«Історичний календар Кіровоградщини» – книга, яка відкриває друге дихання людям і подіям

  • 20 лют. 2020 10:04
  • 1068
    • Новина «Історичний календар Кіровоградщини» – книга, яка відкриває друге дихання людям і подіям Ранкове місто. Кропивницький
     
    Володимир Босько: Від календаря до календаря
     
    «Історичний календар Кіровоградщини» – книга, яка відкриває друге дихання людям і подіям XVIII-XX століть на своїх сторінках.
     
    Минулого тижня автор-упорядник Володимир Босько в обласній бібліотеці імені Чижевського презентував п’ятнадцятий випуск альманаху. «Світлій пам’яті Станіслава Янчукова – незмінного літературного редактора попередніх 14 випусків «Історичного календаря Кіровоградщини» – з вдячністю присвячую», – саме з цих слів починається книжка. Це перше видання, яке виходить без Станіслава Миколайовича, чиє земне буття припинилось у травні минулого року.
     
    На захід зібралися історики Центральноукраїнського державного педагогічного університету, літератори, працівники облдержадміністрації, директори музеїв та мешканці Кропивницького.
     
    Голова ради старійшин при голові облдержадміністрації Микола Сухомлин розповів історію життя Станіслава Янчукова:
     
    – Великою честю для мене була можливість творити зі Станіславом. Він працював у Центрально-Українському видавництві, яке популяризувало творчість журналістів, письменників, поетів. Станіслав Янчуков започаткував премію імені Юрія Яновського, був редактором «Історичного календаря» протягом п’ятнадцяти років.
     
    – Станіслав Янчуков – видатний краєзнавець України. Він забезпечив розвиток краєзнавчої літератури і гуманітарної аури на Кіровоградщині. Ці книги повинні жити, – зазначає директор Державного архіву Кіровоградської області Олег Бабенко.
     
    Він також додав, що цей щоденник – добре слово про багатьох невідомих, напівзабутих достойних людей, які працювали заради покращення життя української нації.
     
     
     
    П’ятнадцятий випуск містить відомості про ювілеї близько 500 визначних особистостей як минулих часів, так і сьогодення (від середини XVIII століття до наших часів). Історико-краєзнавчі нариси розповідають про драматичні долі людей Степової Еллади. Автор-упорядник писав про свою участь у секретній військовій операції радянської армії «Кавказ» в Арабській Республіці Єгипет. Водночас представлено двадцять п’ять біографічних довідок про наших земляків, героїв АТО, які віддали життя за суверенітет і територіальну цілісність України.
     
     – Робота над першою книгою почалася ще у 2005 році, а зараз вже п’ятнадцята. Отже, Володимир Босько – людина-енциклопедія, яка працює безперервно. Він увесь час слідкує за новинами в Інтернеті, шукає інформацію в архівах, перевіряє бібліотечні матеріали, щоб описати цікаві моменти життя відомих людей тих часів, – наголошує Олег Бабенко.
     
    Попри побоювання, що проєкт «Історичний календар Кіровоградщини» може припинити існування, під час презентації автор анонсував вихід наступного, шістнадцятого випуску альманаху:
     
    – Наступний календар буде зовсім в іншому форматі, бо цей вже набрид. На історичні статті мало хто звертає увагу. Ефективніше розділити календар на дві частини: ювілейні дати та історії про людей.
     
    Христина Ковалевська