Яна Ковальова: У соціальній сфері ти працюєш з реальними долями людей

  • 24 лип. 2017 09:10
  • 2135
    • Новина Яна Ковальова: У соціальній сфері ти працюєш з реальними долями людей Ранкове місто. Кропивницький
    Яна Ковальова: Коли ти працюєш у соціальній сфері,  ти працюєш з реальними долями людей, а не з папірцями.
     
    У Кропивницькому функціонує  Кіровоградський обласний центр соціально–психологічної допомоги, у якому можуть отримати допомогу ті, хто її вкрай потребує. 
     
    Про місію соціального закладу, умови перебування, активність клієнтів та інше спілкуємося із його директором Яною Ковальовою.
    — Ви два роки працюєте у соціальній сфері. Чому вирішили обрати саме цей шлях, оскільки до цього були посадовцем?
    — 14 липня 2015 року я вперше переступила поріг Кіровоградського обласного центру соціально–психологічної допомоги у якості директора. Працюючи на різних посадах у Кіровоградській райдержадміністрації, я завжди цікавилась роботою саме соціальних служб. На апаратних нарадах керівники цих структур завжди доповідали про виїзди, допомогу, а інколи розповідали історії, які брали за душу. Тоді я розуміла: коли ти працюєш у соціальній сфері, ти працюєш з людьми, з реальними долями людей, а не з папірцями.
    — Які труднощі виникали?
    — Спочатку було важко морально. Коли вивчаєш складну життєву ситуацію людини і волосся стає дибки. Але я всіляко намагалася взяти себе у руки і, як могла, більше докласти зусиль для вирішення складної ситуації людини, яка звернулась до закладу. Тому що термін перебування в центрі обмежується 90 днями.
    — Що ви запровадили нового у роботі закладу? Що змінилося?
    — Насамперед я зорієнтувала спеціалістів центру на більш детальне вирішення ситуації, що склалася в людини, яка звертається за допомогою. Адже більшість осіб, які зверталися до центру, не планували змінити своє життя, а хотіли використати можливість безкоштовного проживання та харчування. У таких випадках я, відмовляючи, казала, що ми — не гуртожиток і не центр для безхатченків. Також я змінила штатний розпис, час роботи спеціалістів і сам підхід до надання послуг та відстеження якості їх надання. Я почала орієнтувати спеціалістів щодо залучення клієнтів до різних соціальних проектів, які проходять в нашому місті.
    Крім послуг, які чітко прописані положенням про Кіровоградський обласний центр соціально–психологічної допомоги, спеціалісти центру залучають клієнтів і до активної громадської позиції. 
    Наші постійні партнери — майстри  Центру перукарів Кіровоградщини —  періодично  влаштовують «День краси» для наших клієнтів. Ми уклали угоду про співпрацю. Послугами перукарів та майстрів манікюру користуються як жінки, так і чоловіки, котрі тимчасово проживають у нас. Щоразу після цих заходів ми бачимо перед собою красивих жінок і чоловіків, повних подяки і щирості, для яких цей подарунок був дійсно важливий. 
    У вересні минулого року, в рамках проекту «Food School», Ірина Іванова та Галина Артеменко провели майстер–клас, під час якого клієнти своїми руками готували смачні страви. Вони отримали неоцінений досвід і море позитивних емоцій, можливість по–жіночому ділитися досвідом, спілкуючись у колі господинь. Разом ми працювали майже три години, протягом яких кожен приготував для себе по чотири міні–пироги із трьох різних тістечок.
    Колектив центру невеликий. Всі вони з розумінням ставляться до тих чи інших проблем, які виникають на робочому місці, ми всі разом вирішуємо їх, і якби не їхні підтримка, розуміння, навички і майстерність, невідомо, якби складалися між клієнтом центру і працівником робочі стосунки. Показником є позитивні відгуки про нашу роботу, ставлення до клієнтів центру та нашу участь у їхньому житті. Загалом, вони молодці.
    — Які проекти ви реалізували?
    — Найбільший проект — це обладнання і відкриття спортивного  майданчика вартістю понад 16 тис.грн. Його встановили в рамках програми «Активні громадяни». Ще на початку моєї роботи в центрі клієнти скаржилися, що коли вони займалися спортом на майданчиках, розташованих на прибудинкових територіях поряд із нашим закладом, місцеві жителі часто висловлювали своє невдоволення. Коли ми відкрили свій спортивний майданчик, ситуація змінилася: тепер місцеві жителі ходять до нас займатися спортом. Та я вважаю, що при спільному занятті спортом з місцевими  мешканцями наші клієнти проходять і соціальну адаптацію.
    — Чи пригадуєте першого клієнта, які в нього були труднощі?
    — Так, звичайно. Це був хлопчина, якого до нашого закладу направив міський центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді. Напередодні він просидів дві доби перед міською радою. Хлопчина  дуже емоційний і часто намагався бути справедливим «по–своєму». Протягом перебування в закладі він отримав комплекс послуг, ми допомогли йому оформити групу інвалідності. Потім за допомогою районного центру соціальних служб для сім’ї дітей та молоді влаштували його жити до жінки, якій потрібна була постійна допомога по дому. Та, зважаючи на характер цього хлопця, він прожив там лише рік. Нині він проживає в місті Миколаїв у фермера та допомагає йому по господарству.
    — За час вашої роботи які історії клієнтів вам найбільше запам’яталися? 
    — Найбільш запам’яталась історія з хлопцем зі статусом внутрішньо переміщеної особи. Я ходила з ним по інстанціях майже за руку і допомогла йому оформити всі документи за допомоги Валентини Кулачко. Йому виділили місце для проживання в гуртожитку. А буквально через місяць він дуже змінився — все йому стало не так, послуги надавались не так, спеціалісти не такі. Від нього було дві скарги на гарячу лінію голови облдержадміністрації. А потім він влаштував бійку у закладі, за що його було відраховано. Історія цим не закінчилася — я майже рік отримувала погрозливі смс–повідомлення, тож довелося писати заяви в міліцію.
    — Розкажіть про заклад — де він розташований, яку допомогу надає.
    — Кіровоградський обласний центр соціально–психологічної допомоги надає цілий комплекс послуг, які клієнт може отримати будь–яким зручним йому способом, відповідно до потреб кожної окремої людини, яка звернулась. Одним із першочергових напрямів роботи наших спеціалістів є вивчення ситуації, в якій опинився клієнт, та його потреб. Одразу після звернення спеціалісти центру проводять оцінку потреб осіб, разом складають індивідуальний план заходів щодо усунення складних життєвих обставин з установленням строку його виконання. 
    Зауважу, що наш заклад надає допомогу в умовах цілодобового стаціонару, а також тимчасовий притулок особам, які опинилися у складних життєвих обставинах, у разі відсутності у зазначених осіб засобів до існування. До того ж, забезпечує їх харчуванням. 
    Клієнти отримують соціальні послуги шляхом консультування по телефону, а також в умовах денного стаціонару без забезпечення тимчасовим притулком і харчуванням.
    У центрі надають консультації з питань застосування норм законодавства, допомогу в оформлені та відновленні документів, забезпечують захист та реалізацію прав молоді та сімей, зокрема шляхом представлення їх інтересів перед третіми особами. Також надаємо психологічну допомогу, першу невідкладну допомогу у разі нещасного випадку, сприяємо працевлаштуванню, влаштуванню на навчання. 
    За зверненнями клієнтів ми надаємо інформацію про графік роботи структурних підрозділів органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій різних форм власності, взаємодіємо з ними при розв’язанні проблем осіб, які звернулися до нас. Також ми маємо право порушувати перед відповідними органами клопотання про застосування передбачених законодавством санкцій до фізичних та юридичних осіб у разі недотримання ними законодавства стосовно захисту прав, свобод та законних інтересів осіб, що тимчасово проживають у Центрі.
    Центр соціально–психологічної допомоги розташований за адресою: вулиця Короленка, будинок 50. Наш телефон: 27–42–36. У мережі фейсбук є сторінка центру, де всі охочі можуть залишити своє звернення та отримати консультацію.
    — Які умови перебування у закладі? Чи може одна людина кілька разів перебувати в ньому? 
    — У центрі одночасно мають можливість отримувати послуги в режимі цілодобового стаціонару 12 осіб. Максимальний термін перебування осіб в умовах цілодобового стаціонару 90 діб.
    На денному стаціонарі отримують послуги всі, хто звернувся, їхня кількість не обмежується. Також ми надамо послуги в телефонному режимі.
    До нас можуть звертатися жителі всієї Кіровоградської області. Існують певні вимоги при оформлені на цілодобовий стаціонар. Для цього із собою слід мати направлення від органів місцевого самоврядування або органів виконавчої влади, довідки про медогляд. Відзначу, що до центру не приймаються особи: 
    які перебувають у стані алкогольного або наркотичного сп’яніння; 
    з симптомами хвороби в гострому періоді або в періоді загострення хронічних захворювань; 
    психічної хворі; 
    що потребують постійного стороннього догляду і не в змозі самостійно себе обслуговувати.
    — Яка допомога потрібна вашому закладу і клієнтам? 
    — Центр фінансується з обласного бюджету. Всім необхідним ми забезпечені на 100%. Але ніколи не відмовляємося від будь–якої допомоги. 
    — Які фахівці у закладі працюють із клієнтами?
    Клієнтам центру надають послуги психолог, педагог соціальний, юрисконсульт і сестра медична. Усі послуги спеціалістами центру надаються безкоштовно. 
    Всі спеціалісти мають відповідну кваліфікацію та багаторічний досвід роботи в соціальній сфері.
    — Чи змінилися ваші цінностіі відколи ви працюєте у соціальній сфері?
    — Істина, яка вже стала девізом: у будь–яких ситуаціях, за будь–яких обставин потрібно залишатися людиною по відношенню до всіх. При цьому зуміти дійсно донести оте найкраще, що є в нашій душі, і робити свою справу — сумлінно, чесно і порядно.
    — Що для вас важливе і як любите проводите вільний час?
    — Найважливіше в моєму житті — це моя родина. Моя гордість — моя донечка Надін. Свій вільний від роботи час я проводжу саме в родинному колі та люблю подорожувати.
    — Яким гаслом керуєтеся в житті?
    — Я думаю, в мене є гасло на кожен день. Але головне — те, що у мене є дві руки: одна, щоб допомагати собі, інша, щоб допомагати іншим.
     
    Вікторія Семененко