Кропивницький central square. Яка доля Центрального скверу?

  • 1 бер. 2018 09:11
  • 2361
    • Новина Кропивницький central square. Яка доля Центрального скверу? Ранкове місто. Кропивницький
    Кропивницький central square 
     
    Обличчя міста, яке понад 15 років знаходилося в «полоні», чепуритиме міська влада Кропивницького
     
    За пошуковими запитами «центральний сквер» в Google найперше система видає світлини занедбаного центрального скверу Кропивницького. Багато років ця територія майже не прибирається та є розсадником пияцтва, бійок і злочинності. Комунальники цей сквер чистити не зобов’язані, бо він орендований у міста в 2006 році стороком на 49 років фірмою «Укрсфера», засновником якої є екс–депутат міської ради Олег Гнибіденко.
     
    Відповідно до постанови Вищого господарського суду України, 14 лютого 2013 року у Кропивницькому було утворено комісію по перевірці виконання «Укрсферою» умов Договору оренди. Встановлено, що на земельній ділянці на 25% зруйнована тротуарна плитка, кошики для сміття, ліхтарі та лавочки мають непривабливий вигляд, допущено погіршення природоохоронних вимог на території, простір утримується в неналежному санітарному стані. Також тут спостерігався неналежний догляд за зеленими насадженнями. Комісія зафіксувала на території скверу розташовані торговельні кіоски.  Оглянувши територію, комісія порадила міському голові розірвати договір та повернути ділянку до комунальної власності. Рада звернулася до суду, але в результаті всі слухання програла. Своє рішення суди трьох інстанцій мотивували тим, що «міська рада не довела порушень з боку «Укрсфери».
     
    Під час понеділкової апаратної наради, 22 січня, міський голова Кропивницького Андрій Райкович повідомив, що сквер все–таки повертається до власності міста.
     
    — Відбулися серйозні переговорні процеси, і центральний сквер повертається у власність міста, тому ми повинні вже зараз думати про те, у який спосіб будемо його оздоблювати і які роботи з реконструкції зелених насаджень, дорожнього покриття та тротуарів ми будемо проводити на цій ділянці. Архітектурі є над чим працювати, — сказав під час наради Андрій Райкович.
     
    Як розповів у коментарі журналісту «Первой городской» головний архітектор Кропивницького Вадим Мездрін, поки напрацювань з приводу дизайну скверу немає. Розпочнуть роботи, коли з’явиться ясність з орендарем території, проте запевнив —  архітектурні рішення мають бути кардинальними.
     
    — Я бачу майбутнє цього скверу та розвиток подій з прибирання звідти торгашів та кабаків.  Зібрав би всіх і сказав, що хочемо робити реконструкцію скверу. Оті всі «сараї» потрібно робити в одному стилі. Нехай роблять нормальні фасади та беруть участь у благоустрої. Робити сквер на фоні тих приміщень неправильно. Стихійку звідти потрібно ліквідувати в першу чергу. Пережитки 90–х потрібно залишити в 90–х, бо наразі ми рухаємось у майбутнє, — прокоментував головний міський архітектор.
     
    Звернувшись до власника відомого закладу The Boss Джона Сасейї (на фото), який, на думку багатьох, відкрив свій заклад у недуже привабливому місці, зрозуміли, що міркування міської влади та ресторатора збігаються. Джон розповів, приміщення The Boss планують реконструювати та витягати з 90–х до європейського формату. Міняти дизайн кардинально.
     
    Також, поспілкувавшись з чоловіком, дізналися про болючі місця скверу.
     
     — На території від мого кафе до закладів поруч бійок та безладу немає. Територію біля себе я прибираю самостійно. В закладах, розташованих на іншому боці скверу, постійно щось відбувається. Часто вранці можна знайти плями крові на напівзруйнованій парковій плитці, і ведуть краплини до «Золотих куполів». Цю ситуацію може припинити тільки міськвиконком. Має бути охорона в сквері. З 22–ї та до ночі ця територія перетворюється на суцільне беззаконня. Проблема скверу в «Золотих куполах». Вбили людину — заклад працює, пограбували людину — працює, — розповів власник піцерії.
     
    Також Джон Сасейї розповів і про культурні звички кропивничан, які відвідують парк. Поділився власними дослідженнями, баченнями в реконструкції скверу та обурився вчинками людей.
     
    — Ці старі лавки звідси потрібно викинути, а нові розташувати по-іншому. Вигляд їхній бажає кращого. У лавочок, які стоять неподалік The Boss, я відкрутив спинку. Це для того, аби люди навчилися сидіти на них. Коли є спинка, то сідають на неї, а ногами на сідло. Коли немає спинки, то немає і комфорту, але сидять правильно. Черговий негатив у цьому парку — це відсутність світла. Я вмикаю світло в ресторані, і воно освітлює сквер. Якщо його вимкну, то буде темно. Торік висадив навпроти піцерії газон. Добре вирости йому заважає не тінь та відсутність поливу, а люди. Одного разу став свідком ситуації, коли бабуся годувала голубів, кидаючи хліб у газон. Птахи разом з крихтами вищіпували ледь пророщену траву. Поласувати хлібом приходили також і собаки. Я вийшов та зробив жінці зауваження, на що почув: «Це моя країна. Їдь у свою і там командуй». Про осіб, які не бачать тротуару, а пруть по клумбі, я взагалі мовчу, — розповідає Джон Сасейї. — Плитка — це пастки для людей. Багато разів бачив, як перехожі падали перечіпаючись об неї. Також є проблема з каналізацією під парком. Її доводиться прочищати кожних два місяці.
    На думку людини, яка жила та працювала в багатьох країнах, явище в центрі Кропивницького окрім як ганьбою назвати важко.
     
    — У всіх країнах, в яких я проживав, немає такого. Я жодного разу не бачив таких скверів у ценрі міст. Центральний сквер — це перше, що бачитимуть туристи, які приїжджатимуть до нас. Центральний парк — обличчя міста… Я готовий вкладати в цей парк та в це місто, але хочу, щоб місто робило зворотні справи у відповідь. Я цей сквер прибираю, але щоліта бачу незаконні літні кафе, які будують вночі.  Кафе, що розташоване навпроти влітку, неспроможне забезпечити навіть туалет для відвідувачів, і вони вночі йдуть під дерева, — розповів Джон Сасейї.
     
    Натерпівшись ганьби від бруду скверу, містяни найближчим часом зможуть відпочити у відреконструйованому та затишному місці. Закордонні туристи, відвідавши «central square» Кропивницького, матимуть лише приємні враження про театральну столицю.
     
    Дмитро Семенюк