Правила спілкування з дітьми і дорослими з інвалідністю

30 нояб 2022 09:55 0 260 Личность
Правила спілкування з дітьми і дорослими з інвалідністю
 
ДУ «Кіровоградський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України» спільно з ЮНІСЕФ в Україні надає поради  Як правильно спілкуватися з людьми з інвалідністю? Які слова не варто вживати та про що слід пам'ятати?
 
До Міжнародного дня людини з інвалідністю ділимося підказками щодо коректного спілкування з дорослими та дітьми з інвалідністю, а також їхніми батьками.
Найперше, що варто пам'ятати щодо йменування, — принцип «людина передусім». Що він означає?
У звертанні, написанні, спілкуванні першим має бути слово «людина». 
 
Наприклад:
  •  «людина з інвалідністю» (а не «інвалід»);
  •  «дитина з синдромом Дауна» (а не «даун»);
  •  «людина з аутизмом» (а не «аутист»);
  •  «дитина, що пересувається у кріслі колісному» (а не «колясочник»).
 
 Крім того, принцип «людина перед усім» підкреслює, що інвалідність не визначає людину. Перш за все, перед вами не діагноз, а людина з різноманіттям інтересів, вподобань, власним характером.
«Людина з особливими потребами», «людина з обмеженими можливостями» донедавна вважалися прийнятними іменуваннями, тому ці терміни ще досить часто зустрічаються у комунікаціях. Проте, розуміння інвалідності і відображення його у мові змінюється і прогресує, тому краще відмовитися від цих слів.
 
 Не використовуйте зменшувально-пестливі форми та алегорії, на кшталт «аутятко», «сонячна дитина» — вони принижують гідність людини. Навіть якщо ви самі є людиною або матір'ю/батьком дитини з інвалідністю — користуйтеся принципом «людина передусім», адже і дитина, і оточення відзеркалюють ваше шанобливе ставлення.
 
 Проєкт #CПІЛЬНОСоціальніПослуги впроваджується ЮНІСЕФ та Консорціумом партнерських організацій за фінансової підтримки Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку через Німецький банк розвитку (KfW). 
 
ГО "Соціальна Синергія" Українська мережа за права дитини
Комментарии
Ничего не найдено.

Оставить комментарий