Видатному письменнику з Кіровоградщини Євгену Маланюку минає 126 років

  • 24 січ. 2023 13:59
  • 508
    • Стаття Видатному письменнику з Кіровоградщини Євгену Маланюку минає 126 років Ранкове місто. Кропивницький
     
    1 лютого народився Євген Маланюк, який увійшов в історію української культури як письменник, культуролог-енциклопедист, публіцист, літературний критик, неперевершений поет - тонкий лірик і водночас "імператор залізних строф", твори якого не можуть залишити байдужим. Також він був активним громадським діячем, учасником Української революції - сотником армії УНР,  та помітною постаттю на еміграції, сповіщає Diaspora.ua.
     
    Завжди напружено, бо завжди — проти течій.
    Завжди заслуханий: музика, самота.
    Так, без шляху, без батька, без предтечі.
    Так — навпростець — де спалює мета.
    (Біографія, 1924)
     
    Вільнолюбний й талановитий поет Євген Маланюк сформувався під мелодії українського степу. Він народився 1 лютого (20 січня) 1897 року в Новоархангельську над річкою Синюхою на Херсонщині. Закінчив Єлисаветградське реальне училище і вступив до Петербурзького політехнічного інституту.
     
    Але з початком Першої світової війни став слухачем Військової школи в Києві, після закінчення якої його направили на Південно-Західний фронт, де він і вирішив повернутися в Україну, щоб взяти участь в обороні та розбудові Української держави.
     
    О земле вічна, ти — одна на світі!
    На небі — глибочіє древня синь,
    Внизу — прозора велетенська тінь
    Від хмари, що жене південний вітер.
    (За синє море встане широчинь, Степова Еллада)
     
    Він працював у Генеральному Штабі, був ад’ютантом генерала Василя Тютюнника, командувача Наддніпрянською Армією УНР. Саме цей досвід пізніше ляже в основу поетичних та прозових творів Є.Маланюка. Зокрема його твір про подвиг героїв Крут досі вважається чи не найкращим серед праць про ті події ("Крути. Народини нового українця").
     
    Гей, де ж той гімн з іржавих сурм?
    Де марш непереможних кроків?
    Де апокаліпс тих пророків,
    Що поведуть в останній штурм?
     
    З поразкою Української революції Євген Маланюк, як сотні інших українських військовиків, опинився в таборі для інтернованих поблизу польського міста Коліша в 1920 році. Там він разом із кількома друзями (Ю. Дараган, М.Чирський, М.Грива) видавав журнал "Веселка", на сторінках якого побачили світ його перші поезії. В 1923 р. разом із М.Селегієм і М.Осикою випустив у світ невелику збірку поезій "Озимина". 
     
    Чужі: й земля, і небо тут, і люди,
    І місяця золотосрібний ріг.
    Життя давно, як божевільне, блудить
    По манівцях заплутаних доріг.
    (Під чужим небом, 1920)
     
    Пізніше Є.Маланюк перебрався до Чехословаччини, де у Подєбрадах закінчив Українську господарську академію - осередок української освіти і культури, що об'єднав найпотужніші українські інтелектуальні сили. Відтоді він долучився до суспільно-політичного життя української еміграції. Саме у міжвоєнний період з’явилися його потужні збірки поезій “Стилет і стилос” (1925), “Гербарій” (1926), “Земля й залізо” (1930), “Земна Мадонна” (1934), “Перстень Полікрата” (1939).
     
    Від римських провінцій до грецьких колоній
    Гриміли століття меча і огня,
    Здіймались до неба безсилі долоні
    І марно молили великого дня.
    (Від віку й донині, Перстень Полікарпа).
     
    Наприкінці Другої світової війни Євген Маланюк переїхав до Німеччини, а пізніше, в 1949 році, - до Нью-Йорка (США). Там вийшла його поема “П’ята симфонія” (1954), збірки “Влада” (1951), “Остання весна” (1959), “Серпень” (1964), культурологічні розвідки та літературно-критичні праці Є.Маланюка, зібрані в двох томах “Книги спостережень” (1962, 1966). Вже після його смерті побачила світ збірка “Перстень і посох” (1972).
     
    Серце поета та патріота зупинилося 16 лютого 1968 року в Нью-Йорку. У той вечір він збирався в театр... Похований поет на кладовищі в Саут-Баунд-Бруці в Нью-Джерсі, яке називають українським пантеоном.
     
    А я на полум'ї розлуки
    Назавше спалюю роки,
    І сниться степ Твій, сняться луки
    І на узгір'ях — вітряки.
    Там свист херсонського простору
    Там вітер з кришталевих хвиль!
    А тут: в вікні опустиш штору —
    І п'єш, самотній, смертний біль.
    (Під чужим небом)