Як вберегтися від раку шийки матки

  • 5 лют. 2016 02:57
  • 1238
    • Новина Як вберегтися від раку шийки матки Ранкове місто. Кропивницький

     

    Рак шийки матки — друге за поширеністю ракове захворювання у жінок після раку грудей. Ця злоякісна пухлина розвивається зі слизової вистилки шийки матки в районі переходу піхвового епітелію в шийковий. У світі щороку виявляють близько п›ятиста тисяч нових випадків раку шийки матки, причому у переважної більшої пацієнток дане злоякісне новоутворення, через дуже швидкі темпи зростання і в зв›язку з несвоєчасною діагностикою, виявляється вже на пізній стадії.

    Рак шийки матки — причини розвитку 

    Серед причин розвитку даного злоякісного новоутворення велику роль вiдiграє ВПЛ (вірус папіломи людини), а якщо бути точніше, то його 16 і 18 типів. Вірус, перебуваючи досить тривалий час в клітинах шийки матки, призводить до мутаційних змін, які і є однією з основних причин появи ракових клітин. Удвічі частіше за інших на рак шийки матки хворіють жінки, що палять. Грунтуючись на результатах досліджень, було доведено, що жінки, які викурюють в день більше пачки сигарет, захворюють в п’ять разів частіше.

    Раннi пологи та раннiй початок статевого життя. Багато пологів та часте переривання вагiтностi, що призводить до травмування шийки матки.

     ВІЛ (вірус імунодефіциту людини) послаблює імунний захист жіночого організму, внаслідок чого жінка стає більш сприйнятливою до ВПЛ. Тим самим збільшується ризик розвитку даної злоякісної пухлини.

     Часто зустрічається інфекція, що вражає жіночу репродуктивну систему, — хламідійна інфекція, яка поширюється статевим шляхом.

    Якi симптоми можуть свiдчити про рак шийки матки:

     — наявність незначних (мажучі) або рясних (іноді справжні кровотечі) кров’янистих виділень із статевих шляхів, які часто виникають після статевого контакту. Можливий прояв у вигляді ациклічних виділень, а також на фоні менопаузи. Виділення на пізніх стадіях набувають досить неприємного запаху, що пов’язано з руйнуванням пухлини.

     — больові відчуття у нижніх відділах живота. Виникають при запущених формах раку унаслідок приєднання інфекції або проростання пухлини в інші тазові структури або органи. Або ж больові відчуття можуть просто супроводжувати кров’янисті виділення.

     — при прогресуванні захворювання, а також у важких і запущених випадках можуть спостерігатися набряки зовнішніх статевих органів і кінцівок. Це відбувається внаслідок метастазування у найближчі тазові лімфатичні вузли, що призводить до блокування ними великих судин, що відводять кров від нижніх кінцівок.

     — Спостерігається порушення функціонування сечового міхура та кишечника. Це відбувається внаслідок проростання пухлиною даних органів — утворюються свищі (неіснуючі в нормі отвори між органами).

     — Спостерігається затримка сечі, яка розвивається внаслідок здавлення сечоводів метастатичними лімфатичними вузлами, з наступним вимкненням нирок з роботи і розвитком гідронефрозу. Надалі через отруєння організму відпрацьованими продуктами розвивається уремія, а у випадку повної відсутності сечі — анурія. Крім цього, дані зміни часто призводять до того, що хворі гинуть від важких інфекційних ускладнень, що розвилися внаслідок проникнення гнійної інфекції в сечовивідних шляхах.

    Рак шийки матки — діагностика

    Діагностика даного захворювання починається з огляду, цитологічного дослідження мазків по Паппаниколау, УЗД черевної порожнини, інтравагінального УЗД і кольпокопії (дозволяє детально досліджувати поверхню шийки матки). У разі виявлення підозрілої ділянки показане проведення біопсії для подальшого гістологічного дослідження. З упевненістю судити про наявність у жінки раку або передпухлинного стану дозволяє виключно біопсія. Для більш точного розпізнавання поширення процесу можливе проведення МРТ і комп’ютерної томографії. Якщо у пацієнтки були виявлені підозрілі зміни в клітинах шийки матки, можливе проведення радiохвильової хiрургii. На ранніх стадіях ці методи практично завжди дозволяють усунути передпухлиннi захворювання і тим самим запобігти появі раку шийки матки.

    Але найголовнiше — це попередити виникнення цієї страшної недуги, нiж лiкувати її на запущених стадіях. На сьогоднішній день в свiтi широко застосовується вакцина проти раку шийки матки.

    Профілактика розвитку раку шийки матки зводиться до запобігання захворювання вірусом папіломи людини.

    Є два шляхи вирішення цієї проблеми:

    • запобігти зараженню;

    • зменшити ймовірність захворювання при зараженні за допомогою щеплення.

    Запобігти зараженню вірусом при цнотливому способі життя нескладно. Один статевий партнер, початок статевого життя в зрілому віці, використання презервативів до обстеження партнера. Ці заходи достатні і цілком обгрунтовані, тому що ймовірність захворювання вірусом папіломи людини підвищується при:

    • ранньому початку статевого життя;

    • частій зміні статевих партнерів.

    Зараження відбувається через статевий контакт, тобто в парі, де обидва партнери є першими і єдиними один для одного, захворювання неможливе.

    Щеплення від ВПЛ

    Щеплення від вірусу папіломи людини відноситься до захворювань первинної профілактики. Щеплення було розроблене в 2005 році, тобто досвід його використання на сьогоднішній день менше 10 років. Проте розробники визнають, що на даному етапі щеплення ефективне не проти всіх штамів вірусів. Є два варіанти вакцини: чотиривалентне і двовалентне.

    Щеплення виробляє імунну реакцію на чотири типи ВПЛ (6,11,16,18), друга вакцина захищає від двох типів (16,18), які і володіють онкогенною активністю.

    ВООЗ рекомендує вперше вводити щеплення від ВПЛ в 10 — 12 років, тобто саме перед початком статевого життя. Можливе додаткове щеплення, починаючи з 16 років, але тільки для тих, хто не заражений інфекцією.

    Виробники переконані, що рання вакцинація забезпечує гарну імунну відповідь і ефективний захист здоров’я в майбутньому.

    Схема вакцинації:

    — гардаксіл вводиться тричі за схемою 0 — 2 — 6.

    — церварикс вводиться теж три рази, але за іншою схемою: 0 — 1 — 6.

    Іноді вакцинацію можна провести у стислі терміни, з меншою перервою між щепленнями.

    У будь–якому випадку перед вакцинацією слід провести ретельне обстеження організму: перевірити, чи є інфікування вірусом, і з’ясувати стан імунної системи жінки.

    Інформування підлітків про небезпеку незахищеного сексу і про бар’єрну контрацепцію досі дискутуються в країні серед педагогів і медичних працівників. Досвід західних країн вказує на зменшення віку початку статевого життя після введення таких уроків у шкільну освіту.

    Профілактика розвитку раку шийки матки — найважливіший напрям медицини. Досвід країн і регіонів, де регулярно проводяться профілактичні заходи, показує, що домогтися зменшення смертності від раку шийки матки реально. Захворюваність знижується не так швидко, але це пов’язано з тим, що онкологічні зміни виявляються на все більш ранньому етапі, коли лікування не тільки можливе і ефективне, але й малотравматичне.

    Якісна профілактика раку шийки матки значно підвищує рівень виживання при цьому захворюванні. Зараз вона становить близько 90%. При цьому в разі виявлення захворювання на ранній стадії можливе лікування із збереженням органу і навіть вагітності у подальшому.

    Пiдготувала Тетяна Бабкова, лiкар диспансерно–поліклінічного відділення,кабінету патології шийки матки КЗ “Кіровоградський обласний онкологічний диспансер”.