Кропивницький: У пошуках альтернативи субсидіям

  • 18 лист. 2016 17:25
  • 1406
    • Новина Кропивницький: У пошуках альтернативи субсидіям Ранкове місто. Кропивницький
    У попередніх матеріалах ми розглянули субсидії та енергоефективні заходи в контексті їхнього поточного співіснування, але більшість мешканців як приватних осель, так і багатоповерхівок чудово розуміє, що енергонезалежність власного помешкання — більша гарантія економії, ніж субсидійна допомога. Тож у завершальній частині мова піде про практичні кроки до енергонезалежності окремо взятих поселень.
     
    У кінці жовтня представники інформаційної кампанії «Сильніші разом!» організували в Олександрії зустріч з посадовцями органів виконавчої влади та місцевого самоврядування для спільної розробки й впровадження енергоефективних заходів. У круглому столі «Можливості для енергоефективності в місті Олександрія» взяли участь експерт представництва ЄС в Україні Сергій Ладний, представник Держагентства з енергоефективності та енергозбереження Костянтин Гур, аналітик житлово–комунальних та енергетичних програм Юлія Чеберяк та керівник ІК «Сильніші разом!» Любов Акуленко.
     
    Що радили гості?
     
    Ключовим меседжем Костянтина Гура став розгляд питання енергетичної незалежності як складової національної безпеки України:
    — За 2013–15 роки населення, теплогенеруючі підприємства та бюджетні організації зменшили споживання газу приблизно на 30% або 7,2 мільярди кубометрів. Окрім того, вже розроблено та ухвалено Національний план дій з відновлюваної енергетики на період до 2020 року та відповідний план дій з енергоефективності на аналогічний період. Планами передбачено досягнення у 2020 році національної мети енергозбереження у розмірі 9%, що становить 6,5 мільонів тон нафтового еквіваленту.
    Любов Акуленко наголосила, що цьогорічного опалювального сезону Україна вперше в історії увійде в зону ринкових тарифів для населення.
    Незважаючи на те, що майже половина населення зможе претендувати на отримання житлово–комунальних субсидій, перед іншими постане питання, яким чином можна зменшити розмір плати за житлово–комунальні послуги. Виникає виклик перед місцевими органами влади, які інструменти для підвищення енергоефективності будівель можуть бути запропоновані людям.
    В свою чергу, координатор роботи з медіа Офісу віце–прем’єра з евроінтеграції Андрій Климчук зазначив, що енергозбереження — це  величезний капітал прояву іншої свідомості:
    — Відповідальне ставлення до ресурсів творить відповідальну родину, громаду, державу. Банально, але Європа починається там, де сусіди зачиняють в холодну пору вікна й двері у під’їздах. Це прояв іншого мислення.
     
    А що у нас?
     
    Проте у відповідь місцева влада в особах заступника міського голови Олександрії Геннадія Лоцмана та начальника відділу містобудування, архітектури, будівництва та ЖКГ Олександрійської РДА Юрія Kасьяненка констатувала, що у більшості випадків населення не має уявлення, що і як треба робити, навіщо створювати ОСББ. Зокрема, за словами Касьяненка, у районі 63 багатоповерхівки і майже 6 тисяч приватних садиб. То навіщо «приватникам» ОСББ?
    Геннадій Лоцман розповів про дію програми децентра-лізації теплопостачання ще з 2008 року, яка передбачає модернізацію котелень та встановлення міні–котелень у закладах освіти та охорони здоров’я. Проте питання модернізації житлового сектору, на жаль, залишається справою самих мешканців.
     
    Ні кроку назад!
     
    Акуленко знову наголосила про важливість підтримки активних громадян, які мають бажання створити ОСББ — як демонстрацію спроможності спільно з державою зробити своє життя економним та комфортним. Але здалося, що вони з Юрієм Касьяненком одне одного не почули.
    Як було зазначено у попередній публікації, повний комплект модернізації будинку вимагає чималих коштів. Звісно, все одночасно зробити не в змозі навіть найуспішніше ОСББ. Але починати з чогось стовідсотково треба.
    Цікавий рецепт модернізації приватного будинку автор знайшов у жовтневому випуску журналу «Приватный дом». Як відомо, раціонально мислячий власник приватного будинку спочатку міркує про збереження тепла, а вже потім про обігрів того чи іншого приміщення. Постійне зростання тарифів змушує напружити мозок для отримання більшого комфорту при менших витратах.
     
    Ваша оселя
     
    Отже, першим кроком стає перепланування власного будинку. Так, це вимагатиме матеріальних витрат та часткового тимчасового дискомфорту, але це дійсно треба. Всі приміщення поділяються на три групи — денна (вітальня, їдальня та кабінет), нічна (спальня, дитяча та гостьова) та господарчо–побутова (кухня, санвузол, котельня та підсобні приміщення). Ближче до входу розміщується перша група приміщень, спальню та дитячу бажано розмістити в глибині (ідеально — з південного або західного боку). По можливості у вітальні будується додатковий тамбур.
    Ззовні варто перевірити ефективність озеленення. Ідеально, якщо більша частина рослинності прикриватиме будинок з боку переважаючого напрямку вітру. З південного боку дерева повинні висаджуватись не ближче 5 метрів — адже в такому випадку сонячні промені навіть взимку будуть додатковим обігрівом.
    Для запобігання втрати тепла стіну за радіаторами слід ізолювати пінополістиролом з алюмінієвою фольгою з зовнішнього боку. Меблі слід пересунути від радіатора мінімум на один метр, а сам радіатор не варто розміщувати в нішах або декорувати панелями.
    Наступний крок — заміна або ремонт гумового ущільнювача вікон. Найпростіший шлях подовження життя ущільнювача — обприскування його автомобільним аерозолем для більшої еластичності. Крім цього, сучасні металопластикові вікна мають так званий «зимовий» режим роботи. Рекомендується заміна простого вікна на дво — чи трикамерне. Наклеювання на вікно енергозберігаючої плівки навряд чи допоможе належним чином.  
    Грамотне провітрювання приміщень теж грає неабияку роль. В ідеалі у будинку має бути рекуператор, який регулює передачу тепла у різні пори року. Але він і коштує близько 4–10 тисяч гривень і вимагає додаткового обладнання вентиляційних каналів. Інший прилад, що дає певну економію,  — термостат, який знижує температуру вночі у приміщеннях, що не використовуються. Але щовечірній обхід кожного прилада  інколи втомлює, тому пропонується монтаж програмованих термоклапанів, які мають денний та нічний режими роботи. Ще варіант — поступове зниження температури у приміщеннях до 17–19 градусів у спальнях,18–20 градусів на кухні та вітальні. Вищу — 21–23 градуси  — варто тримати лише у ванній та дитячій.
    Руки й посуд рекомендується мити у прохолодній воді — приблизно 20 градусів. При потребі вона підігрівається максимум до 60 градусів. На економну витрату води також впливають душ замість ванни, вимкнення води під час намилювання рук та чищення зубів, використання посудомийної машини, монтаж зливного бачка з кнопкою економного змиву (3 літри замість 6–и). Якщо міняти бачок не хочеться, пропонується опустити в нього заповнену водою та закриту дволітрову пляшку.
    Економія електроенергії полягає як у зменшенні часу її використання, так і у виборі відповідного типу приладів. Якщо телевізор працює в режимі торшера — то кому претензії за рахунок? Сучасні прилади варто підбирати за класами  — літери та плюси, наприклад, А++ чи ААА. Звісно, економічніша техніка й коштує дорожче. Але купівля більш новітнього холодильника вже призведе до суттєвої економії.
    Одним з важливих кроків є встановлення твердопаливного котла. Особливо це стосується тих будинків, які вимагають газифікації з нуля (як відомо, майже половина нашої області саме такою й є). Газове опалення можна зробити резервним. Найбільш ефективним нині є твердопаливний котел тривалого горіння, що працює на різних видах палива (дрова, брикети, вугілля, пелети).Бажаючі мати кондиціонер теж мають звернути увагу на його клас (див. вище). Якщо у звичайному апараті тепло з приміщення зникає разом з відпрацьованим повітрям, то  більш сучасні моделі працюють за принципом теплового насоса. Найефективнішим є кондиціонер з функцією нагріву повітря — на кожний кіловат споживаної електроенергії він дає 3–4 кіловати тепла.
    На якість освітлення також впливають і віконні штори. Темні штори краще використовувати у спальнях — в інших випадках рекомендуються світлі кольори. Проте в усіх випадках вдень їх треба розсувати, частіше мити вікна. Світлі шпалери або фарбування теж покращують освітлення. І, звісно, зонування освітлення з використанням енергозберігаючих ламп є найефективнішим шляхом на сьогодні. І, наостанок, вимикання світла при виході з приміщень теж дає суттєвий відсоток економії. Так звані «економлювачі енергії», як з’ясувалось, є простим шахрайством. В кращому випадку вони дають невелику перeнапругу в мережі, в гіршому — вихід з ладу холодильника або пральної машини.
    Фінальним кроком є спланування повного ремонту будинку та отримання компенсації. Існують навіть гранти в цій сфері — на сайті www.ienergy.org.ua. Але для початку все ж доведеться взяти кредит. Інша особливість — виплати гранта по раніше проведених роботах не передбачені. Всі інші умови — на вищевказаному сайті.
    Аналогічний ремонт у квартирі матиме свої особливості — як менший обсяг (у типовій квартирі), так і конструктивні особливості (небезпека демонтажу несучих стін). Але у загальному підсумку очікуваний ефект отримається. І хоча навіть в цьому випадку субсидіями дехто і користуватиметься, їхній відсоток буде значно меншим. Висновки, панове, робіть самі.
    Віктор Сергєєв для "Первой городской"