Жити по–європейськи. Куди кропивничанам дівати ртутні лампи?

  • 21 серп. 2017 09:04
  • 3048
    • Новина Жити по–європейськи. Куди кропивничанам дівати ртутні лампи? Ранкове місто. Кропивницький
            
    Що роблять містяни з використаними ртутними лампами чи спіральними лампами–«економками»? Дехто накопичує їх вдома, допоки вистачає терпіння, хтось здає їх на переробку, як того вимагає закон, а є люди, котрі викидають небезпечне сміття першого класу до смітника разом з хатніми відходами, або вивозять їх масово в лісові масиви. 
     
    Є також і категорія “людей–європейців”. Вони розуміють, що такий вид відходів небезпечний, та шукають, як можна їх позбутися законним шляхом. Таких шляхом пішла і кропивничанка Олена Смотренко. Аби здати відпрацьовану лампу до спеціалізованої фірми, їй довелося оббити пороги магазинів, перш ніж дійти до мети.
    Ось її розповідь про походеньки, опублікована на сторінці у Фейсбук.
    “Как я пыталась жить по–европейски... Вчера у меня перегорела лампочка в ванной. Не обычная, а экономка. Такая, из разных трубочек состоит, в них там пары ртути обитают. В связи с чем их нельзя выбрасывать как обычный бытовой мусор, а требуется сдавать в утилизацию.
    Сказано–сделано! Утром я пошла в магазин за новой лампочкой, в надежде там же сдать старую.
    Ан нет! Магазин не принимает, нужно идти в специальную организацию, «Экоцентр» на Тимирязева, 59.  Пардон, Тараса Карпы. Прихожу. Нахожу ту самую заветную дверь. Там меня встретили две милые женщины. На мой вопрос «Можно ли сдать лампочку?» получаю довольно странный ответ «А вы кто?» Тут уже удивляюсь я — как бы им поточнее объяснить, кто я? Мне подсказывают  – физлицо или юр? Объясняю — я просто человек. С лампочкой. И тут выясняется главное! Что услуга по утилизации лампочек платная, и стоит аж целых 6,90 грн.!
    Естественно, денег у меня с собой нет, всё потрачено на покупку новых лампочек. И ушла я с лампочкой в глубоком замешательстве”.
    Щоб більш глибоко вивчити питання утилізації ртутних ламп, ми звернулися до підприємства, клієнткою якого була Олена. В детальному коментарі працівники фірми “Екоцентр” нам відмовили. Повідомили лише, що протягом цього року в порівнянні з підприємствами до них з метою утилізації ламп звернулися близько одного відсотка містян. Також в головному офісі підприємства зазначили, що утилізація ртутної лампи різного типу коштує 6,90 грн. 
    Головний спеціаліст ГУ Держпродспоживслужби в Кіровоградській області Наталія Сиволап повідомила, що викидання цих відходів небезпечно не лише для навколишнього середовища, а також і для людей. Можливі навіть і летальні випадки. 
    — При викиданні таких ламп в екосистеми ртуть може накопичуватись у землі, — каже вона. — Якщо потрапляє у воду, то небезпечний метал в собі переносять риби. В організм людини він потрапляє вже після її споживання та накопичується. В результаті може викликати хронічне отруєння організму людини — меркуріолізм. Внаслідок цієї хвороби в першу чергу вражаються зуби та ясна. Також хвороба супроводжується в’ялістю та сонливістю, головними болями та запамороченням. Виявити цей діагноз можливо лише за спеціальними аналізами з виявлення ртуті в організмі. Летальні випадки можливі після відмови нирок внаслідок ртуті в організмі.
    На щастя, у Кропивницькому випадки викидання небезпечного сміття в екосистеми не фіксувалося. Начальник спецінспекції Андрій Максюта запевнив, що у разі виявлення таких випадків залучають поліцію, екологів та рятувальників. 
    — Останнього року спецінспекція не фіксувала випадки викидання ртутних ламп містянами, — каже він. — У такому випадку спеціалісти спецінспекції складають на порушника протокол за викидання сміття у невстановленому місті. Людина сплачує штраф в сумі від 340 до 1360 гривень. Також на місце буде викликана екологічна інспекція, яка встановлюватиме рівень шкоди навколишньому середовищу. Штрафи для порушників від цієї служби можуть бути чималі. Іноді сягають навіть 10 тис. грн.
    На сьогодні в обласному центрі вже є звичними коробки в супермаркетах для викидання відпрацьованих батарейок. Пізніше магазин витрачає власні кошти, щоб ці батарейки утилізувати. З лампами ми такої турботи про екологію знайшли хіба що у столиці. 
    В Києві, аби посприяти збереженню довкілля, організація з охорони навколишнього середовища,  “Екологічні інвестиції” проводила 11 серпня акцію “Здай лампу на утилізацію”. Охочі могли здати відходи в офісі цієї організації. Оскільки процес утилізації досить затратний, то взамін вони просили вторсировину. Скажімо, хочете здати одну лампочку (щоб її потім утилізували),  потрібно здати один кілограм макулатури або сплатити 4 гривні 20 копійок. Хочете здати відпрацьовані батарейки  — треба заплатити 24 гривні за кілограм. Якщо це лише кілька штук, до 1 кілограма, — їх можна здатибезкоштовно.
    Окрім лампочок там приймали і батарейки, термометри, дрібну електроніку, оргтехніку та ліки з домашніх аптечок, у яких вийшов термін придатності.
    Цікаво було б запровадити подібний досвід і у Кропивницькому. Хто візьметься? 
     
    Дмитро Семенюк