Як правильно лікувати опік?

  • 31 серп. 2023 10:00
  • 399
    • Новина Як правильно лікувати опік? Ранкове місто. Кропивницький

    Термічний та хімічний опік — найпоширеніші побутові травми. Перший виникає при контакті з гарячими поверхнями (прасками, плитами), відкритим вогнем, окропом чи парою. Другий — наслідок впливу на шкіру різних кислот, лугів та хімічних розчинів.

    Залежно від глибини ураження шкіри визначається ступінь опіку.

    Найлегша — перша (I), при якій спостерігається почервоніння, набряклість та місцеве підвищення температури. Друга (II) характеризується появою пухирів та відшаруванням зовнішнього шару. При третій (III) починається некроз та відторгнення тканин. Четверта (IV) — найбільш небезпечна, при ній відбувається обвуглювання шкіри, настає опіковий шок та втрата свідомості.

    У домашніх умовах можна лікувати опіки І та ІІ ступеня, при ІІІ-ІV — необхідна кваліфікована медична допомога. Вдома і в умовах стаціонару використовується ряд препаратів, які мають протизапальну, антибактеріальну та антисептичну дію, наприклад, мазь Левомеколь. До її складу входить антибіотик хлорамфенікол та протизапальна речовина метилурацил, які прискорюють загоєння ран та стимулюють процес відновлення тканин. Засіб відрізняється доступною ціною і підтвердив свою ефективність для лікування опіків II-III ступеня.

    Перша допомога при термічному опіку

    Щоб полегшити біль та запобігти інфекції, необхідно виконати кілька послідовних дій:

    1. Зупинити вплив тепла. Для цього слід видалити одяг або предмети,
    2. можуть утримувати тепло та обпалювати шкіру. Але тільки в тому випадку, якщо їх видалення не принесе додаткового пошкодження тканин.
    3. Охолодити обпалену поверхню. На уражену область необхідно покласти компрес, що охолоджує, або направити потік води (не холодної). Процедуру слід виконувати протягом 15-20 хвилин. Лід, який може погіршити стан тканин, прикладати не можна.
    4. Знеболити. Опіки спричиняють сильний біль. Тому слід випити знеболюючий засіб, наприклад, ібупрофен, парацетамол.
    5. Накласти захисну пов'язку — стерильну або спеціальну протиопікову, що допоможе запобігти інфекції.

    Ek47hqpzO3tT2YkhPz3JltzIKE8PTAFmMGpM6V5ZGGb6bwdWT39k_fGiF1NJv7p-RhT9z-rO74r08lVw12YiLvwE-623hTHz_LBFdHfsByk0dQXXZzZUidklYV5HZnoyIyafqyLIOGNTU0uaaBV250w

    Після цього необхідно звернутися по медичну допомогу, щоб оцінити ступінь опіку та отримати правильне лікування.

    Перша допомога при хімічних опіках

    Цей вид опіків може бути зовнішній, при якому уражається шкіра, і внутрішній, коли вдихаються шкідливі пари.

    При зовнішньому впливі необхідно:

    1. Промити обпалене місце під сильним тиском води. Виняток становлять опіки, отримані від негашеного вапна чи сірчаної кислоти — їх слід обробити сухою серветкою, використання води неприпустимо. Обробляти рану олією заборонено. 
    2. Покласти стерильну антисептичну пов'язку.

    Подальше лікування проводиться під наглядом лікарів, щоб мінімізувати можливі негативні наслідки та прискорити процес загоєння