Кіровоградщина: Подружжя з Розумівки стало остарбайтерами і більше ніколи не зустрілося

  • Стаття Кіровоградщина: Подружжя з Розумівки стало остарбайтерами і більше ніколи не зустрілося Ранкове місто. Кропивницький
 
81 рік тому, 18 січня 1942 року, з окупованої України до нацистської Німеччини вирушив перший ешелон з примусовими робітниками та робітницями, так званими "остарбайтерами", нагадали в КУ "Олександрівський краєзнавчий музей"філія "Музей історії села Розумівка". Хочемо розповісти про наше нове придбання на онлайн-аукціоні — архів "остарбайтерських" листів та інших документів 1940-х років.
 
Авторами листів були примусові робітники і робітниці з села Цикова на Хмельниччині: Фанас Жовтонога, Ольга Пастух, Антоніна Новицька, але найбільше — Ганна Пастух. Вона народилася у 1922 році в Циковій. Звідти її вивезли на примусові роботи. З 8 липня 1942 року по 29 березня 1945 року працювала на фабриці з виготовлення скла і дзеркал у місті Гельзенкірхен, земля Північний Рейн-Вестфалія. Жила у невеликому таборі при фабриці. Після завершення Другої світової війни змогла повернутися додому.
 
Незадовго до цього вона вийшла заміж за примусового робітника Миколу Бурлаку. Він народився у 1923 році в селі Розумівка на Кіровоградщині, звідки його вивезли на примусові роботи. З 8 липня по 21 серпня 1943 року працював на вугільній шахті "Віктор-Ікерн" у місті Кастроп-Рауксель, з 24 серпня 1943 року по 30 березня 1945 — на шахті "Вікторія" у Люнені. Це неподалік від місця, де перебувала Ганна. Після завершення Другої світової війни Миколу мобілізували до робочого батальйону і відправили на Урал, додому зміг повернутися лише у 1947 році. Він помер у рідному селі в 1978 році.
 
Микола з Ганною так більше ніколи й не зустрілися, проте збереглося їхнє листування упродовж 1946-1947 років.