ДЕНЬ СНУ: чи вистачає молоді Кропивницького часу на «поспати»

  • 13 бер. 2020 09:03
  • 1232
    • Новина ДЕНЬ СНУ: чи вистачає молоді Кропивницького часу на «поспати» Ранкове місто. Кропивницький
     
    Третину свого життя людина проводить уві сні. Cередньостатистичний громадянин спить близько 22 років (якщо середня тривалість життя 70 років). Беззаперечно, сон – це одна з найголовніших складових здоров’я людини.
     
    За інформацією МОЗ, дорослим людям необхідно спати мінімум 7 годин на добу. А людям із хронічними захворюванням – понад 9 годин. Водночас 45% зі 150 опитаних кропивничан віком від 16 до 25 років сплять 5-6 годин на добу. За їхніми словами, це зумовлено великим навантаженням з навчанням.
     
    – Я не можу лягти спати, знаючи, що є незакінчені справи. Найчастіше причиною є пари. Спершу ти до вечора сидиш в університеті, а потім до ранку готуєшся до семінарів. А коли хочеш встигнути все: повчитись, попрацювати і піти кудись прогулятись, провести час з друзями, то тобі просто не вистачає 24 годин у добі. А коли лягаєш так 5-7 днів поспіль, це вже стає звичкою й коли хочеш лягти спати раніше, то перелаштуватися стає складно. І засинаєш вже о першій-другій годині ночі, - розповідає студентка Катерина Ткачук.
     
    Окрім того, чимало студентів поєднують навчання з роботою, тому спати у них виходить ще менше.
     
    – Оскільки мені вже 20, сидіти на шиї у батьків не хочу, тому й працюю до 23.00. А коли повертаюся додому, треба зробити пари й о 8 ранку вже бути в університеті. З таким графіком складно спати хоча б по 7 годин на добу. Та що ж поробиш, зараз більшість моїх знайомих живе схожим чином, - зізнається студент Назар Шашло.
    Але й бувають такі ситуації, коли просто не можеш довго заснути, дивлячись улюблений серіал чи читаючи нову книгу.
     
    – Часто ввечері перед сном я сідаю подивитися серіал. Спершу планую одну серію, потім ще одну. А далі не помічаю, як надворі вже світає, а годинник показує 5 ранку. Ляжу, посплю дві години й на пари. Потім повертаюся, сплю ще пару годин й на роботу. Отак і ходжу цілий день як зомбі, - каже студент Юрій Бондаренко.  
     
     
    Безумовно, є люди, яким вистачає і шести годин сну, аби почуватися добре. Це зумовлено генетичними факторами.
     
    – Зазвичай, я сплю 5-6 годин на добу, оскільки працюю допізна. А зранку збираюся та йду на пару. Особливо весело виходить, коли треба готувати семінари і ти сидиш до 2 ночі, а зранку встаєш о шостій, бо треба встигнути на першу пару. Проте це аж ніяк не впливає на моє самопочуття, мені так абсолютно комфортно, - додає студентка Тетяна Клімова.
     
    І все ж у більшості людей такий режим викликає дискомфорт. За інформацією МОЗ, якщо людина спатиме менше ніж 7 годин на добу, то з часом у неї підвищиться ризик розвитку хронічних недуг: збільшення ваги та ожиріння, порушення імунної системи, діабет, серцево-судинні захворювання, погіршення психічного здоров’я, депресії. За інформацією міністерства, недостатня кількість сну може вплинути на здатність прийняття рішень, збільшити ризик виникнення аварій на дорозі, призвести до найпростіших помилок.
     
    Для поліпшення сну лікарі радять дотримуватися режиму, прибирати електронні пристрої перед сном, не вживати кофеїну (протягом 6 годин перед сном), алкоголю (упродовж 4 годин перед сном), великої кількості їжі та займатися фізичною активністю. А в разі погіршення сну необхідно відразу звертатися до лікаря.
     
    Щороку в п’ятницю перед днем весіннього рівнодення весь світ відзначає День Сну. Вперше він пройшов 14 березня 2008 року за ініціативи Міжнародного комітету дня сну та Міжнародної асоціації медицини сну. Цього року він відбудеться вже найближчої п’ятниці, 13 березня. Тому якщо наші читачі зранку не захочуть вставати на роботу, то це означає, що вони просто святкують Міжнародний День Сну.
     
    Нік Шендеровський