Чому дорожчають ліки і коли це закінчиться?

  • 24 квіт. 2014 09:00
  • 2073
    • Новина Чому дорожчають ліки і коли це закінчиться? Ранкове місто. Кропивницький

     

    Підвищення цін на медикаменти було прогнозованою, проте далеко не радісною подією для пересічних українців. Скарги від кіровоградців довелося почути як працівникам місцевих аптек, так і чиновникам котрі зачіпали в розмовах цю тему. За поясненням, в чому ж причина подорожчань, ми звернулися до начальника управління охорони здоров'я кіровоградської міськради Оксани Макарук та директора КП «Кіровоградфармація» Кіровоградської обласної ради Тетяни Грозян.

    - Оксана Олександрівна, так що ж стало основною причиною такого різкого, а головне досить відчутного стрибка цін?

    - На сьогоднішній день на фармацевтичному ринку України склалася вельми непроста ситуація, що в свою чергу одразу ж позначилося на «кишені» споживачів. Все це сталося тому, що з 1-го квітня набув чинності закон України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні». Згідно даного закону, встановлюється 7% надбавка до податку на додаткову вартість на всі лікувальні засоби, як вітчизняного так і іноземного виробництв. Як це реалізувалося на практиці, ми можемо бачити зараз.

    Практично відразу було зафіксовано зростання цін на 7-12%, відповідно, виникли проблеми з реалізацією медикаментів як за загальними цінами, так і за лікарськими рецептами для пільгових верств населення.

    Оскільки закон був прийнятий без відповідних методик реалізації, це викликало величезну плутанину. Буквально наступного дня після його прийняття, Міністр охорони здоров'я звернувся до Міністерства фінансів та Міністерства доходів і зборів з проханням якнайшвидше ​​розробити порядок реалізації, проте на сьогоднішній день, за моїми даними, механізми так і не були прописані.

    Саме з цієї причини в місті трапилися певні перебої з продажем медикаментів, а кілька днів аптеки взагалі не працювали, оскільки не знали як правильно реалізовувати медзасоби, та як отримати компенсацію за їх продаж за пільговими рецептами.

    Для міста найбільшою проблемою стали саме медикаменти, котрі відпускалися пільговикам, адже компенсацію їх вартості аптеки отримували з міського бюджету. На щастя, на сьогоднішній день весь механізм нами вже відпрацьований і відпуск медикаментів проводиться в штатному режимі.

    На жаль, ця невеличка перемога фактично не вплинула на цінову політику, оскільки ні міське ні навіть обласне управління охорони здоров'я не має важелів впливу на цінове питання, так що це швидше всеукраїнська проблема. Тим паче, що до сьогоднішнього дня, на жаль, не було єдиної стратегії з ціноутворення на лікарські засоби.

    Хотілося б окремо підкреслити, що багато кіровоградців, та й українців загалом, люблять самі собі «виписувати» ліки спираючись на поверхневі знання медицини. Найчастіше таке самолікування не тільки небезпечне, але і дороговартісне, адже орієнтуються вони на продукцію західного виробництва, яка, природно, в рази дорожча за вітчизняну. Крім того не рідкісні випадки, коли на український ринок потрапляють ліки сумнівної ефективності, або ж ті, що не зареєстровані у лікарських протоколах. Шкоди такі ліки вам не заподіють (якщо їх приймати за призначенням), але і користі від них не буде практично ніякої.

    - Згідно вищесказаного, можна зробити висновок, що ліки мали б подорожчати на 7-12%, але насправді ми можемо спостерігати, що деякі препарати подорожчали на 50, 70, а то й на всі 100%. У чому причина такої розбіжності?

    - Варто розуміти,  що подорожчання на 7-12 % було пов'язано із збільшенням ставки ПДВ, і українські препарати приблизно на стільки і збільшилися в ціні. Відносно ж медикаментів, котрі потрапляють на наш внутрішній ринок з-за кордону, то їх ціну формують також і інші фактори, такі, наприклад, як курс долара, який, як ми всі можемо бачити, за останній місяць різко підскочив.

    Крім того, потрібно враховувати, що в Україні діє вельми розгалужена мережв оптових компаній, які працюють безпосередньо з тими чи іншими заводами за кордоном, відповідно ціна на один і той же товар в різних аптечних мережах може відрізнятись на 10-15 %, залежно від експортерів, з якими дана мережа співпрацює.

    Випереджаючи ваше запитання, можу відразу сказати, що подорожчання торкнулось всіх, без винятку. Навіть так звані «соціальні аптеки», котрих у нас по місту шість, підняли ціни згідно з новим законом. Все, що ми можемо, це максимально чітко розробити механізм компенсації аптекам коштів за продаж медикаментів по пільговим рецептам. На це в міському бюджеті на 2014-й рік було закладено 1 млн. 559 тис. грн., і дану статтю витрат нам вдалося зберегти, навіть в режимі тієї жорсткої економії, в якій зараз живе вся країна. Будемо реалістами, даної суми, у зв'язку зі стрибками долара може і не вистачити на весь рік, проте на перший час, поки ми не знайдемо додаткових шляхів фінансування, цього має вистачити.

    - Як же вам, в режимі жорсткої економії, вдалося зберегти суму необхідну для компенсації аптекам? На чому довелось економити?

    - Згідно постанови Кабнета Міністрів цього року планувалося підвищення зарплат медробітниками та встановлення надбавок для первинної ланки меддопомоги. Тому, природньо, що в бюджеті на 2014 рік ми заклали необхідні суми. Після виходу в світ постанови № 65 про економію коштів, нам поспіхом довелось переглядати наші плани, так що вдалося зменшити витрати на 2,6 млн. грн.. Таким чином ми зберегли фінансування соціально-значущих проектів таких, як пільгові рецепти, лікування дітей-інвалідів та ряд інших проектів.

    - Думаю, логічним буде припустити, що для економії особистих коштів кіровоградцям варто більше звертати увагу на препарати українських виробників. Але чи всі завізні медикаменти мають адекватний вітчизняний замінник, чи все ж якісь препарати Україна не виробляє ?

    - Дійсно, далеко не всім медикаментам український виробник може запропонувати адекватну заміну. Є певні групи препаратів, в основному це стосується судинних препаратів та медикаментів для онкохворих, котрі в Україні просто не виготовляються. Хотілося б окремо відзначити, що причина не тільки в недостатньому розвитку фармацевтичної індустрії в країні, а й у тому, що багато українських медзаводів нині просто припинили або призупинили свою роботу. Для прикладу, у нас на сьогодні дуже велика проблема з туберкуліном - речовиною котра використовується для отримання реакції Манту (для своєчасної діагностики туберкульозу). Даний препарат до нас поставлявся всього з двох джерел: з Росії та харківського заводу ЗАТ Харьківське підприємство по виробництву імунобіологічних і лікарських препаратів «Біолік»

    І ось на сьогодні маємо таку картину: поставок з Росії немає ще з кінця минулого року, а харківський завод припинив випуск даного препарату – тепер туберкуліну нема по всій Україні, і як виходити з цього положення, не знає ніхто.

    Ми звернулись до всіх фармпредставників та виробників медикаментів, і лише від харків'ян пришле відповідь, що, можливо, підкреслюю, можливо, виготовлення туберкуліну відновиться через 2 місяці. Так що певні проблеми з медикаментами цього року країні доведеться пережити.

    - Могли б ви порадити кіровоградцям, як поводитися в умовах подібного масового подорожчання і можливого дефіциту?

    - Хотілося б відзначити, що закуповувати масово медкаменти, як це час від часу відбувається з продтоварами, кіровоградці не стали, і це добре. Цього не варто робити, адже як я вже говорила раніше самоприписування препаратів має вельми сумнівний ефект, і явний ризик. Кіровоградцям варто звернути увагу саме на вітчизняні ліки – вони на порядок дешевше закордонних і часто не поступаються їм в якості. Крім того, як би банально це не прозвучало, але народні методи лікування, ті ж трав’яні настої, ці методи будуть як ніколи актуальні. Думаю вихід із ситуації буде знайдено, так що нам варто лиш запастися терпінням, здоров'ям і не впадати в паніку.

     

    Підтримує чиновника в цьому питанні і директор КП «Кіровоградфармація» Кіровоградської обласної ради Тетяна Грозян. «Дійсно, закон вплинув і на нас– відбулося подорожчання лікарських засобів в аптеках соціального спрямування. Протехочу відразузаспокоїтикіровоградців, крімобов'язковогоподорожчання, ніякихзмін в політицінашогопідприємства не відбулося. Мінімально допустима націнка на ліки у насзалишилася на колишньомурівні: препаративітчизняноговиробництва - 10 %, іноземного –до 20 %.

    Збільшення вартості медикаментів прогнозоване, та, на жаль, закономірне, враховуючи сучасні економічні умови. Але ми намагаємося стабілізувати ціни на ліки шляхом активного пошуку нових українських та іноземних дистриб´ютерів, які запропонують нам найнижчі закупівельні ціни».

      

    Варто відзначити, що на початку лютого міський голова Олександр Саінсус затвердив склад робочої групи, яка відстежуватиме виконання умов меморандуму про співпрацю між владою і підприємцями, що торгують ліками та виробами медичного призначення на території обласного центру. До неї увійшли спеціалісти управління охорони здоров’я та управління зі сприяння розвитку торгівлі і побутового обслуговування населення міськради котрі й мають стежити за виконанням меморандуму аптечними мережами.

    Сам меморандум міська влада уклала, аби стабілізувати цінову ситуацію на ринку ліків та забезпечити кіровоградців доступними медикаментами.

    У місті меморандум підписали 17 власників аптечних мереж, у підпорядкуванні яких знаходиться 132 точки реалізації ліків: ПП «Акцесоріус», ТОВ «ЯМТ», ПП «Кверкус», ТОВ «РОДІЙ ФАРМ», ТОВ «РЕНІЙ ФАРМ», ТОВ «Аптека-Нова», КП «Кіровоградфармація», ФОП Заболотна Вікторія Миколаївна, ФОП Заболотна Віра Михайлівна, ТОВ «Аптекар-Груп», ТОВ «Інкопмарк Медсервіс», ТОВ «Медфарм-М», ПП ПВФ «Ацинус», ПП «Лікарня Святого Луки», ПАТ «Ліки Кіровоградщини», ТОВ «Епсілон», ТОВ ВФ «АПЕК».

     

    Насамкінець нагадаємо, минулого тижня Міністр охорони здоров'я Олег Мусій під час брифінгу в українському кризовому медіацентрі повідомив про прогнозоване подорожчання медикаментів на 50-60 % за 2014 рік. За словами міністра, близько 70% ліків на українському ринку - іноземні, і ціна на них пов'язана з курсом валют .

    "Станом на сьогодні це 30% зростання через курс валюти, плюс 7% ПДВ, який був введений на ліки, плюс очікування ринку і нестабільність – все це породжує ще додаткові кілька десятків відсотків." - сказав Мусій.

    За словами Мусія, якщо курс долара знизиться і стабільність в державі буде досягнута, то ліки зможуть формально подорожчати не більше ніж на 10%.

    Поживемо-побачимо, проте судячи з реалій нашого непростого часу хворіти цього року стане не тільки неприємно душевно й тілесно, але і вкрай дорого фінансово. Так що -  Будьте здорові.

     

     

    Важлива інформація

    Адреси аптекв Кіровограді, якіпрацюють за соціальними цінами:

    Аптека № 1: м.Кіровоград, вул.Преображенська, 2:

    - аптечний пункт №1 аптеки №1: м.Кіровоград, пр.Університетський, буд.2/5, кор.3, блок 6 (Кіровоградська обласна лікарня);

    - аптечний пункт №2 аптеки №1: м.Кіровоград, вул.Олени Журливої, 1 (Пологовий будинок №1);

    - аптечний пункт №3 аптеки №1: м.Кіровоград, вул.Короленка, 56 (Кіровоградська МЛШМД);

    - аптечний пункт №4 аптеки №1: м.Кіровоград, вул.Фортечна, 21 (КЗ «Кіровоградська міська лікарня).

     Аптека №118: м.Кіровоград, пр.Комуністичний, 4-А:

    - аптечний пункт №1 аптеки №118:  м.Кіровоград, вул. Кропивницького, 22 (Центральні міська лікарня, поліклінічне відділення);

    - аптечний пункт №3 аптеки №118: м.Кіровоград, вул.Преображенська, 79/35 (Обласна дитяча лікарня).

     

    Павло Лісниченко, «Первая городская газета», №17