Антирейдерські рецепти кропивницьких політиків

  • 15 жовт. 2016 09:45
  • 1430
    • Новина Антирейдерські рецепти кропивницьких політиків Ранкове місто. Кропивницький

     

     «Третій дзвінок сповістив про початок вистави» — традиційний заклик у театрі корифеїв викликав посмішки на обличчях учасників «Форуму аграріїв», ініційованого ВО «Батьківщина», який відбувся наприкінці минулого місяця. У президії — кандидат на нового вождя ображених селян Юлія Тимошенко. Поряд з нею — нардепи Іван Кириленко, Вадим Івченко та очільник Асоціації фермерів України Іван Томич.

     Кириленко у вступній промові згадує реформування КСП, спроби різних урядів покращити життя селян і таке інше. Особливо непереливки стає двом урядам — Арсенія Яценюка та чинному Володимира Гройсмана: «банкопад», обмеження щодо розвитку АПК з боку Євросоюзу, тощо.

    — Земля — не менша ощадкаса, ніж банки, — наголошує промовець, — але обмеження з Європи є чітко зрозумілими: навіщо інвестувати в конкурента? Тим більше, що заставою за кредити є земля. Покажіть мені, хто робить земельну реформу — і я скажу вам, чим вона скінчиться. П’ять родин нині володіють всією країною. Революція починається тоді, коли грабунок перестає бути рентабельним.

    Після короткого спічу Івана Томича присутні заслуховували колег— учасників. Більшість промов, звісно, стосувалась випадків рейдерських захоплень селянських господарств у різних формах. Юлія Тимошенко уважно вислуховувала, колеги дещо занотовували. Хтось з аграріїв висловив ідею створення «мобільного бойового осередку для взаємодопомоги». Але згодом почалося найцікавіше.

    Депутат облради від «Батьківщини» Олександр Чумак заявив про три тисячі рейдерських захоплень по області з кінця минулого року та протягом поточного (про це ще буде згадано нижче). Одразу пішли звинувачення у провалі реформи правоохоронців, популізмі реформаторів, особливо з «Народного Фронту» (а саме від цієї політсили став на чолі МВС Арсен Аваков), неконтрольованому обігу зброї в країні: «Зброя у рейдерської охорони — учасники АТО заздрять».

    Екс–кандидат у міські голови Бобринця Леонід Кравченко звинуватив керівництво країни у порушеннях Конституції, зокрема, у намаганнях контролювати подальше життя громад шляхом префектур, голова ТОВ ім. Фрунзе (ніяк не декомунізують) з Новоукраїнського району Василь Машковський більше співав оди леді Ю, ніж виступав по суті. Полеміки майже не було — всі чекали виступу головної пріми «вистави».

    У звичному для себе образі революціонерки Тимошенко назвала чинну владу «злочинною», пообіцяла «за тиждень підготувати всі необхідні законодавчі зміни та внести їх до ВР» (з 27 вересня тиждень вже минув — де закони?), пройшлася котком по всіх політичних силах парламенту, наприкінці відверто проголосивши курс на дострокові вибори: «Якщо нас не почують — повне перезавантаження влади мирним шляхом...» Одразу згадалась відома репліка Олени Кравець з «Кварталу–95»: «Як це революція скінчилась? Я ж більше нічого робити не вмію...»

    Колекцію перлів вічної опозиціонерки можна цитувати довго, але суть зібрання стала зрозумілою — збільшити рейтинг за рахунок агровиробників та сільського населення.  «Одобрямс» підтримки такого курсу ніхто в залі не рахував — здавалося б, одностайно. Але знайшовся й опонент, який підтримував ідею вільного обігу землі, але він забув, з ким почав полеміку — Юлія Тимошенко забалакала його досить швидко. У підсумку було проголошено створення так званого антирейдерського штабу в столиці  та всіх областях, створення вимог до ВР та Кабміну щодо реформ в інтересах саме агровиробників дрібного та середнього рівня. Шоу відбулося, учасники роз’їхались по домівках.

    Презентація ж місцевого «Антирейдерського штабу» відбулaся в Кропивницькому 5 жовтня. На чолі його став вищезгаданий Олександр Чумак — викладач кафедри правознавства КДПУ (справжній аграрій), до складу увійшли  перший заступник  голови обласного осередку «Батьківщини» Віктор Окаєвич (ще один селянин), юристконсульт ФГ «Прилуцький»  Маловисківського району Микола Прилуцький (вже ближче), голова асоціації фермерів та приватних землевласників області Іван Андрійчук (хоч один від землі стовідсотково), фермер з Компаніївського району Василь Скляренко (поза сумнівами). У своєму виступі Чумак знову згадав вищезгадану кількість, але  зустрів заперечення одного з журналістів, який стверджував про таку кількість в межах України за весь минулий рік. Обидві сторони обмінювались посиланнями на джерела. Паруючи, штабіст заявив про «захоплення кожного паю як окремий факт рейдерства» — зокрема, у Злинці. Відповідаючи на питання медійників, новітні борці з рейдерством визнали відсутність у них групи швидкого реагування, намагання діяти лише в правовому полі з залученням ЗМІ (тобто, ми реагуватимемо швидше за поліцію?). Ідея створення загонів самооборони теж зустріла скепсис — діючий у Бобринецькому районі подібний загін не має жодного стосунку до політичних партій будь–якого гатунку та не збирається політизуватись. Журналістам ледь–ледь вдалося «вициганити» мобільний телефон «гарячої лінії штабу» (067–5211723 — перевіряйте реагування) — адже оприлюднений міський (0522–321541) не буде діяти цілодобово. А намагання дізнатись про можливі взаємодії з іншими політичними силами (адже, за заявами «Батьківщини», різнопартійне «аграрне лобі» у ВР має 42 «багнети») залишилось без відповіді, що ще раз підкреслило суто політичність даного проекту.

    В свою чергу, за голоси селян має намір боротись Аграрна партія України, очільник якої Віталій Скоцик, перебуваючи у Кропивницькому, не приховував намірів своєї політичної сили відновити своє представництво у парламенті власною фракцією. В якості своєї вистави партія обрала всеукраїнський аграрний страйк, проголошений на 4 жовтня поточного року.

    — Коли ми зрозуміли, що ми є галуззю номер один в економіці країни, але не можемо на законодавчому рівні впливати ні на податкову, ні на загальнонаціональну стратегію розвитку держави, ми постали перед вибором: або ми йдемо в політику й беремо на себе відповідальність за своє село, за свій район, за свою область і за всю країну, або хтось почне користуватись всім тим, що ми побудували за останні 25 років — зазначив Скоцик.