Місцеві ініціативи для розвитку громади-2020: на Кіровоградщині чотири команди стали переможцями конкурсу

  • 12 квіт. 2020 12:04
  • 1713
    • Новина Місцеві ініціативи для розвитку громади-2020: на Кіровоградщині чотири команди стали переможцями конкурсу Ранкове місто. Кропивницький
     
    На Кіровоградщині оголосили переможців конкурсу «Місцеві ініціативи для розвитку громади-2020». Всього громади-конкурсанти подали сім проєктів, п’ять з яких підтримали за умови внесення коректив у програму, а чотири команди отримали фінансову підтримку від Програми DOBRE.
     
    Конкурс провели у рамках проєкту «Голос громади у місцевому самоврядуванні» на втілення запропонованих ідей (загальна сума на втілення проектів – 409 729, 00 грн).
    Через карантинні обмеження будуть свої корективи в реалізації підтриманого. У квітні команди пройдуть онлайн-навчання з адміністрування проєктів, а також розроблять альтернативний план втілення запланованого, щоб досягти поставленої мети, незважаючи на проблеми. 
    Менторами стануть експерти й експертки Спілки «Громадські ініціативи України» та Агенції сталого розвитку «Хмарочос».
     
     
    Що особливого у конкурсі?
    Мета конкурсу: підтримати організації й ініціативні групи, які зосереджуються на реалізації проєктів, що допомагатимуть активізувати мешканців. Тобто, жителі громади за допомогою проєктів мають долучатися до прийняття різних рішень, взаємодіяти між собою й органами влади для вирішення тих чи інших проблем. До цих програм мають бути залучені різні групи населення.  
     
    До участі у конкурсі залучили організації громадянського суспільства, молодіжні ради й ініціативні групи з п’яти громад-партнерів програми DOBRE у Кіровоградській області третьої когорти (Дмитрівська ОТГ, Помічнянська ОТГ, Компаніївська ОТГ, Новопразька ОТГ, Смолінська ОТГ). 
    Перевагу надавали тим проектам, у яких передбачено залучення мешканців із різних населених пунктів громади до проєктної діяльності, та проєктам, які передбачатимуть використання наявних у громаді механізмів.
     
    Як популяризуватимуть використання інструментів участі переможці конкурсу — думки та враження учаснків
    Проєкт «Вірний друг» (Ініціативна група з організації допомоги безпритульним тваринам «Вірний друг» Компаніївської ОТГ, керівниці проєкту — Наталія Теслюк, Світлана Калінчук.
     
    Ідея проєкту: сприяти свідомому та відповідальному ставленню громадян до домашніх та безпритульних тварин, створити умови для безпечного співіснування людей і тварин у громаді.
     
    — Ми популяризуватимемо гуманні способи зменшення кількості бездомних тварин: регулювати чисельність за допомогою масової стерилізації та вакцинації бездомних тварин (ми це вже розпочали робити у партнерстві з владою), реєструвати та ідентифікувати домашніх та безпритульних тварин, вести їхній облік, прилаштувати безпритульних тварин у нові родини. Також ми хочемо залучити молодь до проєкту. Ми плануємо переймати досвід інших громад у вирішенні цієї проблеми, зокрема Бобринецької громади. На жаль, є гостра потреба проводити посилені інформаційно-роз’яснювальні заходи, спрямованні на зміну свідомості жителів громади у ставленні до домашніх тварин — саме через недбалість популяція безпритульних тварин збільшується, — розповіла Наталія Теслюк. 
     
    Проєкт «Мультикультурна платформа громади «Успішні зміни» (Ініціативна група «TsybuleVo!», керівниця проєкту — Тетяна Решетнікова, село Цибулево, Дмитрівська ОТГ. 
     
    Мета: створити мультикультурну платформу, яка сприятиме згуртуванню жителів громади, посилюватиме розвиток місцевих ініціатив через тематичні різноформатні заходи, залучаючи потенціал місцевих жителів. 
     
     
    Платформа популяризуватиме громадські звернення, електронні петиції, громадський бюджет та загальні збори громадян. У громаду також запрошуватимуть спеціалістів Дмитрівської сільської ради до співпраці.
     
    У рамках проекту відбудуться вуличні майстерні з інструментів участі, тематичні фестивальні події, тематичні велопрогулянки Дмитрівською ОТГ, планують створити туристичні маршрути громадою. Із креативних рішень — ляльковий театр про інструменти участі, серед героїв якого — козак Мамай.
     
    — У проєкті ми запланували заходи, які б об’єднали всі села громади. Люди відгукуються на неформальні творчі зустрічі. Ми вже маємо позитивний досвід, коли на перший кіновечір прийшло багато жителів села Цибулеве, аби не просто подивитися фільм, а ще й поспілкуватися з головою громади Наталії Стиркуль, яка радо приїхала на зустріч з активістами та своїми колегами з інших сіл. Саме тоді ми вперше почули про громадський бюджет, який вже розпочався, і наша ініціативна група готує проект. Під час навчання мешканців ми підготуємо разом громадське звернення й електронну петицію, щодо вирішення проблеми з вуличним освітленням, — розповідають організатори проєкту. 
     
    Проєкт «Впливай!»  (ГО "СМОЛІНСЬКИЙ АКТИВ ПЛЮС", Громадська організація "Смолінський актив", Молодіжна рада Смолінської ОТГ, керівниці проєкту — Тхоржевська Людмила, Анна Шевченко)
     
    Проєкт спрямований на покращення комунікації жителів громади з предствавниками органів місцевого самоврядування. Заходи проєкту спрямовані на залучення громадян до прийняття рішень та розвитку громади через використання інструментів участі. Мистецька платформа «Смолінські крила» стане простором для цієї комунікації.
     
     
    — Ми запропонуємо владі та громаді формат «про інструменти участі через мистецтво та культуру», який ми вже використовували у серпні 2019 року. Тоді арт-вечір «Крила маю» зібрав близько 200 глядачів, які почули про громадські ініціативи та їхню роль у розвитку громади, дізналися про програми розвитку, які втілює Смолінська селищна рада. Також ми провели опитування і дізналися про потреби та ідеї жителів щодо розвитку громади. Проєкт «Впливай» запрошуватиме смолінців на неформальне спілкування та навчання, місцем зустрічі буде улюблений громадський пляж біля річки Кільтень. Ми маємо амбітні цілі: створити комунікаційний майданчик для неформального діалогу громада-влада, донести жителям громади інформацію про існуючі механізми та інструменти участі, навчити, як ними користуватись, розповісти про успішний досвід інших громад у використанні інструментів участі.
     
    Плануємо визначити проблеми, які можна вирішити через механізми участі та спільно знайти дієвий механізм чи інструмент рішення для тої чи іншої проблеми. Зокрема проєкт посилюватиме Програму розвитку культури в Смоілнській ОТГ і, сподіваємося, стане її компонентом наступного року, — поділилася думками Людмила Тхоржевська.
     
     
    Проєкт «Платформа культурних змін в Помічнянській ОТГ» (ГО «Молода Помічнянська громада», керівниця проєкту Ніна Семашко)
    Ідея проєкту: створити мистецьку кіноплатформу, яка сприятиме культурному та змістовному дозвіллю жителів Помічнянської громади, посилюватиме активність мешканців, згуртовуватиме громаду та популяризуватиме використання інструментів участі.
     
    — Наш проєкт передбачає проведення тематичних кіно подій у будь-якому населеному пункті громади, співорганізатором заходів будуть Молодіжна рада, Інклюзивно-ресурсний центр громади. Кінопокази, зустрічі з кіномитцями будуть реакцією на запит молоді у творчих вечорах, зустрічах з цікавими людьми, розважальних заходах. В той же час інформування про громадський бюджет, звернення громадян, електронні петиції, опитування шляхом використання методу «висячих питань» будуть сприяти активізації молоді, їх залученості до прийняття рішень у громаді, появі нових молодіжних проєктів та ініціатив. Фіналом окремих заходів буде підготовка та подання електронної петиції про передбачення у бюджеті на 2021 рік коштів на конкурс молодіжних проектів, звернення громадян до міської ради про встановлення баків для сортування сміття, проекту на  бюджету участі, в тому числі проєкту від молоді. Ми хочемо посилити культурний розвиток нашої громади. І це нам вдасться завдяки партнерству з Програмою DOBRE — у нас з’явиться професійне обладнання для організації якісних кіномистецьких подій. Саме вони стануть майданчиком для навчання, обміну досвідом, спілкування громадськості та влади, пошуку спільних рішень і побудови довіри, — сказала Ніна Семашко.
     
     
    Конкурс «Місцеві ініціативи для розвитку громади» відбувається втретє, за цей час активні громадяни з громад-партерів Програми DOBRE втілили на Кіровоградщині 15 проєктів.
     
     
     
    Довідково: Конкурс «Місцеві ініціативи для розвитку громади» проводиться ГО «Громадські ініціативи України», що є виконавцем проекту «Голос громади у місцевому самоврядуванні», який впроваджується у рамках програми «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE) за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). Партнером Спілки Громадські Ініціативи України на Кіровоградщині є Агенція сталого розвитку «Хмарочос».