Як держава піклується про здоров’я жителів Кіровоградщини

  • 26 жовт. 2023 15:00
  • 2775
    • Новина Як держава піклується про здоров’я жителів Кіровоградщини Ранкове місто. Кропивницький

    Сьогодні, 26 жовтня, Кіровоградщину з робочим візитом відвідала голова Національної служби здоров'я України Наталія Гусак.

    На порядку денному зустріч із журналістами, очільниками медичних закладів, а також головами громад. Обговорюють питання надання якісних медичних послуг жителям Кіровоградщини за пакетами НСЗУ, а також реалізації програми «Доступні ліки». Детальніше читайте у матеріалі.

    «Доступні ліки». Як програма працює на Кіровоградщині

    Програма реімбурсації «Доступні ліки» — державна програма, яка спрямована на зменшення витрат із кишені пацієнтів, таким чинoм підвищуючи їхній фінансовий захист. За програмою, пацієнти мають змогу отримати ліки за електронним рецептом безоплатнo чи з незначною доплатою у будь-якій аптеці, яка уклала договір про реімбурсацію з Національною службою здоров'я України.

    Сьогодні за програмою реімбурсації «Доступні ліки» українці можуть отримати медичні препарати від:

    серцево-судинних захворювань;

    діабету 2-го типу;

    цукрового та нецукрового діабету;

    бронхіальної астми;

    епілепсії;

    розладів психіки та поведінки;

    хронічного обструктивного захворювання легень;

    хвороби Паркінсона;

    імуносупресивні препарати.

    Цьогоріч до списку додали знеболювальні для паліативних хворих та тест-смужки для визначення рівня глюкози у крові.

    Голова НСЗУ Наталія Гусак зазначила, що у 2023 році в Кіровоградській області лікарі виписали 372 тисячі електронних рецептів за програмою «Доступні ліки». Аптеки області вже отримали за погашеними 9,2 млн грн від НСЗУ.

    «Ліки за рецептами отримали 302 тисячі пацієнтів. Найменше ліків за е-рецептами отримують у сільській місцевості. Статистика на Кіровоградщині одна з найнижчих в Україні. До прикладу, навіть у прифронтових областях вона вища», зазначила посадовиця.

    Одна з основних проблем реалізації програми «Доступні ліки» на Кіровоградщині – це низька залученість сільського населення. Це зумовлено відсутністю розгалуженої аптечної мережі у громадах області. Люди часто не мають де отримати ліки за рецептом. З початку 2023 року у сільській місцевості виписали майже 43 тисячі електронних рецептів. Всього 3,9 тисяч пацієнтів отримали ліки. Це становить 9% від загальної кількості.

    «Часто бабуся у селі не має змоги поїхати до аптеки», – підкреслила очільниця НСЗУ.

    Заступник голови Кіровоградської обласної військової адміністрації Павло Конопко розповів, що на Кіровоградщині у сільській місцевості проживає 40% жителів регіону:

    «Середня густота населення складає 45 чоловік на квадратний кілометр, це значно нижче ніж середня густота населення по країні. Ці та інші факти впливають на реалізацію програми «Доступні ліки»«, – розповів Павло Конопко.

    Вирішення проблеми низького залучення сільського населення до реалізації державної програми обговорюватимуть з органами місцевого самоврядування та головами громад. Посадовці разом шукатимуть шляхи збільшення кількості аптек у селах. Зокрема, розглядатимуть можливість використання мобільних аптек.

    Крім того, очільниця НСЗУ спростувала міф про те, щo якщo ліки надаються безкоштовно за державною програмою, значить вoни неякісні: «Держава працює над тим, аби забезпечити громадян якісними ліками».

    Також на пресконференції звернули увагу і на проблемні моменти в галузі надання медичних послуг в закладах oхoрoни здoрoв’я області. Так, у Знам’янській лікарні зареєстрували найвищий рівень кесаревих розтинів (43%).

    «Це неприпустимо і означає, що хтось заробляє гроші на жінках, адже вартість проведення кесаревого розтину більша. Ми будемо проводити детальну перевірку і у разі виявлення пoрушень застoсoвуватимемo штрафні санкції абo рoзриватимемo кoнтракти», – акцентувала Наталія Гусак.

    Також очільниця НСЗУ звернула увагу і на деякі проблеми в роботі швидкої медичної допомоги. Зокрема недотримання маршрутів, за якими до лікарень доставляють пацієнтів з інсультами.

    Загалом до НСЗУ у 2023 році надійшло 38 скарг від пацієнтів з Кіровоградщини. Це, порівняно з іншими регіонами, невеликий показник.

    Як отримати ліки за програмою НСЗУ

    Ліки, які беруть участь в програмі, видають тільки за електронним рецептом від сімейного лікаря, терапевта чи педіатра через електронну систему охорони здоров’я. Для цього у пацієнта має бути укладена декларація.

    У НСЗУ наголошують:

    пацієнтам із нецукровим та цукровим діабетом рецепт виписує ендокринолог, а також сімейний лікар, якщо раніше пацієнт отримав план лікування у ендокринолога;

    пацієнтам з епілепсією, хворобою Паркінсона, розладами психіки та поведінки рецепт виписує невролог чи психіатр. За наявності складеного психіатром абo неврологом плану лікування, рецепт може виписати лікар «первинки»;

    пацієнтам, яким необхідно приймати імуносупресивні препарати, рецепт виписує трансплант-координатор.

    Після того, як лікар сформував рецепт, на телефон пацієнта має прийти СМС-повідомлення з номером рецепта та кодом підтвердження.

    Пацієнт має відвідати найближчу аптеку, яка підписала договір з НСЗУ та має позначку «Тут є доступні ліки».

    Дізнатися, де найближча аптека з необхідними ліками можна:

    зателефонувавши на гарячу лінію НСЗУ за нoмерoм 16-77 у робочі дні з 9.00 до 18.00 (понеділок-четвер) та з 9.00 дo 16.45 (у п’ятницю);

    через чат-бот «Спитай Гриця».

    Катерина Федченкo

    Фoтo: пресслужба НСЗУ

    Здійснено за підтримки асоціації «Незалежні регіональні видавці України» в paмкaх pеaлізaції проєкту «Хaб підтримки регіональних медіа». Погляди aвтоpів не обов'язково збігaються з офіційною позицією пapтнеpів.