю, підняли всі громадські об’єднання, збирали круглі столи, щоб долучити міську владу до вирішення цих питань. Прописали програму, аби міська рада могла компенсувати частину коштів з міського бюджету. Але міський голова сказав, що в бюджеті міста не передбачено ні таких сум, ні земельних ділянок для будівництва. Але ж люди приїхали сюди, оселились і бажають лишитись та працювати на благо нашої громади, — розповідає Артем Погребняк. 
    Валентина Кулачко зазначає: незважаючи на перепони, здаватись ніхто не збирається. 
     
    — Ми збирали робочу групу, щоб виробити єдину стратегію, — каже вона. — Поставили людей на чергу, консультуємо. Було спочатку 87 родин, тепер їх удвоє більше. Нарешті ми добились прийняття постанови Кабінету Міністрів №280 від 18 квітня 2018 року «Питання забезпечення житлом внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України». Тепер учасники бойових дій з Луганської, Донецької областей та Криму можуть стати на чергу і отримати компенсацію на придбання житла. 
     
    Вже у 2018 році 54 українських родини вимушених переселенців справили новосілля, в тому числі дві з Кіровоградщини. Шість сімей із нашого регіону очікують своєї черги на отримання коштів для придбання житла.
     
    — Ми віримо, що Президент України Петро Порошенко допоможе збільшити державне фінансування на придбання доступного житла для ВПО, — каже Валентина Кулачко. — Ми бачимо, як Глава держави виконує свої обіцянки й житло отримують учасники АТО. Значить, і на нашій вулиці буде свято!   
     
    P.S. Коли матеріал був гото вий до друку, стало відомо про суттєве збільшення фінансування державної програми «Доступне житло». Так, Валентина Кулачко повідомила: до 25 мільйонів гривень, які вже були передбачені державою для купівлі доступного житла вимушеним переселенцям, з держбюджету додатково виділять 73 мільйони гривень. 
     
    Людмила Макей