14 серпня в нашій Православній Церкві припадає декілька свят, які об’єднує народна назва — Перший Спас

  • 15 серп. 2017 18:33
  • 918
    • Новина 14 серпня в нашій Православній Церкві припадає декілька свят, які об’єднує народна назва — Перший Спас Ранкове місто. Кропивницький
    Перший Спас. Пам’ять святих мучеників Маккавеїв.
     
    14 серпня в нашій Православній Церкві припадає декілька свят, які об’єднує народна назва — Перших Спас. Свято винесення Чесних Древ Животворящого Хреста Господнього походить з часів Візантії. Зазвичай у серпні траплялось у народі багато хвороб, тож візантійці, з пошаною зберігаючи в себе визначну святиню, утвердили звичай починаючи з 1 серпня (за старим стилем) виносити Чесний Хрест Господній, осіняти ним вулиці Константинополя та молитися Богові про дарування зцілення і відвертання хвороб. По щирих молитвах віруючих Господь через Свою святиню багато разів зупиняв епідемії. Тому цього дня в усіх православних храмах священики виносять з вівтаря прикрашений квітами Хрест, а після Літургії (на згадку про Хрещення Київської Русі) служать водосвятний молебень, просячи в Бога милості, здоров’я і благословення для нашого народу. 
    Також в цей день відзначається пам’ять мучеників Маккавеїв. Маккавеї – відомий своїм благочестям давній юдейській рід. Коли в Ізраїлі вже вкотре насильно запанували язичницькі звичаї, вони своїм життям і мученицькою смертю довели відданість вшануванню Єдиного Бога та святим традиціям свого народу. 
    Інша складова дня 14 серпня дає відповідь, чому цей день зветься Першим Спасом. Саме цього дня в далекому 1164 році відбулися дві битви – греків-візантійців із сарацинами, а русичів – з язичниками – волзькими болгарами. В обох битвах перемогу здобули війська християн, а перед боєм і в стані греків, і в стані русичів воїни спостерігали дивне знамення від образів Іісуса Христа і Пресвятої Богородиці, сяйво від яких осіняло війська. З’ясувавши, що це трапилось в один день, грецький та руський правителі разом з Православною Церквою встановили свято на згадку про цю подію.
     14 серпня в Благовіщенському храмі, як і у всіх православних храмах України, правилась святкова Божественна літургія, після котрої на церковному подвір’ї
    традиційно був звершений водосвятний молебень, та відбувалося впродовж дня освячення зілля та меду нового сбору.