Правила спілкування з дітьми і дорослими з інвалідністю

  • 30 лист. 2022 09:55
  • 492
    • Стаття Правила спілкування з дітьми і дорослими з інвалідністю Ранкове місто. Кропивницький
     
    ДУ «Кіровоградський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України» спільно з ЮНІСЕФ в Україні надає поради  Як правильно спілкуватися з людьми з інвалідністю? Які слова не варто вживати та про що слід пам'ятати?
     
    До Міжнародного дня людини з інвалідністю ділимося підказками щодо коректного спілкування з дорослими та дітьми з інвалідністю, а також їхніми батьками.
    Найперше, що варто пам'ятати щодо йменування, — принцип «людина передусім». Що він означає?
    У звертанні, написанні, спілкуванні першим має бути слово «людина». 
     
    Наприклад:
    •  «людина з інвалідністю» (а не «інвалід»);
    •  «дитина з синдромом Дауна» (а не «даун»);
    •  «людина з аутизмом» (а не «аутист»);
    •  «дитина, що пересувається у кріслі колісному» (а не «колясочник»).
     
     Крім того, принцип «людина перед усім» підкреслює, що інвалідність не визначає людину. Перш за все, перед вами не діагноз, а людина з різноманіттям інтересів, вподобань, власним характером.
    «Людина з особливими потребами», «людина з обмеженими можливостями» донедавна вважалися прийнятними іменуваннями, тому ці терміни ще досить часто зустрічаються у комунікаціях. Проте, розуміння інвалідності і відображення його у мові змінюється і прогресує, тому краще відмовитися від цих слів.
     
     Не використовуйте зменшувально-пестливі форми та алегорії, на кшталт «аутятко», «сонячна дитина» — вони принижують гідність людини. Навіть якщо ви самі є людиною або матір'ю/батьком дитини з інвалідністю — користуйтеся принципом «людина передусім», адже і дитина, і оточення відзеркалюють ваше шанобливе ставлення.
     
     Проєкт #CПІЛЬНОСоціальніПослуги впроваджується ЮНІСЕФ та Консорціумом партнерських організацій за фінансової підтримки Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку через Німецький банк розвитку (KfW). 
     
    ГО "Соціальна Синергія" Українська мережа за права дитини