Дмитро Щебетюк: Наша мета – зробити Україну безбар’єрною

  • 28 лип. 2019 09:12
  • 1764
    • Новина Дмитро Щебетюк: Наша мета – зробити Україну безбар’єрною Ранкове місто. Кропивницький
     
    Нещодавно до Кропивницького завітала команда проекту Доступно.UA, щоб перевірити, наскільки обласний центр зручний для маломобільних груп населення. Такий проект реалізовується лише у восьми містах країни, й Кропивницький став одним із них.
     
    Кропивницький приємно дивує
     
    — Я раніше не був у Кропивницькому й очікував чогось непримітного. Проте ваше місто нас приємно здивувало. Сьогодні ми побачили, що тут не гірше, ніж на заході країни, де найбільш прогресивний розвиток доступності міста. У вас ми помітили велику кількість транспорту, в яких є простір для візочків, є досить комфортні пониження біля пішохідних переходів, але вони завузькі – люди на двох візочках не зможуть розминутись. Із мінусів можна відзначити, що на багатьох закладах є табличка про кнопку для виклику персоналу, а самої кнопки нема. І навпаки, - зазначив співзасновник ініціативи Доступно.UA  Дмитро Щебетюк.
     
     
    Хто є маломобільним?
     
    Із 2015 року Доступно.UA поширює ідею доступності міського простору та повноцінне включення людей з інвалідністю у життя суспільства. Їхня мета — показати, що люди, які пересуваються на інвалідному візку, можуть жити та насолоджуватись життям на повну, гуляти містом, відвідувати різні заходи та заклади, як і ті, хто ходить на своїх двох. За цей час команда встигла перевірити більше 200 локацій на предмет безбар’єрності для маломобільних груп населення у 15 містах України, організували два Форуми інклюзивності (2017, 2018), започаткували нагороду (відкриті двері) для закладів, доступних для маломобільних груп населення та втілила численні проекти про доступність та інклюзію.
     
    — Кожен у певний період життя відноситься до маломобільних груп населення. Адже маломобільні – це не лише люди на візках, а й батьки з маленькими дітьми, літні люди, наприклад, або ж травмовані особи, - говорить Дмитро Щебетюк про важливість доступного простору для всіх.
     
    Собі за мету громадські діячі ставлять зробити Україну безбар’єрною, де кожен може реалізувати свої можливості на всі 100 та зруйнувати стереотипи стосовно людей, що пересуваються за допомогою візка.
     
    Місії Доступно.UA
     
    — У нас є три місії. Перша – це тренд доступності. Важливо донести інформацію в суспільство, що доступні кафе, переходи, магазини – це комфортно для всіх, а не тільки для людей на візках. Друга місія – нормалізація інвалідності. Суспільство має певні стереотипи та упередження. Хтось соромиться виходити на вулицю, а хтось соромиться чи боїться випускати своїх рідних за межі квартири. Ці стереотипи залишилися ще з Радянського союзу. Так не повинно бути. І третя наша місія — це мотивація до активного життя. Важливо показати, що попри перешкоди можна жити на повну та насолоджуватися життям, — говорить Дмитро Щебетюк.
     
     
    Команда Доступно.UA перевірила в центрі Кропивницького аптеку, Укрпошту та переходи. Загалом учасники проекту відзначили, що центр міста цілком доступний для людей, які пересуваються на візках.
     
    Після більш детальної перевірки активісти Доступно.UA зазначили:
     
    — Протягом цих днів наша команда закохалася в це місто та його людей – вашу енергію, силу та бажання змін. Ми перевірили приблизно 30 місць на безбар’єрність для маломобільних груп населення. Нас приємно здивувала кількість і якість понижень на вулицях міста. Ми протестували громадський транспорт. У місті багато автобусів та тролейбусів з низькою підлогою й класні водії, що швидко виходять і відкривають пандус. Шкода, що ми так і не знайшли місць, повністю облаштованих для маломобільних груп населення. Десь просто забракло пеленального столика та поручнів у вбиральні. А часом всередині будівель ми наштовхувалися на безальтернативні сходи. Разом з усіма охочими ми пройшлися містом і перевірили його на зручність для всіх, — ділиться враженнями після перевірки команда Доступно.UA.
     
    За результатами цієї перевірки активісти створять онлайн-мапу доступності Кропивницького. А Дмитро Щебетюк пообіцяв повернутися, щоб розповісти й про автостоп Європою.
     
    Аліна Кулик
     
    Нагадаємо: Кропивничанин пропонує розробити програму профілактики онкозахворювань