Як пройшов тиждень світловодського екстриму?

  • 17 лип. 2017 13:16
  • 1487
    • Новина Як пройшов тиждень світловодського екстриму? Ранкове місто. Кропивницький
    Тиждень світловодського екстриму
     
    Минулого тижня у Світловодську відбувались одночасно два Чемпіонати України - 46-й з пішохідного туризму та 5-й з велосипедного. Вже вранці 6 липня  там  розпочалась активна робота суддівської колегії щодо підготовки до проведення наймасовіших змагань серед юнаків, а наступного дня разом з двома командами Кіровоградщини до місця змагань вирушив і журналіст «Первой городской».  
    Очікувалась участь близько 400 юних туристів 2000 – 2002 років народження. Тому оргкомітет разом з місцевою владою узгодили базування наметового містечка на території Світловодської загальноосвітньої санаторної школи - інтернату І-ІІ ступенів №2. Забігаючи наперед, сподіваюсь, що директорці цього закладу Світлані Майстренко наше перебування великого клопоту не завдало.
                                                   
     Ліричний відступ
    Від бази до набережної Дніпра – близько півкілометра прямою ходою. Сама ж набережна одразу нагадала одеську «Трасу здоров’я». З одного боку - Дніпро, з іншого -  зелені хащі, де окремими «кишенями» розташовані різні спортивні споруди. Що здивувало – ніде немає спиляних дерев та хоча б натяків на спробу забудови схилів з видом на Дніпро. Майже в кожній садибі приватного сектору ростуть шовковиця та абрикос. 
    Єдиний мінус – це дороги. Лише кілька вулиць мають капітально відновлене асфальтове покриття, а одна – Бойка – взагалі бетонована. Решта  нагадують суміш ралійної траси та танкового полігону, тому грунтівки, якими я користувався при мандрах містом, значно зручніші.
                                     
     Погода вносить корективи
    Тим часом поступово прибували та таборувались команди. Загалом приїхало та зареєструвалось 13 велосипедних та 20 пішоходних команд. На жаль, проігнорували змагання Одещина, Закарпаття та Дніпропетровщина, але Харківська область виставила додатково ще одну велокоманду, а її представники Анастасія Легеза та Євген Артеменко виступали в особистому заліку. Їм компанію склав полтавчанин Максим Порутчик.
    Кіровоградщина була представлена в обох Чемпіонатах. Пішохідна команда – Руслан Якименко, Владислав Поченікін, Георгій Маляр, Ілля Деліцой, Наталя Самойленко, Діана Тверда, Євгенія Морозова та Олександра Калмикова, велотуристи – Едуард Хомутенко, Андрій Довганюк, Данило Дулов, Віктор Бірюков, Катерина Сокур та Єлизавета Єрещенко під керівництвом тренерів Андрія Чаловського та Олександра Александрова були налаштовані як мінімум на позицію на подіумі.
    Урочисте відкриття відбулось 8 липня на набережній Кременчуцького водосховища. Після шикування команд право підняти Державний Прапор України було надано переможцям минулорічних змагань: з пішохідного туризму – капітану команди Українського державного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді, та з велосипедного – капітану команди Вінницької області.
    До  учасників змагань звернулись нардеп Олександр Горбунов, директор Українського державного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді Сергій Неділько, начальник управління освіти, науки, молоді та спорту Кіровоградської ОДА Володимир Таборанський та керівництво Світловодського району.
    За планом перший день змагань мав розпочатись з велоралі та смуги перешкод для пішоходів. Всі траси були вже підготовлені та розмічені. Але нічний дощ змусив відкоригувати плани, а відповідальним за ділянки терміново посилити безпеку учасників під час проходження трас. Зокрема, замість ралі було вирішено провести розминку у вигляді фігурного водіння велосипеда, далі тріал та крос, а ралі залишити наостанок. У пішохідній боротьбі змін не відбулось – перший день смуга перешкод, другий – крос-похід (те саме, але в біговому темпі), наступні – змагання зв’язок (так звані «бойові двійки»).
                                         
     Перші успіхи та перші помилки
     Перший змагальний день Чемпіонатів України пройшов доволі успішно. Обидві залікові дистанції мали  ІV клас складності. Пішохідні команди долали різні технічні етапи -  зокрема, організацію спуску по схилу, переправу через яр по колоді, по вірьовці з перилами через яр, організацію підйому по схилу та інші. Першість вибороли  Херсонська та Миколаївська області  та команда Українського державного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді, посівши відповідно перше – третє місця в цьому заліку.
    Старт учасників з велосипедного туризму розпочався на дистанції «Фігурне водіння» (особисто-командні змагання) з ознайомлення з трасою та перевірки  технічною комісією  справності велосипедів кожного учасника та наявністості  захисного шолома. Поставлена дистанція  передбачала виконання низки фігур: кола, коридору, вісімки, брами, кільця, перенесення предмету, гойдалки, змійки та стоп-лінії. 
    Першість у цьому виді змагань серед дівчат отримали  Юлія Стасюк (Вінницька область), Карина Лиганенко (Харківська область) та Наталія Мазурик (Волинська область). Серед хлопців перемогли Давид Сокол з Волині – І місце, Станіслав Орда та  Віталій Ковтун з Харківщин – ІІ та ІІІ місце відповідно.
    Серед наших велоучасників «фігурку» без штрафів пройшов лише Едуард Хомутенко (8-е місце), решта зробили низку помилок, що, звісно ж, було враховано суддями. Що стосується пішоходів, то їхня траса більше нагадувала гірську, тому в думках я їх охрестив «гірськопіхотинцями». Попри кваліфікацію у топ-5, підсумком першого дня стало 9-е місце у загальному заліку. 
                                       
    Круте піке Кіровоградщини
    Другий день Чемпіонату розпочався зі старту пішоходів на дистанції «Крос-похід», ІV класу протяжністю 7,5 кілометрів. Участь взяли 20 команд, а сама дистанція складена за системою «ралі»  - тільки у біговому темпі. Першість отримали Херсонська, Івано-Франківська та Полтавська області. Надзвичайна подія у кіровоградській команді, пов’язана зі спорядженням, частково деморалізувала її учасників, відкинувши їх на 14-е місце з двадцяти. Єдина радість – виконання командою нормативу кандидатів в майстри спорту на цій ділянці.
    Змагання з велосипедного туризму проходили на двох дистанціях – «Тріал» та «Велокрос». Поставлені відрізки вимагали від учасників прояву своїх найкращих умінь подолання природних та штучних перешкод (крутий поворот, вузький проїзд, сходина, проїзд через вал, переїзд через колоду та інших.). Проте кросова траса за швидкістю її подолання більше нагадувала спринт – гонщики майже літали між деревами, ледь не збиваючи суддів та випадкових перехожих, що намагались пройти хащами під огороджувальною стрічкою. 
    180-метрова тріальна траса більше відповідала специфіці і була максимально природною, але головні складнощі були у власників вузьких покришок, довгої бази та надто широкого керма. Та й маса велосипеда в цьому заліку теж грала свою роль. За словами одного з арбітрів, цілий день шукали ці чотири канави в одному місці.
    Отже, першість на дистанції «Тріал» серед дівчат отримали Карина Лиганенко (Харків-1), Катерина Сокур (Кіровоградська область) та Ганна Бехтер (Харків- 2). Серед хлопців перемогли Володимр Шолох (Харків-2), Давид Горб (Харків-1) та Максим Бельвендер (Рівненська область). Першість на дистанції «Велокрос» серед дівчат отримали Катерина Сокур, Юлія Стасюк та Наталія Мазурик. Серед хлопців  - Андрій Довганюк (Кіровоградська область), Станіслав Орда та  Давид Горб. Однаковий з Давидом  час виборов і наш Едуард Хомутенко. Але за підсумками загальнокомандного заліку Кіровоградщина опиняється на 5-му місці з 13.
     
    Фініта ля... для наших земляків
     Третього змагального дня  юні спортсмени долали  коротку дистанцію зв`язок «Смуга перешкод» IV класу довжиною до 600 метрів та 42-кілометровий велоралійний відрізок. За день дистанцію пройшло 20 зв`язок, ще 19  було заплановано на наступний, четвертий, день. Команди витискали з себе всі наявні сили. Але за підсумками наші «двійки» балансували між 14-м та 16-м місцями з перемінним успіхом.
    Дистанція «Велоралі» полягала у проходженні дистанції за легендою та графіком, у якому обумовлені час руху або швидкість між контрольними пунктами та виконання додаткових етапів. Наша команда стартувала другою за списком, але незабаром з сьомого етапу повідомили, що у заданий час її учасники на ньому не з’явились. Згодом команда вийшла на зв’язок з повідомленням, що заблукала, після чого отримала вказівку начальника дистанції та свого тренера рухатись до фінішу. З перевищенням контрольного часу на 30 хвилин кіровоградські велотуристи отримали останню позицію залікової таблиці. Інші ж успішно фінішували, першість отримали команди Волинської, Івано-Франківської та Вінницької областей.
                                                           
    Ціна мовного питання
    Останнього змагального дня, коли підсумки велозмагань були фактично підбиті, команда Кіровоградщини вирішила разом з тренерами пройти дистанцію для з’ясування причин помилок. Головна причина виявилась... у незнанні особливостей української мови як організаторами, так і учасниками, а саме  відмінностей у словах «попід» та «повз», що й призвело до фатальної помилки. Другою причиною сталo  небажання капітана й штурмана (до речі, місцевої мешканки) слухати думки інших учасників. В результаті команда Кіровоградщини ледь зберегла 10-е загальнокомандне місце у загальному заліку, хоча фактично це стало реальним провалом. Робота над помилками, здається, буде грунтовною.
                                                   
     Ця шалена радість перемог
    Остання доба перед відбуттям до рідних домівок супроводжувалась дощем та грозою. Навіть урочисте закриття з нагородженням переможців. Відзнаки в окремих заліках отримали Катерина Сокур, Едуард Хомутенко та Андрій Довгонюк, в цілому ж команди нашої області опинились у другій частині турнірної таблиці. У «гірськопіхотному» Чемпіонаті подіум опанували Херсонщина, Миколаївщина та Український центр туризму, а велотуристичному – Волинь, Вінниця та Київ. Волиняни виконали нормативи кандидатів у майстри спорту, вінничани – третього розряду. Також третій розряд здобули й команда «Харків-1», але до подіуму трохи недоїхали.
    Ось такими підсумками і завершився спортивний тиждень у Світловодську. Мушу відзначити, що наші земляки показали пристойний рівень – інколи навіть в жанрі голівудських драм. Але це все ж спорт, де перемога дістається  за іншими показниками. Тож чекатимемо Чемпіонатів -2018 – ми маємо відвоювати втрачене.
    Максим Гуцалюк