Інна Хирса, практичний психолог розповідає: Головна роль — батьківство

20 октября 2016
 
Згідно з дослідженнями, щасливі діти частіше домагаються успіху в дорослому житті в порівнянні з дітьми нещасними. Безсумнівно, усі батьки бажають щастя своїм дітям.
 
 І хоча кожний з нас трактує це поняття по–своєму, усі ми намагаємося, щоб наші діти почували себе зігрітими любов’ю й росли людьми, здатними дарувати взаємну любов. Адже це допомагає їм гідно приймати новоявлені труднощі на життєвому шляху. Саме за допомогою правильних кроків батьки можуть навчити своїх дітей бути щасливими. Тож сьогодні я продовжу розповідь про життєвий сценарій, в якому головну роль грають батьківські «приписи». Приписи — це вербальні (словесні) та невербальні (без слів: міміка, жести, дії, вчинки) психологічні установки, що надаються дітям — батьками.  
Припис «не будь значущим» («не будь першим») дається всякий раз, коли батьки наполегливо радять дитині «не випендрюватись» і «не висовуватися», підкріплюючи свої сентенції життєвими дурницями про користь скромності та непомітності. Дорослі люди, які несуть у собі таке послання, панічно бояться брати на себе провідну роль. Вони «проковтують мову», коли їх просять виступити на зборах. На роботі вони можуть прекрасно зарекомендувати себе на підпорядкованій посаді, але ніколи не досягають при цьому просування по службі або ухиляються взагалі. Інший варіант цієї заборони — «Не проси того, що ти хочеш», інакше вся увага буде прикута до тебе, тобі доведеться взяти відповідальність у свої руки, конструктивно висловити свою думку, а можливо навіть і відстояти її, отримати те, чого ти хочеш, або навчитися поважати свої рішення, мати перші, значущі перемоги або навчитися правильно, без докорів сумління, поступатися, «програвати». Коротше кажучи, ні в якому разі не показуй, що ти достойний кращого, тішся тим, що в тебе є. Бо від ініціативи не знаєш чого чекати, краще спокійно, невидимо для інших клясти свою долю, що така несправедлива. Але ж нашу голову собі на плечі, інша більш успішна людина — не одягне, і не прийме за нас рішення. Боятися можна вічно, але суспільна еволюція нас не чекатиме.
Наступний припис «Не будь близьким, не зближайся» (або «Не довіряй»), що виникає з відсутності фізичного контакту і позитивних прогладжувань, дотиків, коли батьки різко припиняють спроби дитини зблизитися з ними. Спочатку дитина продовжує тягнутися до батьків, але, раз за разом не зустрічаючи взаємності, зрештою, може вирішити, що бажана близькість не варта болю самотності. Тим самим на етапі почуттів це фіксується як «психологічна холодність» дитини. Інколи трапляється, що в результаті виростає інтимофоб, який виявляється нездатним на справжню інтимність і близькість. Інтимофобія — страх перед близькістю в загальному розумінні. Людина боїться не стільки фізичної близькості, скільки зблизитися з партнером в принципі. Часто така заборона засвоюється шляхом наслідування батькам, які рідко торкаються один до одного (наприклад: беруться за руки, обіймаються, гладять по волоссі і т.д.) або до дитини. Інша форма даної заборони — «Не будь емоційно близьким». Це послання може передаватися з покоління в покоління в сім’ях, де не прийнято говорити про свої почуття. Буває, правда, і так, що припис «Не будь близьким, не зближайся» дитина дає собі сама — коли вона втрачає (у зв’язку зі смертю або розлученням) одного з батьків, з яким була достатньо близькою, і вирішує, що в близькості з іншими людьми немає сенсу, бо «вони все одно помруть або підуть». Будучи не в змозі зрозуміти справжні причини зникнення одного з батьків або одразу двох, дитина може прийти до висновку: «Більше ніколи нікому не повірю, що він у разі потреби виявиться поруч». Заборона «Не довіряй» може бути засвоєна і в тих випадках, коли батьки ображають, намагаються обдурити або використовувати дитину в своїх цілях. Дитина вирішує: «Щоб убезпечити себе від цього, буду триматися від тебе подалі».
Слідуючи таким рішенням у дорослому житті, така людина стає підозрілою до оточуючих її людей. Якщо інша людина відмовляється покидати її, то вона може піддати ці відносини «випробуванню аж до руйнування», після чого сказати: «Я ж казала!».
Ростіть над собою та будьте щасливі!
Інна Хирса, практичний психолог
blog comments powered by Disqus
Просмотров(529)   Комментариев(0)   Оставить комментарий
Устройство "Беби-стоп"

Устройство "Беби-стоп"

09 ноября 2010 2084 Коментарии.....

Это устройство препятствует свободному доступу детей к варочной поверхности газовых и электрических плит.

Первый 16-мегапиксельный камерофон

Первый 16-мегапиксельный камерофон

06 ноября 2010 1759 1 Коментарии.....

Компания Sony Ericsson анонсировала мобильный телефон Sony Ericsson Cyber-shot S006, оборудованный 16,2 Мпикс. камерой.

Декоративные перегородки

Декоративные перегородки

02 ноября 2010 18403 Коментарии.....

Быструю смену интерьера другим, противоположным по стилю, настрою, цветовому решению, использованию материалов для отделки и т.д., можно сделать при помощи декоративных перегородок.

Яндекс.Метрика