Лише за шість місяців цього року вдалося провести 257 трансплантацій

  • 9 серп. 2023 17:00
  • 225
    • Новина Лише за шість місяців цього року вдалося провести 257 трансплантацій Ранкове місто. Кропивницький

    Лише за шість місяців цього року вдалося провести 257 трансплантацій. Це майже 70 % від кількості трансплантаційних втручань, які були виконані протягом минулого року, і понад 80 % – порівняно з 2021 роком

    Формування культури донорства в Україні є одним з ключових факторів прогресу в сфері трансплантації – Віктор Ляшко На цьому наголосив міністр охорони здоров’я України під час пресконференції «Життя продовжується», присвяченій першій в Україні трансплантації серця дитині від дитини. Перша в Україні трансплантація серця дитині від дитини відбулася в ніч з 9 на 10 липня 2023 року в Інституті серця МОЗ України.

    Нове серце отримала 6-річна Соломійка, яка за півтора року до цього перенесла звичайну вірусну інфекцію, однак, як наслідок, отримала важке ускладнення на серце. Донором для неї став 4-річний Юра, якому лікарі констатували смерть мозку, причина – крововилив в мозок через аневризму.

    В день виписки до Соломійки також доєдналася і Юліана, 17 років, яка перенесла трансплантацію серця на день раніше Соломійки у Львові, що стало можливим завдяки плідній співпраці колег Інституту серця та Першого медичного об’єднання Львова.

    «Навіть в умовах повномасштабної війни ми робимо все можливе для того, щоб такий високотехнологічний вид медичної допомоги – трансплантація – розвивався. Лише за шість місяців цього року вдалося провести 257 трансплантацій. Це майже 70 % від кількості трансплантаційних втручань, які були виконані протягом минулого року, і понад 80 % – порівняно з 2021 роком. Фактично це означає, що кожного дня два або три пацієнти отримують допомогу методом трансплантації. Ця динаміка є свідченням того, що вона стає все доступнішою для українців. Однак, для реального прогресу в цій сфері, не менш важливим за створення сприятливих умов є розвиток культури донорства. Сьогодні я хочу подякувати батькам Юри, які попри тяжку втрату, продемонстрували нам всім приклад того, як навіть у найтемніші часи можна робити добрі справи – врятовано життя трьох діток», – зазначив Віктор Ляшко.

    Окрім безпосередньо кількості проведених трансплантацій, позитивну тенденцію продовжує демонструвати й відсоток трансплантацій від померлого донора – на цей момент він становить понад 62 % від загальної кількості. Ця динаміка пов’язана, зокрема, і з тим, що до переліку закладів, здатних проводити діагностику смерті мозку, додались ще 15.

    Щороку в Україні близько 5 000 людей потребують пересадки органів. Для них ця операція – єдиний шанс на життя.

    Зі свого боку держава продовжує працювати над створенням сприятливих умов для розвитку галузі. Йдеться про збільшення кількості лікарень, що діагностують смерть мозку, розвиток бази донорів та створення нових центрів трансплантації.

    Всі операції з трансплантації – безоплатні для пацієнтів. Фінансування відбувалося та відбувається державним коштом в рамках пілотного проєкту МОЗ із трансплантації. З січня 2024 пересадка органів оплачуватиметься Національною службою здоров’я в рамках Програми медичних гарантій.

    Міністерство охорони здоров'я України