До 70-річчя з дня смерті видатного художника в Кропивницькому музеї відкрили виставку

  • 23 черв. 2023 12:29
  • 687
    • Новина До 70-річчя з дня смерті видатного художника в Кропивницькому музеї відкрили виставку Ранкове місто. Кропивницький
    Музей мистецтв презентує віртуальну експозицію творів до 70-річчя від дня смерті художника-земляка Олександра Осмьоркіна (1892-1953).
     
    Олександр Олександрович Осмьоркін належить до тих відомих майстрів живопису першої половини XX сторіччя, чиє життя в мистецтві було наповнене невтомним творчим пошуком своєї художньої індивідуальності. Митець зробив значний вплив на розвиток сучасного образотворчого мистецтва, виховав чимало учнів.
     
     
    В своїй творчості Осмьоркін надавав перевагу так званим малим жанрам в мистецтві, це – пейзаж, натюрморт та портрет. Також він працював над жанровими полотнами та в жанрі ню.
     
    О.О. Осмьоркін залишив велику творчу спадщину – понад 700 станкових живописних та графічних творів, театрально-декораційних робіт. Його твори зберігаються в багатьох провідних музеях.
     
    У 1994 році у Кіровограді (нині - Кропивницький), в будинку, де провів свої дитячі та юнацькі роки О.О. Осмьоркін, було відкрито художньо-меморіальний музей О.О.Осмьоркіна. Будинок музею є пам’яткою архітектури, збудований в 1899 р. за власним проєктом відомого архітектора Якова Паученка (1866-1914), рідного дядька художника.
     
     
    У 2005 році було Кіровоградською обласною радою (рішення від 19 квітня 2005 року № 409) було засновано обласну премію у сфері образотворчого мистецтва та мистецтвознавства імені Олександра Осмьоркіна. Лауреатами премії стали багато мистецьких діячів нашого краю, і не тільки, зокрема, народний художник України Михайло Надєждін, художник-земляк, народний художник України Анатолій Горбенко, заслужені художники України Сергій Шаповалов (1943-2021), Фелікс Полонський (1941-2022), Анатолій Янєв, Віктор Френчко (1949-2019), заслужений працівник культури України Леонід Бондар (1938-2013), Федір Лагно.
     
    У 2008 році, за ініціативи Всеукраїнського об’єднання «За помісну Україну», створювався проєкт «Українці в світі», який мав мету представити сучасникам відомих та невідомих діячів у різних сферах людської діяльності, народжених Україною, що відіграли помітну роль  в історії світової культури. Серед славетних земляків було представлено і портрет нашого видатного художника-земляка Олександра Осмьоркіна. 
     
    У м. Кропивницький вже не одне десятиліття існує та працює міська художня школа імені Олександра Осмьоркіна.
     
     
    У віртуальній експозиції представлені твори Олександра Осмьоркіна з фондового зібрання Музею мистецтв: «Натюрморт. Пиріг з черницею» (1948), «Святогорський монастир» (1928), «Натюрморт з вінегретом» (1948), Ботанічний сад» (1924), Натюрморт із сьомгою (1951) Натюрморт біля ялинки (1952), «Натюрморт. Червоні лілії» (1952), Автопортрет (1936). Переважно, це твори зрілого періоду творчості художника. Серед них багато яскравих натюрмортів. Особливе місце серед цих творів займає пейзаж, що зображує Батьківщину художника – картина «Україна» (1930).  
     
    ДОВІДКОВО:
    Олександр Олександрович Осмьоркін (1892-1953)  народився в Єлисаветграді (нині Кропивницький) 8 грудня 1892 року. Першим наставником малювання юного Олександра став український художник Ф. Козачинський, що викладав у рисувальних класах при Єлисаветградському земському реальному училищі. Навчався у Петербурзі, Москві та Києві. Був учасником багатьох художніх об’єднань, але найбільше вплинуло на творчий шлях Осмьоркіна об’єднання «Бубновий валет», до якого входили живописці, що увійшли в історію образотворчого мистецтва як «російські сезаністи». 
     
    В радянські часи, в період від 1918 до 1948 рр. Олександр Осмьоркін активно працював на педагогічній ниві — викладав у Вільних художніх майстернях, Ленінградській Академії мистецтв, Московському державному академічному художньому інституті ім. В. І. Сурікова. Олександр Олександрович виховав цілу плеяду відомих художників. 
    Наперекір тяжкій хворобі, викликаній трагічними подіями в його житті, художник продовжував працювати до кінця. Помер Олександр Осмьоркін 25 червня 1953 року під час роботи над пейзажем.