Етична допомога дитині

16 декабря 2016
 
У житті кожної дитини буває період, коли батьки намагаються привчити її до самостійності. 
 
Саме «намагаються», приблизно ось такими вигуками на прохання дитини допомогти: «Ти ще маленький», «Перестань скиглити», «Розбирайся сам», «Це ж елементарно», «Як не вмієш, то й не треба братися» і т.п. Але частенько для дитини це завершується породженням невпевненості в собі. Діти з низькою самооцінкою зазвичай мають такі труднощі:
перебуваючи в чужому оточенні, відчувають дискомфорт;
не вміють висловлювати свої почуття й думки чітко і ясно;
не здатні відстояти свою власну точку зору;
не вміють відмовляти;
самі бояться просити про допомогу;
бояться приймати рішення, мучаться від того, що не можуть реалізувати свої бажання і потреби. 
Причини невпевненості народжуються в дитинстві: саме звідти більшість людей виносить судження про самого себе. Якщо дитина часто терпіла невдачі і батьки при цьому акцентували на них її увагу, то і в дорослому житті вона буде бачити тільки свої недоліки, а достоїнства — не помічати. 
Буває, звичайно, і те, що часу обмаль, нецікаво, або батьки самі не знають, як потрібно вирішити ситуацію з допомогою дитині. Всі ці «педагогічні міркування» і «поважні причини» — головні перешкоди на шляху виховання щасливої дитини.
Отже, якщо дитині важко і вона готова прийняти вашу допомогу, обов’язково допоможіть їй. Добре почати зі слів: «Давай разом». Ці чарівні слова відкривають дитині двері до нових умінь, знань і захоплень. Сигналом про необхідну допомогу є те, коли  дитина прямо просить про допомогу, або скаржиться, що у неї «не виходить», «не знає як», або взагалі залишає розпочату справу після перших невдач.
У кожному віці для кожної дитини існує обмежене коло справ, з якими вона може впоратися сама. За межами цього кола — справи, доступні для неї тільки при участі дорослого або ж недоступні взагалі. Наприклад, дошкільник вже може сам застебнути ґудзики, вимити руки, прибрати іграшки, але він ще не може добре організувати свої справи протягом дня. Ось чому в сім’ї дошкільника так часто звучать батьківські слова «Пора», «Тепер ми будемо», «Спочатку поїмо, а потім...»
По мірі розвитку дитини коло справ, які вона починає виконувати самостійно, збільшується за рахунок тих справ, які вона раніше виконувала разом з дорослим. Іншими словами, завтра дитина буде робити сама те, що сьогодні вона робила з мамою, і саме завдяки тому, що це було «з мамою». Зона справ «разом» — це золотий запас дитини, її потенціал на найближче майбутнє. Уявімо собі, що в однієї дитини ця зона широка, тобто батьки з нею багато займаються, а в іншого вузька, оскільки батьки рідко приділяють їй увагу. Перша дитина буде розвиватися швидше, впевненіше, почуватися успішніше та благополучніше.
Треба сказати, що діти добре відчувають і знають, чого вони зараз потребують. Як часто вони просять: «Пограй зі мною», «Давай погуляємо», «Візьми мене з собою», «А можна я теж буду...». І якщо у вас немає дійсно серйозних причин для відмови — приділяйте певний час своїм дітям.
А що буває, коли батьки регулярно відмовляють? Наведу в якості прикладу розмову з психологічної консультації.
Клієнтка: «У мене малий якийсь дивний, напевно, ненормальний. Нещодавно сидимо з чоловіком на кухні, розмовляємо, а він відкриває двері і прямо на нас з палицею йде і б’є нею!».
Психолог: «А як ви з ним зазвичай проводите час?»
Клієнтка: «З ним? Та ніяк не проводжу. А коли мені? Вдома все кручусь по господарству. А він хвостиком ходить: пограй та пограй зі мною. А я йому: «Так, відчепися, сам грай, тобі що, іграшок не вистачає?»
Психолог: «А чоловік ваш, він з ним грає?».
Клієнтка: «Що ви! Чоловік, як прийде з роботи, так відразу на диван і телевізор дивиться...»
Психолог: «А ваш син до нього підходить?»
Клієнтка: «Звичайно, підходить, але він його проганяє. «Не бачиш, я втомився, іди до матері!».
То чи дивно те, що зневірений хлопчик перейшов «до фізичних методів впливу»? Його агресія — це реакція на ненормальний стиль спілкування (точніше, неспілкування) з ним батьків. Подібний стиль не тільки не сприяє розвитку дитини, але часом стає причиною серйозних емоційних проблем.
blog comments powered by Disqus
Просмотров(599)   Комментариев(0)   Оставить комментарий
Устройство "Беби-стоп"

Устройство "Беби-стоп"

09 ноября 2010 2089 Коментарии.....

Это устройство препятствует свободному доступу детей к варочной поверхности газовых и электрических плит.

Первый 16-мегапиксельный камерофон

Первый 16-мегапиксельный камерофон

06 ноября 2010 1759 1 Коментарии.....

Компания Sony Ericsson анонсировала мобильный телефон Sony Ericsson Cyber-shot S006, оборудованный 16,2 Мпикс. камерой.

Декоративные перегородки

Декоративные перегородки

02 ноября 2010 18410 Коментарии.....

Быструю смену интерьера другим, противоположным по стилю, настрою, цветовому решению, использованию материалов для отделки и т.д., можно сделать при помощи декоративных перегородок.

Яндекс.Метрика