Як маніпуляції змінили вирок суду, а бекграунд формував «потрібну» точку зору читача – огляд ЗМІ Кіровоградщини

  • 6 лип. 2021 14:55
  • 484
    • Новина Як маніпуляції змінили вирок суду, а бекграунд формував «потрібну» точку зору читача – огляд ЗМІ Кіровоградщини Ранкове місто. Кропивницький

    Як маніпуляції змінили вирок суду, а бекграунд формував «потрібну» точку зору читача – огляд ЗМІ Кіровоградщини

    Проблеми з бекграундом, юридичні колізії та джинса – такими були основні тренди серед маніпуляцій у місцевих ЗМІ, протягом 28 червня – 5 липня.

    За цей період команда INFOCRIME.Кропивницький промоніторила 627 новини 10 популярних сайтів, п’ятничні випуски новин трьох телеканалів, сторінки у соцмережах 10 місцевих посадовців і депутатів та виявила 23 матеріали з ознаками джинси й один – з ознаками фейку.

    Найбільше з виявлених маніпулятивних текстів стосувались джинси – 6, емоційні заголовки – 4, перебільшення – 4, подача лише частини інформації з метою впливу на точку зору аудиторії – 4, бекграунд з маніпуляцією – 3, заголовки не відповідають змісту – 1, судження, а не факти – 1.

    Юридичні тонкощі

    Через неточність у пресрелізі Кіровоградської обласної прокуратури у ЗМІ потрапила фейкова інформація щодо покарання водія за наїзд на чотирьох дітей.

    Зокрема, в тексті релізу йдеться, що «судом першої інстанції чоловіка визнано винним за ч. 2 ст. 286 Кримінального кодексу України та засуджено до позбавлення волі з іспитовим строком без позбавлення права керувати транспортними засобами як додаткового покарання».

    Проте у вироку суду насправді сказано про покарання за ч. 1 згаданої статті у вигляді штрафу 4250 грн без позбавлення права керувати транспортними засобами.

    Крім цього, у новині CBN цей реліз відредагували таким чином, що основний меседж прокуратури зник. А саме повідомлялося, що через Касаційний суд добились перегляду судового рішення в апеляційній інстанції в частині непозбавлення винуватця аварії водійських прав. В новині ж лише зазначили, що прокуратура добилась перегляду кримінального провадження і справу передадуть на новий апеляційний розгляд. В такій інтерпретації у читача може скластись думка, що вирок переглядатиметься в цілому. Проте навіть у Постанові Касаційного суду сказано, що прокуратура оскаржує вирок лише в частині непозбавлення водійських прав.  

    Як джинсували ЗМІ

    На сайті «Кіровоград24» вже звично в новинах, де згадується голова облради Сергій Шульга, підкреслюють його партійну приналежність до президентської політсили. Це ж видання передрукувало реліз обласної ради про відкриття осередку організації «Стоп корупції». Матеріал містить ознаки джинси, текст поданий в іміджевому, а не новинному форматі. Для прикладу, в бекграунді не подано важливу інформацію про виключення організації з Глобальної мережі журналістів-розслідувачів GIJN через непрофесіоналізм і конфлікт інтересів.

    На темі законопроєкту №5600 щодо змін до Податкового Кодексу на шпальтах видань «Кіровоград24» і «Пульс» пропіарився нардеп від «Слуги народу» Олександр Дануца.

    Нардепка Юлія Тимошенко і її політсила були топспікерами на сайтах «Прожектор» і «Залатопіль». Матеріали є звичайними передруками партійних заяв, та згідно з законодавством мають маркуватися позначками «На правах реклами».

    Клікбейтні заголовки і проблеми з бекграундом

    Якщо одні ЗМІ змогли не схайпувати у заголовку щодо кількості ДТП в області за 5 місяців, то в інших вийшли клікбейтні заголовки.

    Цілу «оду» на сайті CBN влаштували за Світланою Лобановою, котру звільнили з посади заступника голови ОДА. У новині про звільнення використано заголовок з емоційно забарвленою лексикою, 2/3 матеріалу присвятили кар’єрному шляху експосадовиці. «Під час перебування на державній службі Світлана Лобанова не потрапляла у гучні скандали, а також не була фігуранткою журналістських розслідуваньЗгідно діючого законодавствапосадовиця мала право працювати до досягнення 65-ого віку, з можливістю залишення на держслужбі, але не більше як до досягнення 70 роківтобто ще від 6 до 11 років», - йдеться в новині. Водночас в матеріалі не вказано, що згідно з законодавством, заступники голови ОДА подають заяви про відставки в обов’язковому порядку у разі призначення нового очільника області.

    Достатньо дивний порядок перелічення фактажу обрали в статті «Пульсу» щодо ситуації з роботою Донецького медуніверситету. «Невдовзі після того як очолювана в.о. ректора Майєю Єрмолаєвою Вчена Рада університету проголосувала за закриття підрозділу ДНМУ в Кропивницькому (офіційна причина – невідповідність ліцензійним умовам), міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко своїм указом поновив на згаданій посаді відстороненого керівника вишу Петра Кондратенка», - така подача може сформувати в читача хибне уявлення про причини й наслідки згаданих дій. Адже Петра Кондратенка поновили на виконання рішення суду, а не через дії Вченої Ради.

    До вибірки потрапили матеріалищо були опубліковані у 10 популярних інтернет-виданнях та показані у випусках новин 3 телеканалів протягом 28 червня – 5 липня. До переліку проаналізованих видань і телеканалів потрапилиГречка, CBN, Точка доступуБез купюрDOZORАкулаMediaКіровоград24ПульS, Златопіль, ПрожекторВітер, TTV, UA:Кропивницький.

    Проєкт Infocrime здійснюється ГО Інститутом Масової Інформації за підтримки Фонду Thomson Reuters у рамках програми підтримки незалежних ЗМІ у країнах Східного партнерства, за підтримки Міністерства закордонних справ і у справах Співдружності націй Великої Британії.