Пісенні обереги

24 апр 2020 12:18 0 333 Искусство, литература
Пісенні обереги
 
У мікрорайоні Завадівка міста Кропивницького, при бібліотеці №10 з вересня 2011 року діє самодіяльний аматорський гурт з поетичною назвою «Берегиня». Ініціатором його створення була завідувачка бібліотеки Наталія Анісімова. Вже перші виступи «Берегині» показали, що колектив обрав вірний шлях діяльності – народну пісню. 
 
З великою зацікавленістю глядачі сприймали українські народні пісні: «Чорноморець-матінко», «Колись дівчина мила», «Як служив я в пана», «На городі буркун», «Посилала мене мати» та ряд інших творів, які були першим творчим доробком «Берегині». З роками гурт міцнів у творчому плані, оновлювалися сценічні костюми. Про його учасників у мікрорайоні кажуть – наші артисти. 
 
До першого складу новоствореного колективу увійшли люди, закохані у народну пісню: Надія Божко, Ганна Мартинова, Валентина Вовченко, Тамара Алдошина, Любов Каменкова, Наталія Анісімова. Пізніше до гурту приєдналися нинішній керівник гурту – Борис Притула, Антоніна та Іван Жосани.
 
Любов до пісні у Надії Божко з’явилася ще з раннього дитинства. Співала дома на родинних святах, у школі, у закладах культури. В її великій родині знали, цінували та співали чимало старовинних українських пісень. Їх Надія в своїй пам’яті закарбувала на все життя і з задоволенням ділиться ними з колективом та глядачем. У Надії Сергіївни було 15 років участі у народному ансамблі пісні і танцю «Весна», колишнього Кіровоградського міського палацу культури імені Компанійця, тож керівником «Берегині» одноголосно вирішили обрати її. Хоч і бракувало досвіду, але колектив під її орудою рік працював творчо і злагоджено.
 
– Якщо хтось думає, що бібліотека існує тільки для зберігання та видачі книг, той глибоко помиляється, – каже завідувачка бібліотеки, при якій діє творчий гурт, Наталія Анісімова. 
 
Саме вона зібрала навколо себе найактивніших та співучих читачів і організувала пісенний гурт, який вперше показав своє вміння гарно співати під час святкування 50¬річчя заснування бібліотечного закладу. Перший вдалий виступ, щирі оплески вдячних глядачів і поздоровлення, окрилили його учасників, дали стрімкий поштовх для подальшої роботи. Сьогодні мало кого в Завадівці здивує звучання пісні чи розспівування у стінах бібліотеки. Всі добре знають – це йде репетиція «Берегині» до наступного концерту. У вересні 2019 року співочому гурту вже минуло вісім років.
 
З жовтня 2012 року аматорським пісенним гуртом керує Борис Васильович Притула, заслужений діяч мистецтв України, кандидат педагогічних наук, знаний у місті та за його межами хормейстер, який усе своє життя віддає розвитку народної творчості. З приходом Бориса Васильовича у «Берегині» почався новий етап діяльності. Його учасники більш конкретно дізналися про характер та культуру виконання пісні, що таке темпоритм, ланцюгове дихання, інтонування, динаміка виконання твору та ще ряд інших «секретів», після яких у «Берегині» кардинально змінилося звучання, з’явилося три¬ та чотириголосся. 
У нового керівника був багаторічний досвід роботи на кафедрі вокально¬хорових  дисциплін та методики музичного виховання державного педагогічного інституту ім. О.С.Пушкіна (нині державний педагогічний університет ім. Володимира Винниченка), тому він і говорив музичною термінологією з учасниками гурту, що на перших порах дуже їх тішило. 
 
У «Берегині» Борис Васильович зустрів жінку  свого серця, яка стала не тільки дружиною, а й порадницею та натхненницею його творчих починань – Валентину Вовченко (Притула). Так, як поєдналися дві долі, поєдналися і їхні голоси. Вони створили сімейний дует «Лебедина вірність», якому всі раді. Виконання подружжям Притул українських пісень «Ой, п’є чумак п’є», «Качур молодий», «Ой, дівчино, чим ти полонила», ряд інших творів ніколи не залишає глядача байдужими. Сама Валентина Тимофіївна, педагог за професією, скільки пам’ятає себе, завжди співала. Якраз пісня дає їй сили долати всі життєві негаразди і лишатися такою ж щирою і доброзичливою дружиною, матір’ю, бабусею.
 
На Житомирщині – чарівному поліському співучому краї, розпочався життєвий та творчий шлях  ще однієї учасниці «Берегині» – Ганни Мартинової. Сама природа і оточення творчо обдарованих рідних та знайомих не дали їй іншого вибору, як обрати народну пісню складовою частиною її подальшого життя. Чудово співали мати Зінаїда Зінов’ївна та батько Василь Карпович, у церковному хорі співав її дядько – Филимон Карпович. Коли збиралася велика родина Ганни разом і починала співати, то вся вулиця сходилася на імпровізовані концерти.
 
З весни 2019 року в колективі співають рідна племінниця Надії Божко Антоніна та я – її чоловік. Маючи за плечима більш як двадцятирічний досвід участі у відомому в минулому ансамблі пісні і танцю «Весна», ми швидко і гармонійно увійшли в гурт уже на першій репетиції. Звучання колективу стало більш насиченим і злагодженим. Антоніна мала звідки черпати народний мелос. Вона зі знаної родини Воленків, яку не одне покоління завадівців знало і знає за свій співочий і музичний хист. Дід – Євдоким Іванович, співав і грав на своєму улюбленому інструменті – гармошці. Явдошка, як його звали в Завадівці та навколишніх селах, був постійним гостем на весіллях, проводах в армію, молодіжних гуляннях. Всіх його п’ятьох дітей та внуків доля пов’язала з музикою та піснею. Всі вони чудово володіли і володіють акордеоном та баяном, співають. 
 
А я виріс у молдавській сім’ї. З дитинства милувався молдавською та російською мелодикою, яка постійно була на слуху, народними піснями. Любов до народної творчості з часом стала для мене професією. Ансамбль пісні і танцю «Весна» став колискою нашого з Тонею кохання та тридцятирічного подружнього життя. 
Як бачимо, у всіх учасників співочого гурту «Берегиня» спільна одна риса – любов з раннього дитинства до української народної пісні. Та розповідь про неї була б не повною, якщо не згадати про акомпаніатора – Івана Володимировича Криворучка, баяніста з великим творчим досвідом, який частину свого часу і уміння віддає репетиціям і виступам колективу на громадських засадах.
 
«Берегиня» завжди бажаний гість під час проведення заходів у стінах бібліотеки на мікрорайоні Завадівка, меморіальному музеї І.К.Тобілевича (Карпенка¬Карого), у заходах, що проходять на сценічних майданчиках  міста Кропивницького під час загальноміських свят. Тож щасти тобі, «Берегине», на нові пісні, вдячного та щедрого на оплески глядача.
 
Іван Жосан, 
соліст гурту «Берегиня»   
 
 
Комментарии
Ничего не найдено.

Оставить комментарий