Кропивницькі "Таємниці Байгорода Юрія Яновського" презентували у Києві (ФОТО)

  • 21 лист. 2018 10:00
  • 1450
    • Новина Кропивницькі «Таємниці Байгорода Юрія Яновського» презентували у Києві (ФОТО) Ранкове місто. Кропивницький
     
    У Києві в Українському кризовиому медіа-центрі  відбулася презентація літературно-історичної розвідки колективу кропивницьких дослідників "Таємниці Байгорода Юрія Яновського".
     
    Познайомити киян з виданням приїхала частина авторського колективу: Юрій Митрофаненко, Богдан Стасюк, Ярина Цимбал, Андрій Домаранський, Максим Сінченко - та очільниця видавництва "Імекс" Тамара Саміляк.
     
    Довідка
     
    "Таємниці Байгорода Юрія Яновського. Літературно-історична розвідка" - результат спільної праці краєзнавців, істориків, літературознавців міста Кропивницького. У книзі розкривається історична основа повісті Юрія Яновського "Байгород", а саме - хід народного антибільшовицького повстання у тодішньому Єлисаветграді.
     
    Під час заходу автори провели міні-лекцію з історії міста Кропивницького та відповіли на запитання глядачів.
     
     
    - Цей проект - намагання повернути незаслужено забуту історію міста. Твір Юрія Яновського гідний звання красного письменства, але на нашій малій батьківщині чомусь про нього ніхто тривалий час не говорив. Ідея створити таку розвідку з'явилася давно, і два роки тому книга почала народжуватися. Мені здається, нам вдалося створити унікальний продукт, яких в Україні мало, тому що рідко буває, щоб перевидання твору було представлене у такому багатстві контекстів - історичних, географічних, літературознавчих. Окрім того, це перше видання "Байгорода", в якому відтворено оригінальний задум автора, - розповів перекладач Богдан Стасюк.
     
    - Ця розвідка - певним чином розгадка коду Юрія Яновського. Він писав: "І думав я не тільки те, про що писав у книгах". Як історик я почав досліджувати Єлисаветградське повстання саме з твору "Байгород", вишукуючи, що правда, що вигадка. Кропивничани можуть пишатися тим, що один з найкращих письменників-романтиків створив романтичний образ нашого міста, назвавши його "прекрасною дівчиною" та давши романтичну назву Байгород, - зазначив історик Юрій Митрофаненко.
     
    На презентацію завітали близько сотні гостей.
     
    - Про презентацію книги я дізналася із соцмережі Фейсбук. Цікавлюся історією та літературою, тому вирішила прийти. Про Кропивницький знаю небагато, але сподіваюся на заході дізнатися більше, - поділилася очікуваннями киянка Вікторія Паливач.
     
    Серед глядачів було чимало колишніх та нинішніх кропивничан, які приїхали підтримати земляків.
     
    - Я живу в Києві з лютого цього року. Коли земляки кличуть на такі заходи, завжди іду із задоволенням. У столиці дуже велика кропивницька "діаспора": студенти, люди, які знайшли тут себе, - і це так класно, коли ми збираємося всі разом. У рідному місті я працювала у видавництві "Імекс" і брала участь у редагуванні "Таємниць Байгорода", тому мені дуже приємно бачити колег з її презентацією в Києві, - зазначила Ольга Цимбаліст.
     
    - Я з Кропивницького, але зараз живу і навчаюся в Києві. Мій батько створював інфографіку для цієї книжки, тож я її прочитала давно і відкрила для себе історію рідного міста з іншого боку. Виявляється, наш край не такий і спокійний, революційний дух в ньому теж живе, - розповіла Анастасія Домаранська.
     
    Завершився захід автограф-сесією та спілкуванням глядачів з авторами.
     
    Наталка Нічишина
     
     
    Нагадаємо: Ірина Фаріон: "Українська мова не має бути одягнена у російський сарафан і кокошник"