Евакуація Донеччини: коли, куди і як

  • 13 квіт. 2023 11:08
  • 2683
    • Новина Евакуація Донеччини: коли, куди і як Ранкове місто. Кропивницький
    
    

    Наразі Донеччина потерпає від щоденних обстрілів. Майже всі міста чують звуки обстрілів та навчились розпізнавати, що прилетіло. Обстріли у прифронтових та деокупованих містах чути все частіше. Бувають дні, коли обстріли тривають годинами. У містах, у яких точаться запеклі бойові дії, обстріли не вщухають.

    Сховатися від обстрілів можливо у бомбосховищах та підвалах або скористатися правилом двох стін. Ці всі правила безпеки та захисту громадяни Донеччини знають напам'ять та використовують.

    У містах залишається багато містян – люди похилого віку, сім'ї з дітьми та багато інших. Коли у родині є дитина, то кожен із батьків прагне для неї кращої долі. Займається вихованням, розвитком. Наймає репетиторів , щоб згодом дитина здобула гідну освіту. І ніхто з них не мріє, щоб дитина просиналась під звуки обстрілів, сирени. Багато хто з родинами евакуювався у більш безпечні міста нашої країни. Але є родини, котрі повернулись з евакуації до рідного дому. Багато факторів змушує родини приймати рішення виїжджати чи повертатись. Мета нашої редакції – розповісти читачам, що наразі відбувається з евакуацією та куди можливо поїхати.

    Мінреінтеграції ініціює проєкт постанови щодо захисту дітей, які перебувають у зоні воєнних дій і збройних конфліктів. Постановою передбачено дозволити ОВА за погодженням з органами військового командування та Коордштабом з питань проведення обов’язкової евакуації приймати рішення про проведення обов’язкової евакуації в примусовий спосіб дітей з їхніми батьками або особами, які їх замінюють. Такі рішення можуть ухвалюватися щодо окремих населених пунктів, де ведуться активні бойові дії. При цьому відмова батьків від обов’язкової евакуації не допускається.

    Евакуація – це збереження життя, здоров’я та недопущення викрадення дітей. На сьогоднішній день ми маємо офіційну інформацію про те, що РФ викрала понад 16 000 українських дітей. Наразі наша держава повернула 307 дітей. Про це повідомляє пресслужба відомства.

    Вже вийшло дуже багато статей про несвоєчасну евакуацію, як тяжко військовим евакуювати родити з дітьми. В які труднощі потрапляють, і як тяжко вириватись від постійних обстрілів. Вже не кажучи про їжу, ліки, які мають отримувати люди, що знаходяться у підвалах довгий час. Ці жахливі обставини погано вливають на емоційний стан.

    Багато психологів та лікарів при описі цього стану вживають спеціальний термін «втрата реальності». Це коли людина перебуває у постійному страху та вже не розуміє що коїться. У такому стані людина перестає бути обачливою. А якщо це батьки, котрі несуть відповідальність за життя дитини, це стає дуже небезпечно. Дитина не має змоги сама прийняти рішення, як вести себе у небезпечній ситуації, тому вся відповідальність покладається на батьків.

    Саме тому краще не чекати на примусову евакуацію. Якщо ситуація у вашому місті чи селі стає загрозливою, то будьте готові до виїзду. Наведемо кілька порад із такої підготовки.

    1. Якщо ви прийняли рішення про евакуацію, заздалегідь зателефонуйте за вказаними нижче номерами телефону. Розпитайте про умови, необхідні речі – що нададуть при виїзді, а що доведеться брати самотужки. Дізнайтеся, що потрібно скласти у вашу тривожну валізу. Утім, радимо замість валізи використовувати наплічник: його легше нести, аніж валізу чи сумку на ремені чи колесах.

    2. Обов’язково запитайте про наявність лікарів або відстань до лікарні, про дитсадки та школи та місця у них. Також корисною є інформація щодо органів соцзахисту, щоб ви мали змогу отримати грошову допомогу від держави. Наразі вона складає: на дорослого – 2000 грн, на дитину – 3000 грн.

    3. Дорослим варто заздалегідь поцікавитися інформацією про робочі місця, про ринок праці у планованому місці тимчасового перебування. Бойові дії можуть тривати кілька місяців, і за цей час виключно на соціальній підтримці вижити буде вкрай важко. Подумайте, ким ви можете працювати, яка у вас освіта та досвід роботи. Якщо рішення прийняте остаточно, можна навіть зв’язатися із потенційним роботодавцем ще до виїзду.

    4. Дізнайтеся, які гуманітарні штаби працюють у тому регіоні, до якого ви вирішили переїхати. Чи є якісь волонтерські організації, які є програми допомоги та підтримки.

    5. За можливості варто взяти речі на всі сезони. Війна непередбачувана, і ваш населений пункт може бути захоплений, окупований чи зруйнований. І на новому місці доведеться затриматися й на осінь, на зиму. А зима навіть у теплих південних регіонах буває морозною, особливо коли обстріли вимикають електрику та мережі опалення.

    6. Якщо у вас є домашні улюбленці, не залишайте їх! З’ясуйте, чи можливо переїхати з ними, чи доведеться віддати їх до надійних рук (родичів, друзів чи волонтерів). Тварини відчувають страх так само, як і люди, тож подбайте про них.

    7. Можливо, хтось із родичів або знайомих вже знаходиться у тому регіоні, де ви плануєте проживати. Зателефонуйте їм, поцікавтесь, із чого почати, що робити. Вони можуть допомогти з орендою житла, з питаннями транспорту та адмінпослуг.

    Пам’ятайте: заздалегідь продуманий план – запорука якомога швидшої адаптації на новому місці. Навіть якщо це місце тимчасове, треба призвичаїтися до тамтешнього життя.

    Адреси та телефони для безкоштовної евакуації з Донецької області:

    Для евакуації потрібно подати заявку за одним із номерів: 098-890-33-18, 096-078-84-33. Евакуація до Черкаської області здійснюється спеціальним потягом один раз на 4 дні по парних днях. Вже відомий графік цього евакуаційного потягу на квітень: 02.04; 06.04; 10.04; 14.04; 18.04; 22.04; 26.04; 30.04.

    Нагадаємо, щоб безкоштовно виїхати до безпечного регіону та врятувати свою родину від постійних обстрілів, необхідно:

    залишити заявку за телефоном 098-890-33-18 або 066-285-62-90, для евакуації тяжко хворих і осіб з інвалідністю просимо телефонувати за номерами: 099-710-48-72, 099-311-53-36, 099-311-53-14, 096-108-60-48, 096-108-52-24;

    дістатися до місця збору, звідки буде безкоштовний підвіз до евакуаційного потягу у Покровську;

    оселитися у Черкаській області – це безкоштовно.

    Влада надає такі соціальні гарантії:

    безкоштовне житло у комунальних закладах Черкаської області;

    гуманітарна допомога;

    психологічна допомога;

    медична допомога;

    соціальний супровід під час оформлення допомоги від міжнародних організацій через платформу «єДопомога».

    Евакуація – це складно, але необхідно. Евакуація рятує життя!

     

    Підготувала Анна Старцева

    Здійснено за підтримки Асоціації «Незалежні регіональні видавці України» та WAN-IFRA в рамках реалізації проєкту «Хаб підтримки регіональних медіа». Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів.