Кропивничани відвідали гончарну столицю України

  • 1 вер. 2017 13:09
  • 927
    • Новина Кропивничани відвідали гончарну столицю України Ранкове місто. Кропивницький
     
     Родини загиблих учасників АТО, учасників російсько-української війни та волонтери Кіровоградщини відвідали гончарну столицю України – селище Опішня Полтавської області. Про це на ФБ пише Олена Степанок, науковий співробітник художнього музею.
     
    "Спекотного серпневого дня відбулася поїздка родин загиблих учасників АТО, родин учасників російсько-української війни на Сході України та волонтерів Кіровоградської області до гончарної столиці України – смт Опішня Полтавської області.
    Воно відоме своїми гончарями ще з давнини. Наприкінці ХІХ - на початку ХХ століття в містечку працювало близько 1000 гончарів, продукція яких експортувалася майже на всі континенти світу.
    Наша програма подорожі була досить насиченою. Це й екскурсія в Національний музей-заповідник українського гончарства, який вважається найбільшим в Україні музеєм гончарства, де зібрана найзначніша в Україні колекція творів народних майстрів-гончарів та художників, більшість експозицій, а це понад 35000 керамічних витворів мистецтва, розміщено на відкритому просторі - музеї просто неба! Коли дивишся на всі ці глиняні композиції та створіння, диву даєшся, яку ж треба мати уяву, щоб створити такі роботи. Далі екскурсію було продовжено по залах музею, де можна було побачити безліч тарілок, дзвіночків, панно, бажаючі переглянули уривок з фільму про видатних майстрів-гончарів. На завершення екскурсії нас чекав справжній сюрприз, оскільки кожен отримав по традиційному опішненському глиняному свистунцю-пташечці (хотілося, щоб він став для нас символом світла, що перемагає темряву), а далі ми долучилися до участі в майстер-класі з гончарної майстерності, де власноруч виготовляли маленький горщик на гончарному крузі. 
    Але на цьому ми не зупинилися…
    Наша група взяла участь в надзвичайному дійстві традиційного спільного гуляння, гастрономічного фестивалю-квесту «Борщик у глиняному горщику» на території ЕкоАгроСадибі-музею - салоні-студії «Лялина Світлиця» (організатор, автор ідеї та куратор–етнолог, керамолог, кандидат історичних наук, дослідниця традицій використання глиняного посуду в культурі харчування українців, провідний популяризатор традиційної культури Полтавщини, Харківщини та Сумщини Олена Щербань). Мета Фесту-Квесту: вивчення та популяризація традицій, правил приготування, рецептури, регіональних особливостей борщотворення, піар і реанімація українських культурних традицій, утвердження духовних, морально-етичних та естетичних цінностей українського народу, виховання в дітей і молоді любові до сім'ї, роду та держави, пропагування здорового способу життя, змістовного активного відпочинку, дбайливого ставлення до довкілля, залучення молоді до вирішення проблем територіальних громад у проектний спосіб.
    Перше враження - потрапили у вулик. На невеликій за площею садибі було розміщено досить багато локацій. Ми переглянули фрагмент реконструкції опішнянського весілля, скуштували традиційний полтавський борщ та галушки, ознайомилися з виставкою-ярмаркою робіт народних майстрів України, взяли участь в майстер-класах, які проводили майстри з усієї України та майстри з Кіровоградщини (Ірина Зантарія), а також приміряли старовинні українські строї. Але хто ж йде в гості без подарунка? Подарунком господині за теплий прийом від нас була дощечка в техніці петриківського розпису від майстра народного мистецтва Національної спілки майстрів народного мистецтва України Ольги Коломієць.
    Позитивні емоції та сон "зморив" по дорозі додому наших маленьких екскурсантів, і у сні вони посміхалися, а це - саме найбільше щастя - бачити усмішку та чути дитячий сміх…
     
    Поїздка відбулася за підтримки голови облдержадміністрації Кузьменка Сергія Анатолійовича та віце-президента Української Федерації Америки (UFofA) Тараса Левицького".
     
    Фотосвітлини від Євгенії Сенчевої, Анни Одарченко, Ірини Зантарії, Тетяни Бородіної, Наталії Салімової, Оксани Паршутіної.