Що люблять читати кропивничани?

  • 21 січ. 2018 12:01
  • 1591
    • Новина Що люблять читати кропивничани? Ранкове місто. Кропивницький
    Хто читає Що читає 
    Відділ абонемента зблизька
     
    Щодня з 10–ї ранку відділ абонемента обласної універсальної наукової бібліотеки імені Чижевського гостинно відкриває двері для своїх користувачів. А їх — чимало: спеціалісти різних категорій і студенти, громадяни з інвалідністю, пенсіонери і робітники, школярі і маленькі діти. І всі вони —  НАЙУЛЮБЛЕНІШІ!
     
    Понад  60% користувачів відділу складає категорія спеціалістів, серед яких найбільше вчителів, медичних працівників, юристів. Вони замовляють незначну кількість фахової літератури, а більше — книги для дозвілля — новинки сучасної української та зарубіжної літератури, періодичні видання.
     
    Схожі запити на літературу і в студентів (їх у нас близько 20%). А ще в молодіжному середовищі бум на цикл видань «Будинок дивних дітей» Ренсома Ріггза та«Ігри престолів» Джорджа Мартіна. Дуже цікаво працювати з пенсіонерами (10% серед користувачів відділу). Адже вони ніколи не поспішають, завжди знають всі новини (і охоче ними діляться), люблять самі порадити бібліотекарю книгу. Чоловіки, зазвичай, читають детективи, історію, політику, жінки надають перевагу любовним романам, книгам з кулінарії та рукоділля. Іноді користувачі літнього віку, згадуючи молодість, хочуть перечитати літературу минулих років. Такі книги бібліотекарі відділу абонемента замовляють для користувачів у відділі основного книгозберігання. Це романи Олександра Копиленка, Олеся Донченка, Бориса Васильєва, Анатолія Іванова…
     
    Можна виокремити ще одну категорію відвідувачів — «літні читачі». Це ті, які відвідують нас лише влітку, а саме в час, на який припадає відпустка або  приїзд онуків. Записавшись на літній період, містяни знаходять для себе цікаву і потрібну літературу та в подальшому стають постійними нашими користувачами.
     
    Певна кількість дорослих користувачів відвідують наш відділ зі своїми дітьми. Адже ми  — відділ сімейного читання. Формується нова читацька категорія «діти читачів». Деякі маленькі діти навіть самостійно вже можуть вибрати собі книгу, деякі — радяться з бібліотекарями та батьками.
    Найбільший попит серед дитячої літератури мають твори Всеволода Нестайка, Елеонор Портер, Оксани Сайко, Галини Кирпи, Сашка Дерманського, Астрід Ліндгрен, Туве Янсон…
     
    А що ж читають батьки? Виходячи із запитів наших користувачів ми склали рейтинг популярності сучасних українських авторів:
    1–ше місце — Андрій Кокотюха та Василь Шкляр 
    2–ге місце — Олена Печорна та Світлана Талан;
    3–тє місце — Люко Дашвар, брати Капранови та Макс Кідрук.
     
    Не вщухає інтерес до творчості «голосу Сходу» — Сергія Жадана, «голосу народу» — Ліни Костенко, «батька українського бестселера» —  Василя Шкляра. Також читачі цікавляться творами Анатолія Дімарова, Ірен Роздобудько, Оксани Забужко, Юрія Мушкетика, Романа Іваничука, Валентина Чемериса, Осипа Назарука. З творів письменників–земляків часто запитують книги Олександра Жовни та Ольги Полевіної.
     
    Відкриваються  нові літературні імена та твори: «Листи з того світу» Сергія Бута, «Тато в декреті» Артема Чапая, «Помилуй і прости» Дмитра Кешелі, «Мережива життя» Ксенії Заставської, «Шизгара» Сергія Батурина. В світ виходять чудові переклади, якими захоплюються наші читачі: Рута Шепетіс «Поміж сірих сутінків», Ерік Ларсон «Постріл із глибин»,  Гійом Мюссо «Поклик янгола», Валентен Мюссо «Холод попелу», Джон ле Карре «Нічний адміністратор»…
    Є користувачі, які полюбляють слухати аудіокниги. Перш за все це читачі з вадами зору. Студенти та школярі обирають частіше програмову літературу. Адже це швидко і зручно прослуховувати книги вдома чи у транспорті. Більш старші громадяни — твори сучасних українських та зарубіжних авторів, класику та твори для своїх дітей чи онуків. Періодично бібліотекарі готують виставку «Не хочеш читати–слухай!», на якій розміщується друковане видання і його аналог у вигляді аудіокниги.  Читач має можливість обирати носій інформації самостійно. 
     
    В кожного користувача є улюблений напрямок читання. Багато з тих, хто любить історію, читає книги із серії «Історія без цензури» та «Невідома Україна». Серія «П’ять зірок» приваблює поціновувачів жанру сучасної малої української прози, в яку входять твори Жанни Куяви, Остапа Соколюка, Олександра Ірванця, Дари Корній, Юрія Логвина, Міли Іванцової та багатьох інших. І, звичайно ж, продовжує приваблювати читачів серія «Коронація слова».
    В останні роки в нашому місті  проводяться курси з вивчення та поглиблення української мови, опанування комп’ютерної грамотності. Користувачі вдосконалюють свої знання читанням україномовних книг, словників, галузевих посібників, самовчителів. Популярності набули книги з мистецтва квілінгу, бісероплетіння, валяння, декупажу. Продовжують користуватися попитом видання з класичних напрямків рукоділля: вишивки,  шиття, в’язання. 
    Якщо торкнутися конкретних тем, описаних в художніх творах, то містяни читають про події в зоні АТО, родинні стосунки, романи з містичним присмаком та фентезі; про історичні події, кримінальні «розбірки» і, звичайно ж, про кохання.
     
     
    З розділів «психологія» та «медицина» найбільший попит мають видання: Ерік Берн «Ігри, у які грають люди», Джон Грей «Чоловіки з Марса, жінки з Венери», книги Євгена Комаровського та Бенджаміна Спока, видання з фітотерапії. А хто хоче дізнатися, як бути здоровим, як отримати щеплення від стресу, де зариті скарби — читайте книги Валерія Синельнікова. Луїза Хей, Лариса Секлітова, Наталія Правдіна також не втрачають актуальності.
    Не можна не сказати про те, що є книги, на які, нажаль,  попит знизився. 
    Це навчальна література з економіки, права, технічних дисциплін. Проте під час підготовки до ЗНО та іспитів, на книги з таких дисциплін, як українська мова та література, історія України, природничі науки, попит зростає.  З настанням літніх канікул школярі та студенти беруть програмові художні книги та книги серії «12 балів».
    Лідерами за галузями знань в цілому є художня література  (запитів понад 70%) та  суспільно–політична  (запитів понад 20%).
    Цікаво, що уподобання бібліотекарів не дуже відрізняються від уподобань наших користувачів. Це — сучасна українська література, книги краєзнавчого спрямування, журнали, історичні романи; а ще детективи, жіночі романи та сучасна література для дітей.
     
    Наталія Білаш,
    завідуюча відділом абонемента ОУНБ ім.Д.Чижевського